Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
SHBON na wileńskiej Rossie.
niedziela, 15 lipca 2018 20:16

W miniony weekend  kolega Dawid członek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia odwiedził Wilno. Podczas zwiedzania miasta zawitał także na wileńską Rossę, by tam udać się na cmentarz.

Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich narodowych nekropolii. Zespół cmentarny składa się ze Starej Rossy powstałej w 1769, Nowej Rossy znajdującej się po drugiej stronie ulicy Listopadowej pierwsze pochówki w roku 1847, Cmentarza Wojskowego powstałego w 1920 oraz mauzoleum „Matka i Serce Syna”.

Relacja fotograficzna przygotowana przez kolegę Dawida obejmuje zdjęcia  nagrobków ze wszystkich części nekropolii. Ponadto na grobie-mauzoleum „Matka i Serce Syna” w imieniu własnym i stowarzyszenia Dawid złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz.

W czasie pobytu Dawid występował w koszulce organizacyjnej  Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, przez co reprezentował stowarzyszenie i w sposób uroczysty oddał hołd poległym polskim żołnierzom oraz Polakom pochowanym na tym cmentarzu.

Dziękujemy koledze Dawidowi za pamięć i oddany hołd  oraz  relację fotograficzną.

Zdjęcie historyczne pochodzi ze strony : https://fotopolska.eu/


el-Gun


 
IX Odyseja Historyczna Leszczynek 2018 - szczegółowe informacje
środa, 11 lipca 2018 13:50

Kolejny tydzień to czas, w którym rozpocznie się już IX Odyseja Historyczna.

Już dziś znamy szczegółowy program tej trzydniowej imprezy, który organizatorzy przedstawili na tradycyjnym plakacie.

 

Plakat prezentujemy poniżej :

 

 
Lipcowe spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
piątek, 06 lipca 2018 17:58

W dniu 08.07.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

Lipcowe spotkanie będzie miało na celu omówienie imprez przypadających w okresie wakacji lecz najwięcej uwagi poświęcimy IX Odyseji Historycznej w Leszczynku przypadającej w dniach 20-22 lipca 2018 roku.

Podsumujemy imprezy, które miały miejsce w poprzednich miesiącach oraz poświęcimy uwagę bieżącym sprawom i problemom z jakimi styka się stowarzyszenie. W imieniu Zarządu zapraszamy wszystkich członków stowarzyszenia do przybycia i aktywnego uczestnictwa.

Ponadto mile widziane będą wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON, czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 08 lipca !

el-Gun

 

 

 

 
80. rocznica pobytu 1 Batalionu Pancernego w Wierzchlesie - relacja z wydarzeń
piątek, 06 lipca 2018 00:00

W sobotę 16.06.2018 roku byliśmy współorganizatorami uroczystości zorganizowanej z okazji 80 rocznicy pobytu Batalionu Pancernego w Wierzchlesie.
Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych, władz gminy, powiatu, Orkiestry Dętej OSP z Wierzchlasa oraz mieszkańców gminy spod remizy OSP na miejsce uroczystości, z udziałem pojazdu pancernego wz. 34 oraz motocykla.

Otwarcia uroczystości dokonał Prezes OSP Wierzchlas Tadeusz Paruszewski.
Następnie odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki kwiatów. Ksiądz proboszcz Tomasz Słabiak odmówił modlitwę za poległych żołnierzy I Batalionu Pancernego oraz zamordowanych i poległych mieszkańców Wierzchlasa.

Oficjalną część uroczystości zakończyło przemówienie naszego kolegi Przemysława Buckiego na temat historii pobytu Batalionów Pancernych na manewrach 1938 r.

Więcej informacji możecie Państwo znaleźć pod adresem :

https://www.facebook.com/pg/shbon.wielun/photos/?tab=album&album_id=1123808017761842

ZS

Relacja z wydarzeń w lokalnych mediach :

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/uroczystosc-80-rocznica-pobytu-1-batalianu-pancernego-w,4693997,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28567

 

 


 
" Prosty rachunek " tomik poezji Niny Pawlaczyk
czwartek, 07 czerwca 2018 11:35

W dniu 6 czerwca 2018 roku w Wieluńskim Domu Kultury miała miejsce promocja nowego tomiku poezji znanej wieluńskiej poetki Niny Pawlaczyk.

Książka tym razem nosiła tytuł " Prosty rachunek " i jest już ósmym z kolei dziełem tej płodnej poetki.

W promocji i spotkaniu z autorką wziął udział przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia kolega Artur, któremu to autorka dedykowała jeden ze swoich wierszy.

Przepiękny wiersz mówi o historii rodzinnej, która to w latach 40 i 50 ubiegłego wieku była tak charakterystyczna dla wielu polskich rodzin. Autorka w sposób delikatny i piękny opowiada o strasznych czasach, o patriotach, którzy cierpieli i nigdy nie wyrzekli się honoru, miłości do wolnej Polski, dla których słowa złożonej wojskowej przysięgi były najcenniejsze, ważniejsze niż własne życie.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia  dziękujemy Pani Ninie Pawlaczyk za przepiękne wiersze, tym bardziej,  że  wiersz "Pamięć i Honor" dotyczy jednego z żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, a dedykowany jest jego wnukowi. Widać jak historia zatoczyła koło, nastąpiło pewnego rodzaju spełnienie.

Koledze Arturowi dziękujemy za obecność i reprezentowanie SHBON z Wielunia podczas promocji.

 

 

el-Gun


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO