Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Koncert zespołu "Zayazd" - zaproszenie
wtorek, 09 października 2018 18:32

W dniu 14 października 2018 (niedziela) o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się koncert zespołu "Zayazd" , na który w imieniu Organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy. Wstęp wolny.

Bożena i Lech Makowieccy przedstawią szereg patriotycznych utworów i ballad pochodzących z  płyt "Niepodległa" , "Ja Jestem Twój  Dom"

 

Więcej informacji znajdzie Państwo na stronie internetowej " Zayazdu",  można tam zapoznać się z historią, dniem dzisiejszym, osiągnięciami, sukcesami grupy :  http://www.zayazd.pl/

 

 
Spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
wtorek, 09 października 2018 12:32

W dniu 21.10.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

Pierwsze po wakacjach spotkanie będzie miało na celu omówienie naszej działalności przypadającej w okresie letnim oraz przeanalizujemy wydarzenia, w których zamierzamy brać udział do końca roku. Członków SHBON prosimy o przeanalizowanie własnych kalendarzy, by móc określić kiedy i czy dysponują wolnym czasem.

Skupimy się również na 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i uroczystościach związanych z 11 Listopada 2018 roku.

Ponadto poświęcimy uwagę bieżącym sprawom i problemom z jakimi styka się stowarzyszenie. W imieniu Zarządu zapraszamy wszystkich członków stowarzyszenia do przybycia i aktywnego uczestnictwa.

Ponadto mile widziane będą wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON z Wielunia , czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 21 października !

 

el-Gun

 

 

 


 
Ekshumacja żołnierzy II konspiracji na wieluńskim cmentarzu
środa, 26 września 2018 12:19

W dniu 19 września 2018 roku pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęli wcześniej zaplanowaną ekshumację żołnierzy II konspiracji. Prace rozpoczęto w miejscu, gdzie pierwotnie nie było grobów, a jedynie trawnik, miejsce to znajduje się pod południowym murem cmentarza.

W latach 80-tych ubiegłego wieku w miejscu tym tj . pod murem zaczęto grzebać zmarłych. Pracownicy IPN ekshumację rozpoczęli od miejsca, w którym znajdowały się symboliczne groby min. Alfonsa Olejnika ps. Babinicz. Wykopy prowadzono za zgodą rodzin posiadających groby na tym terenie, kopano również w alejkach pomiędzy mogiłami.

W wyniku ekshumacji odnaleziono szczątki 7 osób (żołnierzy niezłomnych), które to czekać będą na identyfikację metodami analizy materiału genetycznego.

Na zakończenie prac ekshumacyjnych odbyła się uroczystość religijna w kaplicy cmentarnej w obecności rodzin, wolontariuszy oraz pracowników IPN, która prowadził proboszcz wieluńskiej Kolegiaty, a zarazem gospodarz wieluńskiego cmentarza.

Dzięki pobytowi zespołu prof. Szwagrzyka oraz przedstawiciela IPN Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Łodzi korzystając z okazji poruszyliśmy sprawę ekshumacji żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, który pochowany jest w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu w Ochędzynie Starym. Od przedstawicieli IPN uzyskaliśmy zapewnienie, że sprawą zajmą się w przyszłym roku. Umówiliśmy się także na wizję lokalną na cmentarzu w Ochędzynie Starym na początku października br.

 

Relacje dotyczące w/w wydarzenia w lokalnych mediach :

 

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=29443

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/ipn-szukal-zolnierzy-pod-murem-cmentarza-w-wieluniu,4810277,artgal,t,id,tm.html

 

Film "Wieluńska Łączka" pochodzi ze strony  www.stratywojenne.pl

 

 

el-Gun

 


 
SHBON w Muzeum Śląskiego Września 1939
środa, 26 września 2018 11:14

W dniu 09 września 1939 roku podczas eskapady do Cieszyna członkowie SHBON z Wielunia odwiedzili Muzeum Śląskiego Września 1939 mieszczące się w Gimnazjum nr 1 w Tychach. Na zaproszenie kolegi Arkadiusza Domińca mieliśmy okazję zwiedzić to jedyne w swoim rodzaju muzeum na Górnym Śląsku.

Z kolegą Arkiem SHBON z Wielunia współpracuje już od dłuższego czasu, kilka razy braliśmy udział w rekonstrukcji "Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń ", mieliśmy okazję zwiedzać tereny, na których rozgrywała się "Bitwa Wyrska" lecz jak do tej pory w Muzeum Śląskiego Września 1939 byliśmy po raz pierwszy.

Oczywiście zgromadzone eksponaty militarne, zdjęcia, mapy oraz  sposób ich wystawienia zrobił na nas ogromne wrażenie.

Wszystkie artefakty podziwialiśmy z nutą rozrzewnienia i swoistej zazdrości, zdając sobie jednak sprawę z pracy Arka i jego kolegów jaka została włożona w przygotowanie tej ekspozycji wystawienniczej.

 

Poniżej zamieszczamy  reportaż zdjęciowy z muzeum, jednocześnie zachęcając wszystkich do jego zwiedzenia.

Koledze Arkadiuszowi Domińcowi dziękujemy za zaproszenie i możliwość zwiedzenia. Sealed

 

Zamieszczamy również dwa linki dotyczące Muzeum Śląskiego Września 1939 :

http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/muzeum-slaskiego-wrzesnia-1939-prywatne-muzeum-arkadiusza,1853270,artgal,t,id,tm.html

https://www.facebook.com/Muzeum-%C5%9Al%C4%85skiego-Wrze%C5%9Bnia-193yczące 9-w-Tychach-642136425819406/

 

 

 

el-Gun

 
"Lato na patriotyczną nutę" - Dzietrzkowice
wtorek, 25 września 2018 14:04

W dniu 02.09.2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia na zaproszenie Organizatorów wzięli udział w imprezie zatytułowanej "Lato na patriotyczną nutę". Generalnie był to festiwal orkiestr dętych, które wykonywały patriotyczne i wojskowe utwory związane z przypadającą w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. I tak w ramach festiwalu prezentowały się orkiestry z  Dzietrzkowic, Vivo z Białej, Gminna Orkiestra Dęta z Radłowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zajączki Pierwsze.

Nasz udział w imprezie to zorganizowanie punktu przejściowego w grze terenowej, w której to brała młodzież, uczniowie ze szkół z terenu gminy Łubnice. Nasz punkt dotyczył wiedzy na temat dawnego powiatu wieluńskiego i formacji jaka były Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej.

Wcześniejsza prelekcja kustosza z Muzeum Ziemi Wieluńskiej na tematy historyczne, które to później znalazły się w pytaniach zadawanych młodzieży spowodowały, że przygotowane pytania  okazywały się proste i nie sprawiały problemów przy udzielaniu odpowiedzi. Niektóre drużyny posiadały sporządzone podczas prelekcji notatki i te szybko i składnie udzielały odpowiedzi.

Z pewnością zabawa połączona z elementami edukacyjnymi sprawiła wiele radości zarówno uczniom, jak i członkom SHBON z Wielunia i pozwoliła wszystkim na pogłębienie wiedzy historycznej dotyczącej naszego regionu.

Z naszej strony dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tej patriotycznej imprezie.

Całość realizowanego zadania dofinansowano ze środków " Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021"

 

Lokalne media informowały :

http://www.tugazeta.pl/1,lato-na-patriotyczna-nute,32674.html#galeria

 

 

"

el-Gun

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4 | Wszystkie 115415

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO