Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
80. rocznica pobytu 1 Batalionu Pancernego w Wierzchlesie - relacja z wydarzeń
piątek, 06 lipca 2018 00:00

W sobotę 16.06.2018 roku byliśmy współorganizatorami uroczystości zorganizowanej z okazji 80 rocznicy pobytu Batalionu Pancernego w Wierzchlesie.
Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych, władz gminy, powiatu, Orkiestry Dętej OSP z Wierzchlasa oraz mieszkańców gminy spod remizy OSP na miejsce uroczystości, z udziałem pojazdu pancernego wz. 34 oraz motocykla.

Otwarcia uroczystości dokonał Prezes OSP Wierzchlas Tadeusz Paruszewski.
Następnie odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki kwiatów. Ksiądz proboszcz Tomasz Słabiak odmówił modlitwę za poległych żołnierzy I Batalionu Pancernego oraz zamordowanych i poległych mieszkańców Wierzchlasa.

Oficjalną część uroczystości zakończyło przemówienie naszego kolegi Przemysława Buckiego na temat historii pobytu Batalionów Pancernych na manewrach 1938 r.

Więcej informacji możecie Państwo znaleźć pod adresem :

https://www.facebook.com/pg/shbon.wielun/photos/?tab=album&album_id=1123808017761842

ZS

Relacja z wydarzeń w lokalnych mediach :

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/uroczystosc-80-rocznica-pobytu-1-batalianu-pancernego-w,4693997,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28567

 

 


 
" Prosty rachunek " tomik poezji Niny Pawlaczyk
czwartek, 07 czerwca 2018 11:35

W dniu 6 czerwca 2018 roku w Wieluńskim Domu Kultury miała miejsce promocja nowego tomiku poezji znanej wieluńskiej poetki Niny Pawlaczyk.

Książka tym razem nosiła tytuł " Prosty rachunek " i jest już ósmym z kolei dziełem tej płodnej poetki.

W promocji i spotkaniu z autorką wziął udział przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia kolega Artur, któremu to autorka dedykowała jeden ze swoich wierszy.

Przepiękny wiersz mówi o historii rodzinnej, która to w latach 40 i 50 ubiegłego wieku była tak charakterystyczna dla wielu polskich rodzin. Autorka w sposób delikatny i piękny opowiada o strasznych czasach, o patriotach, którzy cierpieli i nigdy nie wyrzekli się honoru, miłości do wolnej Polski, dla których słowa złożonej wojskowej przysięgi były najcenniejsze, ważniejsze niż własne życie.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia  dziękujemy Pani Ninie Pawlaczyk za przepiękne wiersze, tym bardziej,  że  wiersz "Pamięć i Honor" dotyczy jednego z żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, a dedykowany jest jego wnukowi. Widać jak historia zatoczyła koło, nastąpiło pewnego rodzaju spełnienie.

Koledze Arturowi dziękujemy za obecność i reprezentowanie SHBON z Wielunia podczas promocji.

 

 

el-Gun


 
IX Odyseja Historyczna Leszczynek 2018 - zaproszenie
środa, 06 czerwca 2018 19:17

"IX Odyseja Historyczna" już za 42 dni, rozegra się w dniach 20-22 lipca 2018 roku w Leszczynku koło Kutna.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia po raz piąty weźmie udział w tym święcie rekonstruktorskiej braci. Tradycyjnie będziemy odtwarzać sylwetkę żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.

Tegoroczna IX Odyseja Historyczna będzie przypadać w roku rocznicowym, to właśnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość i z pewnością dużo elementów i akcentów będzie dotyczyło tej tematyki.

Organizatorzy w związku z tym przygotowują wiele atrakcji i niespodzianek, które koniecznie trzeba zobaczyć i jak pisze Rafał Ambroziak : " W tym roku na naszym stawie będzie dosyć ciasno. Obok średniowiecznych łodzi będzie cumowała replika polskiego wodnosamolotu Lublin. Będzie to wymagało od sterników nieco wyższych umiejętności "

 

 

 

Podziwiać będzie można kilka pojazdów mechanicznych z epoki, miedzy innymi zabytkowy wóz strażacki

 

 

 

 

 

 

Oczywiście nie zabraknie dobrej muzyki i zespołów,  które koncertować będą w godzinach wieczornych i będą to

HEAVY METAL WAY, Pogo-Da, The Jet-Sons Rockabilly Trio, The Freeborn Brothers

 

.


Na dzień dzisiejszy w imprezie deklaruje udział 127 grup z całej Polski przedstawiających bez mała wszystkie epoki historyczne. Już dziś w imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich Państwa  do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. "IX Odyseja Historyczna" to z pewnością impreza, na której warto być, to obecnie  jedyny taki zlot rekonstuktorów w Polsce.

el-Gun

 

Do zobaczenia na "IX Odysei Historycznej"

w dniach 20-22 lipca 2018 r.

 


 

 


 
80. rocznica pobytu 1 Batalionu Pancernego w Wierzchlesie - zaproszenie
piątek, 01 czerwca 2018 07:32

W dniu 16 czerwca br. od godziny 14:30 w Wierzchlesie rozpoczną się uroczystości upamiętniające pobyt 1 Batalionu Pancernego z Poznania. Miało to miejsce 80 lat temu kiedy to na pobliskim poligonie Krzeczów_Węcławy odbywały się manewry wojsk pancerno-motorowych II RP.

W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystości oraz na szereg imprez towarzyszących, które tego dnia będą miały miejsce w Wierzchlesie w okolicach starego traktu tj. ulicy Czereśniowej.

Ze szczegółowym planem możecie zapoznać się poniżej.

Poniżej zamieszczamy również link do wydarzeń sprzed 5-cu laty, kiedy to nastąpiło  uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego pobyt pancerniaków w Wierzchlesie.

Relacja ta pochodzi z naszej strony www.shbon.wielun.pl

 

 

 

el-Gun

 

 

 

75. Rocznica Fundacji Pomnika w Wierzchlesie

 

http://shbon.wielun.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=188&Itemid=1

 

 
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.
sobota, 26 maja 2018 13:27

25 maja 2018 r. odbył się IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. po poligonie. Organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej", Nadleśnictwo Wieluń oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Honorowy patronat nad marszem objął Burmistrz Wielunia Pan Paweł Okrasa. W marszu wzięło udział około 400 uczestników.

Tegoroczna trasa marszu przebiegała po Poligonie Wojska Polskiego utworzonego wiosną 1938 r. na obszarze między wsiami Krzeczów – Kamion – Niżankowice.
Uczestnicy marszu zapoznali się historią poligonu oraz manewrów 3 Pułków Pancernych, które odbyły się w czerwcu 1938 r.
Członkowie SHBON Wieluń przygotowali krótką potyczkę pomiędzy zwiadem niemieckim, a wojskiem polskim. Uczestnicy marszu mogli zapoznać się podczas marszu z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierza polskiego oraz niemieckiego.

Ze względu na przypadającą 80 rocznicę pobytu pancerniaków na tych terenach dwóch kolegów z SHBON Wieluń zaprezentowało mundury wojsk pancerno – motorowych II RP.

Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizacji imprezy: Burmistrzowi Wielunia, Dyrektorowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Wieluń, Wójtowi gminy Wierzchlas, Prezesowi OSP Wierzchlas, Prezesowi Strzelnicy w Wójcinie za przeprowadzenie turnieju strzeleckiego, Panu Sebastianowi Jasińskiemu za opiekę medyczną oraz mediom za objęcie patronatem medialnym imprezy.

W sposób szczególny dziękujemy wszystkim uczestnikom IV Marszu za wytrwałość, oraz poświęcenie swojego czasu. W ten sposób dajecie świadectwo, że nie jest wam obca pamięć o wszystkich żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

W tegorocznym IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.udział wzięły następujące szkoły:

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie

Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu

Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu

Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu

 

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenie za rok.

ZS

 

Relacje z marszu  na stronie MZW i w lokalnych mediach:

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/07.html

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/400-uczniow-przemaszerowalo-nadwarcianskim-szlakiem-wojny,4663281,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28349

 


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4 | Wszystkie 115415

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO