Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej- zaproszenie
środa, 29 sierpnia 2018 13:13

Tegoroczne obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej bez wątpienia związane będą ze 100 - leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z tym Organizatorzy przygotowali szereg interesujących wydarzeń mających uświetnić te obchody, na które w ich imieniu serdecznie wszystkich zapraszamy.

Członkowie SHBON z Wielunia wystawią wartę honorową pod pomnikiem upamiętniającym zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych oraz poczet proporcowy. W ten sposób chcemy oddać hałd wszystkim, którzy w pierwszych minutach polegli w tej strasznej, totalnej wojnie.

Zapalimy również znicze na mogiłach żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, a spoczywających na wieluńskim cmentarzu.

 

 

 

Poniżej program uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w Wieluniu :

el-Gun

 

 
Piknik Militarny w Skansenie - Tomaszów Mazowiecki
poniedziałek, 20 sierpnia 2018 11:27

W dniu 12 sierpnia 2018 roku w Skansenie Rzeki Pilicy odbył się Piknik Militarny, w którym na zaproszenie kolegów z SRH Batalion Tomaszów wzięło udział kilku członków SHBON z Wielunia.

Wyjazd zaplanowaliśmy na dwa dni, by w pierwszym móc zwiedzić okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Dzięki uprzejmości kolegów z SRH Batalion Tomaszów tj. Krzyśkowi i Michałowi , którzy pokazali i opowiedzieli  nam, o co ciekawszych miejscach wartych zobaczenia, a znajdujących się w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna.

I tak swoista podróż zaczęliśmy od zwiedzenia miejsca w okolicy wsi Anielin, w którym 30 kwietnia 1940 r. zginął major Henryk Dobrzański "Hubal" - pierwszy partyzant II wojny światowej, dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego,  żołnierz który nie  złożył  broni po wrześniu 1939 roku  i mimo zakazu przełożonych prowadził walkę z Niemcami. Miejsce to dziś zagubione w ostępach  leśnych nosi nazwę "Szańca Hubala". Miejsce pochówku majora nie jest do dziś znane i dlatego szczególną wagę społeczeństwo i władze przykładają do przestrzeni, gdzie nastąpiła jego śmierć.

"Szańc Hubala" wygląda urokliwie i tajemniczo zatopiony wśród zieleni lasu. Oprócz symbolicznego głazu z napisem poświęconego majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu , możemy w pobliżu natrafić na ścianę z tablicami, na których wyryte są imiona, nazwiska, pseudonimy żołnierzy Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego. Na tablicy tej znaleźliśmy dane naszego krajana pochodzącego z Wielunia kpt. Józefa Grabińskiego pseudonim "Pomian".

W dalszej kolejności udaliśmy się do Inowłodzia , gdzie zwiedziliśmy zamek pochodzący z 1366 roku  oraz kościół św. Idziego wybudowano w 1082, a ufundowany przez Władysława Hermana. Ze wzniesienia, na którym wybudowano kościół można było podziwiać przepiękny przełom rzeki Pilicy i ogrom lasów rozpościerających się, aż po horyzont.

Kolejne miejsce, które zwiedziliśmy  to na łuk szosy Opoczno- Inowłódź, między wsiami Kraśnica i Kruszewiec znajduje się tam kamień upamiętniający bohaterskiego kpr.pchor. Władysława Dawgierta dowódcę placówki, dzięki której zlikwidowano Generalnego Inspektora Żandarmerii III Rzeszy generała SS i Policji Wilhelma von Roettiga odpowiedzialnego za szerzenie krwawego terroru na obszarze Górnego Ślaska w pierwszych dniach września 1939 roku. O szczegółach możecie przeczytać klikając w link w poprzednim zdaniu.

Dalsza podróż to już urokliwe Opoczno, gdzie mogliśmy zapoznać się ze zbiorami Muzeum Regionalnego w Opocznie, poznać folklor tej ziemi, zapoznać się z pamiątkami dotyczącymi  mjr. Henryka Dobrzańskiego. W Opocznie udaliśmy się także na lokalny cmentarz, gdzie w części wydzielono cmentarz wojenny. Spoczywają tam żołnierze wszystkich armii biorących udział w I i II wojnie światowej na tamtym terenie.

Finałem wycieczki było zwiedzenie schronów kolejowych w Jeleniu i Konewce oraz bunkrów niemieckich na pozycji tomaszowskiej, nad którymi pieczę rozciągają koledzy z SRH Batalion Tomaszów.

W drugim dniu braliśmy udział w Pikniku Militarnym w Skansenie Rzeki Pilicy, wystawiając dioramę, prezentując sylwetkę żołnierza batalionów ON. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja historyczna zatytułowana „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 WRZESIEŃ 1939 r.”

Wspólnie z kolegami z SRH Batalion Tomaszów Sekcja Polska odtwarzających Samodzielną Kompanię Forteczną KOP "Nowogród" broniliśmy Strażnicy KOP Zagajno przed atakiem czerwonoarmistów w dniu 17 września 1939 roku.

Wyjazd oraz pobyt na gościnnej ziemi tomaszowskiej i opoczyńskiej uważamy za bardzo udany, jednocześnie dziękując Organizatorom za zaproszenie. Dziękujemy także kolegom dzięki, którym mogliśmy poznać wiele przepięknych zakątków i miejsc historycznych w krainie nad Pilicą.

 

Lokalna prasa pisała:

http://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/artykul/piknik-militarny-odbyl-sie-w-skansenie-rzeki-pilicy-zdjecia,4761475,artgal,t,id,tm.html

https://www.youtube.com/watch?v=QIdXIxbG1y8

 

el-Gun

 

 

 


 
Piknik rekonstrukcyjno - historyczny "ŻAR 1939" - zaproszenie
poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:41

W imieniu organizatorów tj. Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i  Stowarzyszenia  Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich serdecznie zapraszamy na kolejną edycję pikniku rekonstrukcyjno - historycznego do Bełchatowa. Honorowym patronatem imprezę objęła Prezydent Miasta Bełchatowa Pani Mariola Czechowska.

W tym roku inscenizacja historyczna  nosić  będzie nazwę "ŻAR 1939". Odbędzie się w dniu 18 sierpnia 2018 roku w parku za Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, rozpoczęcie imprezy  około 17:30.

Po raz kolejny na zaproszenie Kolegów  ze Stowarzyszenia  Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich w inscenizacji historycznej udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Do zobaczenia w Bełchatowie !

 

Ze szczegółami możecie zapoznać się na poniższym plakacie :

 

 

 
Piknik Militarny w Skansenie - zaproszenie
sobota, 04 sierpnia 2018 17:32

W dniu 12 sierpnia 2018 roku w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w godzinach 12:00 do 18:00 odbędzie się Piknik Militarny. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja historyczna zatytułowana : " Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP - 17 września 1939 roku ".

Tak organizatorzy opisują inscenizację historyczną mająca się rozegrać w niedzielę : W Skansenie odtworzony zostanie epizod nawiązujący do jednego z wielu  przykładów obrony strażnicy KOP przez jej załogę, po zdradzieckim ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

W roli strażnicy wystąpi budynek tzw. brogu a jako żołnierze KOP zaprezentują się rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja polska, wspomagani przez kolegów ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej „Wieluń”.

Natomiast czerwonoarmistów zagrają rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Sałdaty”. Nie zabraknie również rekonstruktorów z sekcji niemieckiej SRH „Batalion Tomaszów”.

Na zaproszenie Kolegów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Batalion Tomaszów w  "Pikniku Militarnym w Skansenie" wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej nadchodzącej imprezie, która oprócz inscenizacji historycznej pełna będzie wielu atrakcji i niespodzianek.

O szczegółach można przeczytać poniżej  :

http://tomaszow.pl/piknik-militarny-w-skansenie/

 

 

 

 


 
IX Odyseja Historyczna Leszczynek 2018 - relacja z imprezy
środa, 25 lipca 2018 09:35

Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych "Odyseja Historyczna" Kutno to impreza, na której spotykają się grupy rekonstrukcyjne z przeróżnych epok.

Obok wojsk amerykańskich można spotkać samurajów, Indian, rycerzy oraz żołnierzy z frontów I i II wojny światowej.

W dniach 21,22,23 lipca członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział w IX odsłonie Odyseji Historycznej w Leszczynku koło Kutna.

Przedstawiamy kilka zdjęć, choć żeby poczuć atmosferę panującą na tej imprezie, koniecznie trzeba przyjechać do Leszczynka i osobiście podziwiać pasję tak wielu ludzi.

 

 

 

 

ZS

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO