Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
IX Odyseja Historyczna Leszczynek 2018 - zaproszenie
środa, 06 czerwca 2018 19:17

"IX Odyseja Historyczna" już za 42 dni, rozegra się w dniach 20-22 lipca 2018 roku w Leszczynku koło Kutna.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia po raz piąty weźmie udział w tym święcie rekonstruktorskiej braci. Tradycyjnie będziemy odtwarzać sylwetkę żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.

Tegoroczna IX Odyseja Historyczna będzie przypadać w roku rocznicowym, to właśnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość i z pewnością dużo elementów i akcentów będzie dotyczyło tej tematyki.

Organizatorzy w związku z tym przygotowują wiele atrakcji i niespodzianek, które koniecznie trzeba zobaczyć i jak pisze Rafał Ambroziak : " W tym roku na naszym stawie będzie dosyć ciasno. Obok średniowiecznych łodzi będzie cumowała replika polskiego wodnosamolotu Lublin. Będzie to wymagało od sterników nieco wyższych umiejętności "

 

 

 

Podziwiać będzie można kilka pojazdów mechanicznych z epoki, miedzy innymi zabytkowy wóz strażacki

 

 

 

 

 

 

Oczywiście nie zabraknie dobrej muzyki i zespołów,  które koncertować będą w godzinach wieczornych i będą to

HEAVY METAL WAY, Pogo-Da, The Jet-Sons Rockabilly Trio, The Freeborn Brothers

 

.


Na dzień dzisiejszy w imprezie deklaruje udział 127 grup z całej Polski przedstawiających bez mała wszystkie epoki historyczne. Już dziś w imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich Państwa  do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. "IX Odyseja Historyczna" to z pewnością impreza, na której warto być, to obecnie  jedyny taki zlot rekonstuktorów w Polsce.

el-Gun

 

Do zobaczenia na "IX Odysei Historycznej"

w dniach 20-22 lipca 2018 r.

 


 

 


 
80. rocznica pobytu 1 Batalionu Pancernego w Wierzchlesie - zaproszenie
piątek, 01 czerwca 2018 07:32

W dniu 16 czerwca br. od godziny 14:30 w Wierzchlesie rozpoczną się uroczystości upamiętniające pobyt 1 Batalionu Pancernego z Poznania. Miało to miejsce 80 lat temu kiedy to na pobliskim poligonie Krzeczów_Węcławy odbywały się manewry wojsk pancerno-motorowych II RP.

W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystości oraz na szereg imprez towarzyszących, które tego dnia będą miały miejsce w Wierzchlesie w okolicach starego traktu tj. ulicy Czereśniowej.

Ze szczegółowym planem możecie zapoznać się poniżej.

Poniżej zamieszczamy również link do wydarzeń sprzed 5-cu laty, kiedy to nastąpiło  uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego pobyt pancerniaków w Wierzchlesie.

Relacja ta pochodzi z naszej strony www.shbon.wielun.pl

 

 

 

el-Gun

 

 

 

75. Rocznica Fundacji Pomnika w Wierzchlesie

 

http://shbon.wielun.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=188&Itemid=1

 

 
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.
sobota, 26 maja 2018 13:27

25 maja 2018 r. odbył się IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. po poligonie. Organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej", Nadleśnictwo Wieluń oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Honorowy patronat nad marszem objął Burmistrz Wielunia Pan Paweł Okrasa. W marszu wzięło udział około 400 uczestników.

Tegoroczna trasa marszu przebiegała po Poligonie Wojska Polskiego utworzonego wiosną 1938 r. na obszarze między wsiami Krzeczów – Kamion – Niżankowice.
Uczestnicy marszu zapoznali się historią poligonu oraz manewrów 3 Pułków Pancernych, które odbyły się w czerwcu 1938 r.
Członkowie SHBON Wieluń przygotowali krótką potyczkę pomiędzy zwiadem niemieckim, a wojskiem polskim. Uczestnicy marszu mogli zapoznać się podczas marszu z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierza polskiego oraz niemieckiego.

Ze względu na przypadającą 80 rocznicę pobytu pancerniaków na tych terenach dwóch kolegów z SHBON Wieluń zaprezentowało mundury wojsk pancerno – motorowych II RP.

Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizacji imprezy: Burmistrzowi Wielunia, Dyrektorowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Wieluń, Wójtowi gminy Wierzchlas, Prezesowi OSP Wierzchlas, Prezesowi Strzelnicy w Wójcinie za przeprowadzenie turnieju strzeleckiego, Panu Sebastianowi Jasińskiemu za opiekę medyczną oraz mediom za objęcie patronatem medialnym imprezy.

W sposób szczególny dziękujemy wszystkim uczestnikom IV Marszu za wytrwałość, oraz poświęcenie swojego czasu. W ten sposób dajecie świadectwo, że nie jest wam obca pamięć o wszystkich żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

W tegorocznym IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.udział wzięły następujące szkoły:

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie

Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu

Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu

Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu

 

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenie za rok.

ZS

 

Relacje z marszu  na stronie MZW i w lokalnych mediach:

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/07.html

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/400-uczniow-przemaszerowalo-nadwarcianskim-szlakiem-wojny,4663281,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28349

 


 
Czerwcowe spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
piątek, 25 maja 2018 19:20

Kolejne spotkanie SHBON już 03.06.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Na spotkaniu podsumujemy dotychczasową działalność i przymierzymy się do kolejnych imprez przypadających w czerwcu i lipcu.

Omówimy sprawy związane z zakupami, najprawdopodobniej  będą również do odbioru koszulki batalionowe T-shirt, takie mamy zapewnienie producenta.

W spotkaniu tradycyjnie uczestniczył będzie dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, który przekaże członkom stowarzyszenia pewne miłe dla nas informacje.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON oraz te, które ewentualnie chciałyby wstąpić w jego szeregi.


Do zobaczenia 03 czerwca br. !

 

el-Gun

 

 

 


 
Noc Muzeów 2018
niedziela, 20 maja 2018 18:21

Tegoroczna "Noc Muzeów" przebiegała w Wieluniu w inny niż dotychczas sposób. Sporo wydarzeń miało miejsce w plenerze w okolicach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Forma ta widać przypadła uczestnikom wydarzeń do gustu, gdyż w tym roku liczba biorących udział w "Nocy Muzeów" wydaje się być największa z dotychczasowych.

Z pewnością na dużą frekwencję miały wpływ tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 735-leciu Wielunia. W związku z tym organizatorzy przygotowali dwie bardzo interesujące wystawy dotyczące tej tematyki.

Punktem kulminacyjnym było przybycie do Wielunia Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został w sposób owacyjny przyjęty przez mieszkańców Wielunia. Na plantach przed muzeum miało miejsce wiele imprez, pokazów, występów, konkursów,  także zebrani na pewno nie nudzili się.

Podczas tegorocznej "Nocy Muzeów" gościliśmy grupę rekonstrukcyjną Walhalla, która prezentowała umundurowanie z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz zorganizowała kilka okolicznościowych dioram.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia w "Nocy Muzeów" uczestniczyło już po raz ósmy, prezentowaliśmy się zarówno na plantach jak i wewnątrz muzeum. Na zewnątrz było to obozowisko żołnierskie, zaś wewnątrz pokazywaliśmy umundurowanie dwóch wrześniowych armii tj. polskiej i niemieckiej. Przedstawiliśmy też zdjęcia z okresu kampanii 1939 roku oraz publikacje książkowe dotyczące tego okresu. Po raz pierwszy jeden z kolegów prezentował mundur policjanta Policji Państwowej II RP, wyposażenie jakie posiadał  funkcjonariusz tj. broń, środki przymusu, służbowy rower.

Jak zwykle prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne elementy uzbrojenia, wyposażenia cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających. Mamy nadzieję, ze przygotowany przez nas pokaz sprawił dużą frajdę uczestnikom "Nocy Muzeów", tym bardziej, że koledzy z grupy niemieckiej oferowali przejażdżkę zabytkowym motocyklem oraz możliwość oddania serii strzałów z repliki niemieckiego ciężkiego karabinu maszynowego.

Tegoroczną "Noc Muzeów" zaliczamy do udanych i dziękujemy pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej za zaproszenie i współpracę.

 

Relacje w lokalnych mediach :

 

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/marszalek-pilsudski-przyjechal-do-wielunia-piknik,4654336,artgal,t,id,tm.html

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/06.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28269

https://kocham.wielun.pl/kultura/2018/05/21/noc-muzeow-w-muzeum-ziemi-wielunskiej-i-w-muzeum-wnetrz-dworskich-w-ozarowie

el-Gun

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO