Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
"Lato na patriotyczną nutę" - Dzietrzkowice
wtorek, 25 września 2018 14:04

W dniu 02.09.2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia na zaproszenie Organizatorów wzięli udział w imprezie zatytułowanej "Lato na patriotyczną nutę". Generalnie był to festiwal orkiestr dętych, które wykonywały patriotyczne i wojskowe utwory związane z przypadającą w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. I tak w ramach festiwalu prezentowały się orkiestry z  Dzietrzkowic, Vivo z Białej, Gminna Orkiestra Dęta z Radłowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zajączki Pierwsze.

Nasz udział w imprezie to zorganizowanie punktu przejściowego w grze terenowej, w której to brała młodzież, uczniowie ze szkół z terenu gminy Łubnice. Nasz punkt dotyczył wiedzy na temat dawnego powiatu wieluńskiego i formacji jaka były Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej.

Wcześniejsza prelekcja kustosza z Muzeum Ziemi Wieluńskiej na tematy historyczne, które to później znalazły się w pytaniach zadawanych młodzieży spowodowały, że przygotowane pytania  okazywały się proste i nie sprawiały problemów przy udzielaniu odpowiedzi. Niektóre drużyny posiadały sporządzone podczas prelekcji notatki i te szybko i składnie udzielały odpowiedzi.

Z pewnością zabawa połączona z elementami edukacyjnymi sprawiła wiele radości zarówno uczniom, jak i członkom SHBON z Wielunia i pozwoliła wszystkim na pogłębienie wiedzy historycznej dotyczącej naszego regionu.

Z naszej strony dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tej patriotycznej imprezie.

Całość realizowanego zadania dofinansowano ze środków " Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021"

 

Lokalne media informowały :

http://www.tugazeta.pl/1,lato-na-patriotyczna-nute,32674.html#galeria

 

 

"

el-Gun

 
79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Wieluń
czwartek, 20 września 2018 18:02

Na tegoroczne obchody do Wielunia przybyło wielu zaproszonych gości  miedzy innymi sekretarz stanu kancelarii Prezydenta RP  Adam Kwiatkowski, posłowie na Sejm, ks. biskup Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej, wiceprezes NIK Mieczysław Łuczak, generałowie, przedstawiciele kościoła, harcerze, sportowcy.

To właśnie sportowcy z symbolicznym ogniem pokoju i pojednania dotarli na uroczystość. Brali udział w biegu  pamięci, który miał swój początek na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, a zakończył  się przed pomnikiem upamiętniający zniszczenie szpitala w pierwszych minutach II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczął uliczny spektakl w wykonaniu uczniów wieluńskich szkół i Teatru Ognia Nam-Tara, scenariusz przygotowała dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury Elżbieta Kalińska. W dalszej kolejności miały miejsce uroczyste okolicznościowe przemówienia, po których zebrani złożyli wieńce i wiązanki przed pomnikiem.

Jak co roku na uroczystościach nie zabrakło  nielicznych już żyjący, świadków historii, osób pamiętające tamte wydarzenia sprzed 79 lat.

Całość uroczystości uświetniła oprawa w wykonaniu orkiestry i kompanii reprezentacyjnej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Członkowie SHBON z Wielunia wystawili wartę honorową pod pomnikiem oraz poczet proporcowy. Po zakończeniu uroczystości zapaliliśmy znicze na mogiłach żołnierzy wrześniowych znajdujących się na wieluńskim cmentarzu i na mogile żołnierskiej w pobliskim Gaszynie.

Zdjęcia pochodzą ze strony :

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/wielun-godz-4-40-obchody-79-rocznicy-wybuchu-ii-wojny,4784329,artgal,t,id,tm.html

 

 

el-Gun

 
"Lato na patriotyczną nutę" Dzietrzkowice - zaproszenie
środa, 29 sierpnia 2018 20:13

W dniu 2 września 2018 roku w Dzietrzkowicach gmina Łubnice odbędzie się festiwal orkiestr dętych, impreza pod wymownym tytułem "Lato na patriotyczną nutę".

Na zaproszenie Organizatorów w imprezie weźmie udział Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, będziemy  zaangażowani   w  grę terenową organizując jeden z punktów przejściowych oraz przygotujemy dioramę i wystawę sprzętu żołnierzy batalionów ON.

Zapewne warto w tym dniu odwiedzić Dzietrzkowice, gdyż będzie można podziwiać liczne orkiestry  dęte i zachwycić się repertuarem przygotowanym przez muzyków.

Jak wskazuje tytuł imprezy nie zabraknie tam pięknych patriotycznych utworów, które w wykonaniu poszczególnych orkiestr, zapewne wszystkim odbiorcom przypadną do gustu i głęboko zapadną w pamięci.

 

 

Ze szczegółami możecie się Państwo zapoznać na poniższym plakacie :

 

 

 

el-Gun

 
79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej- zaproszenie
środa, 29 sierpnia 2018 13:13

Tegoroczne obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej bez wątpienia związane będą ze 100 - leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z tym Organizatorzy przygotowali szereg interesujących wydarzeń mających uświetnić te obchody, na które w ich imieniu serdecznie wszystkich zapraszamy.

Członkowie SHBON z Wielunia wystawią wartę honorową pod pomnikiem upamiętniającym zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych oraz poczet proporcowy. W ten sposób chcemy oddać hałd wszystkim, którzy w pierwszych minutach polegli w tej strasznej, totalnej wojnie.

Zapalimy również znicze na mogiłach żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, a spoczywających na wieluńskim cmentarzu.

 

 

 

Poniżej program uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w Wieluniu :

el-Gun

 

 
Piknik Militarny w Skansenie - Tomaszów Mazowiecki
poniedziałek, 20 sierpnia 2018 11:27

W dniu 12 sierpnia 2018 roku w Skansenie Rzeki Pilicy odbył się Piknik Militarny, w którym na zaproszenie kolegów z SRH Batalion Tomaszów wzięło udział kilku członków SHBON z Wielunia.

Wyjazd zaplanowaliśmy na dwa dni, by w pierwszym móc zwiedzić okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Dzięki uprzejmości kolegów z SRH Batalion Tomaszów tj. Krzyśkowi i Michałowi , którzy pokazali i opowiedzieli  nam, o co ciekawszych miejscach wartych zobaczenia, a znajdujących się w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna.

I tak swoista podróż zaczęliśmy od zwiedzenia miejsca w okolicy wsi Anielin, w którym 30 kwietnia 1940 r. zginął major Henryk Dobrzański "Hubal" - pierwszy partyzant II wojny światowej, dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego,  żołnierz który nie  złożył  broni po wrześniu 1939 roku  i mimo zakazu przełożonych prowadził walkę z Niemcami. Miejsce to dziś zagubione w ostępach  leśnych nosi nazwę "Szańca Hubala". Miejsce pochówku majora nie jest do dziś znane i dlatego szczególną wagę społeczeństwo i władze przykładają do przestrzeni, gdzie nastąpiła jego śmierć.

"Szańc Hubala" wygląda urokliwie i tajemniczo zatopiony wśród zieleni lasu. Oprócz symbolicznego głazu z napisem poświęconego majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu , możemy w pobliżu natrafić na ścianę z tablicami, na których wyryte są imiona, nazwiska, pseudonimy żołnierzy Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego. Na tablicy tej znaleźliśmy dane naszego krajana pochodzącego z Wielunia kpt. Józefa Grabińskiego pseudonim "Pomian".

W dalszej kolejności udaliśmy się do Inowłodzia , gdzie zwiedziliśmy zamek pochodzący z 1366 roku  oraz kościół św. Idziego wybudowano w 1082, a ufundowany przez Władysława Hermana. Ze wzniesienia, na którym wybudowano kościół można było podziwiać przepiękny przełom rzeki Pilicy i ogrom lasów rozpościerających się, aż po horyzont.

Kolejne miejsce, które zwiedziliśmy  to na łuk szosy Opoczno- Inowłódź, między wsiami Kraśnica i Kruszewiec znajduje się tam kamień upamiętniający bohaterskiego kpr.pchor. Władysława Dawgierta dowódcę placówki, dzięki której zlikwidowano Generalnego Inspektora Żandarmerii III Rzeszy generała SS i Policji Wilhelma von Roettiga odpowiedzialnego za szerzenie krwawego terroru na obszarze Górnego Ślaska w pierwszych dniach września 1939 roku. O szczegółach możecie przeczytać klikając w link w poprzednim zdaniu.

Dalsza podróż to już urokliwe Opoczno, gdzie mogliśmy zapoznać się ze zbiorami Muzeum Regionalnego w Opocznie, poznać folklor tej ziemi, zapoznać się z pamiątkami dotyczącymi  mjr. Henryka Dobrzańskiego. W Opocznie udaliśmy się także na lokalny cmentarz, gdzie w części wydzielono cmentarz wojenny. Spoczywają tam żołnierze wszystkich armii biorących udział w I i II wojnie światowej na tamtym terenie.

Finałem wycieczki było zwiedzenie schronów kolejowych w Jeleniu i Konewce oraz bunkrów niemieckich na pozycji tomaszowskiej, nad którymi pieczę rozciągają koledzy z SRH Batalion Tomaszów.

W drugim dniu braliśmy udział w Pikniku Militarnym w Skansenie Rzeki Pilicy, wystawiając dioramę, prezentując sylwetkę żołnierza batalionów ON. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja historyczna zatytułowana „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 WRZESIEŃ 1939 r.”

Wspólnie z kolegami z SRH Batalion Tomaszów Sekcja Polska odtwarzających Samodzielną Kompanię Forteczną KOP "Nowogród" broniliśmy Strażnicy KOP Zagajno przed atakiem czerwonoarmistów w dniu 17 września 1939 roku.

Wyjazd oraz pobyt na gościnnej ziemi tomaszowskiej i opoczyńskiej uważamy za bardzo udany, jednocześnie dziękując Organizatorom za zaproszenie. Dziękujemy także kolegom dzięki, którym mogliśmy poznać wiele przepięknych zakątków i miejsc historycznych w krainie nad Pilicą.

 

Lokalna prasa pisała:

http://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/artykul/piknik-militarny-odbyl-sie-w-skansenie-rzeki-pilicy-zdjecia,4761475,artgal,t,id,tm.html

https://www.youtube.com/watch?v=QIdXIxbG1y8

 

el-Gun

 

 

 


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO