Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Spotkania, w których uczestniczyło SHBON
środa, 17 października 2018 17:39

W dniu 19 września 2018 roku w  Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu miało miejsce spotkanie pracowników IPN z ekipy prowadzącej ekshumacje,wolontariuszy oraz przedstawicieli rodzin pomordowanych żołnierzy KWP. Dzięki spotkaniu zebrani mogli dowiedzieć się o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na wieluńskim cmentarzu.

O szczegółach prac opowiadał dr Krzysztof Latocha pracownik IPN Łódź - Stanowisko do spraw​ Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi, zaś o historii poszczególnych żołnierzy członkowie rodzin. Do momentu, w którym odbywało się spotkanie znaleziono szczątki czterech żołnierzy, do końca prac było ich już siedem. W tym roku prace dobiegły końca i obecnie nastąpi identyfikacja za pomocą metody  porównania materiału genetycznego.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, w ten sposób oddając hołd pomordowanym żołnierzom II konspiracji oraz zdobywając wiedzę na temat Konspiracyjnego Wojska Polskiego pragniemy móc przekazywać ją kolejnym pokoleniom Polaków.

 

 

25 września 2018 roku na zaproszenie Organizatorów wzięliśmy udział w spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie, a poświęconym filmowi Ewy Szakalickiej zatytułowanym  „Podwójnie Wyklęty” o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury”, dowódcy 1 kompanii szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), dowódcy 2 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK (1945) i dowódcy 3 Brygady Wileńskiej NZW i szefa PAS w KO NZW Białystok (1945-1946).

Po projekcji filmu reżyser Ewa Szakalicka odniosła się do treści zawartych w swoim dziele, przedstawiła oraz uzupełniła dane biograficzne dotyczące kpt. Romualda Rajsa oraz odpowiadała na liczne pytania publiczności.

Członkowie SHBON z Wielunia wzięli udział w spotkaniu pragnąc zapoznać się lepiej z postacią  kpt. Romualda Rajsa, by móc mieć szersze spojrzenie na walkę toczoną przez żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady AK zarówno w latach okupacji  niemieckiej, jak i późniejszej sowieckiej.

 

Dziękujemy serdecznie Organizatorom z możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.

 

 

el-Gun

 
Koncert zespołu "Zayazd" - zaproszenie
wtorek, 09 października 2018 18:32

W dniu 14 października 2018 (niedziela) o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się koncert zespołu "Zayazd" , na który w imieniu Organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy. Wstęp wolny.

Bożena i Lech Makowieccy przedstawią szereg patriotycznych utworów i ballad pochodzących z  płyt "Niepodległa" , "Ja Jestem Twój  Dom"

 

Więcej informacji znajdzie Państwo na stronie internetowej " Zayazdu",  można tam zapoznać się z historią, dniem dzisiejszym, osiągnięciami, sukcesami grupy :  http://www.zayazd.pl/

 

 
Spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
wtorek, 09 października 2018 12:32

W dniu 21.10.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

Pierwsze po wakacjach spotkanie będzie miało na celu omówienie naszej działalności przypadającej w okresie letnim oraz przeanalizujemy wydarzenia, w których zamierzamy brać udział do końca roku. Członków SHBON prosimy o przeanalizowanie własnych kalendarzy, by móc określić kiedy i czy dysponują wolnym czasem.

Skupimy się również na 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i uroczystościach związanych z 11 Listopada 2018 roku.

Ponadto poświęcimy uwagę bieżącym sprawom i problemom z jakimi styka się stowarzyszenie. W imieniu Zarządu zapraszamy wszystkich członków stowarzyszenia do przybycia i aktywnego uczestnictwa.

Ponadto mile widziane będą wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON z Wielunia , czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 21 października !

 

el-Gun

 

 

 


 
Ekshumacja żołnierzy II konspiracji na wieluńskim cmentarzu
środa, 26 września 2018 12:19

W dniu 19 września 2018 roku pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęli wcześniej zaplanowaną ekshumację żołnierzy II konspiracji. Prace rozpoczęto w miejscu, gdzie pierwotnie nie było grobów, a jedynie trawnik, miejsce to znajduje się pod południowym murem cmentarza.

W latach 80-tych ubiegłego wieku w miejscu tym tj . pod murem zaczęto grzebać zmarłych. Pracownicy IPN ekshumację rozpoczęli od miejsca, w którym znajdowały się symboliczne groby min. Alfonsa Olejnika ps. Babinicz. Wykopy prowadzono za zgodą rodzin posiadających groby na tym terenie, kopano również w alejkach pomiędzy mogiłami.

W wyniku ekshumacji odnaleziono szczątki 7 osób (żołnierzy niezłomnych), które to czekać będą na identyfikację metodami analizy materiału genetycznego.

Na zakończenie prac ekshumacyjnych odbyła się uroczystość religijna w kaplicy cmentarnej w obecności rodzin, wolontariuszy oraz pracowników IPN, która prowadził proboszcz wieluńskiej Kolegiaty, a zarazem gospodarz wieluńskiego cmentarza.

Dzięki pobytowi zespołu prof. Szwagrzyka oraz przedstawiciela IPN Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Łodzi korzystając z okazji poruszyliśmy sprawę ekshumacji żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, który pochowany jest w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu w Ochędzynie Starym. Od przedstawicieli IPN uzyskaliśmy zapewnienie, że sprawą zajmą się w przyszłym roku. Umówiliśmy się także na wizję lokalną na cmentarzu w Ochędzynie Starym na początku października br.

 

Relacje dotyczące w/w wydarzenia w lokalnych mediach :

 

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=29443

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/ipn-szukal-zolnierzy-pod-murem-cmentarza-w-wieluniu,4810277,artgal,t,id,tm.html

 

Film "Wieluńska Łączka" pochodzi ze strony  www.stratywojenne.pl

 

 

el-Gun

 


 
SHBON w Muzeum Śląskiego Września 1939
środa, 26 września 2018 11:14

W dniu 09 września 1939 roku podczas eskapady do Cieszyna członkowie SHBON z Wielunia odwiedzili Muzeum Śląskiego Września 1939 mieszczące się w Gimnazjum nr 1 w Tychach. Na zaproszenie kolegi Arkadiusza Domińca mieliśmy okazję zwiedzić to jedyne w swoim rodzaju muzeum na Górnym Śląsku.

Z kolegą Arkiem SHBON z Wielunia współpracuje już od dłuższego czasu, kilka razy braliśmy udział w rekonstrukcji "Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń ", mieliśmy okazję zwiedzać tereny, na których rozgrywała się "Bitwa Wyrska" lecz jak do tej pory w Muzeum Śląskiego Września 1939 byliśmy po raz pierwszy.

Oczywiście zgromadzone eksponaty militarne, zdjęcia, mapy oraz  sposób ich wystawienia zrobił na nas ogromne wrażenie.

Wszystkie artefakty podziwialiśmy z nutą rozrzewnienia i swoistej zazdrości, zdając sobie jednak sprawę z pracy Arka i jego kolegów jaka została włożona w przygotowanie tej ekspozycji wystawienniczej.

 

Poniżej zamieszczamy  reportaż zdjęciowy z muzeum, jednocześnie zachęcając wszystkich do jego zwiedzenia.

Koledze Arkadiuszowi Domińcowi dziękujemy za zaproszenie i możliwość zwiedzenia. Sealed

 

Zamieszczamy również dwa linki dotyczące Muzeum Śląskiego Września 1939 :

http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/muzeum-slaskiego-wrzesnia-1939-prywatne-muzeum-arkadiusza,1853270,artgal,t,id,tm.html

https://www.facebook.com/Muzeum-%C5%9Al%C4%85skiego-Wrze%C5%9Bnia-193yczące 9-w-Tychach-642136425819406/

 

 

 

el-Gun

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO