Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
"Było nie minęło" w Kiełczygłowie
sobota, 12 maja 2018 18:46

W dniu 12 maja 2018 roku ekipa "Było nie minęło" z redaktorem  Adamem Sikorskim na czele gościła w Lipiu gmina Kiełczygłów. Na zaproszenie wójta Gminy Kiełczygłów Pana Kazimierza Jędrzejskiego poszukiwała mogiły powstańca styczniowego, który według starych przekazów poległ w okolicy przydrożnej kapliczki.

Działo się to po bitwie pod Radoszewicami, gdy uciekający powstaniec schronił się w drewnianej kapliczce znajdującej się pod lasem w Lipiu. Wytropiony przez Kozaków został w tym miejscu zabity, a następnie pochowany przy drodze. Drewnianą kapliczkę zniszczyli Niemcy podczas okupacji w 1940 roku. Po wojnie mieszkańcy odbudowali kapliczkę, przybrała ona murowana formę.

Opodal znajdowała się powstańcza mogiła, o którą dbano jeszcze w latach 60-70 ubiegłego wieku, głównie za przyczyną lokalnej społeczności, dzieci szkolnych z pobliskiej szkoły w Hucie. Czas sprawił, że ślad po mogile zatarł się i obecnie miejsce to nie jest oznaczone.

Dzięki ekipie "Było nie minęło" i redaktorowi Sikorskiemu wrócono do tematu i w dniu wczorajszym dokonano nieinwazyjnych badań za pomocą georadaru. Po dłuższym skanowaniu terenu nieopodal rosłego kasztana odnaleziono miejsce, wskazujące na pochówek. Z odczytów na ekranie georadaru stwierdzono charakterystyczne dla mogiły odczyty.

Miejsce to zostało oznaczone , opalikowane, sporządzono odpowiednia dokumentację. Z poszukiwań powstała oczywiście filmowa relacja, której narratorem był redaktor Adam Sikorski i zapewne zobaczyć ją będziemy mogli w kolejnym wydaniu programu "Było nie minęło".

Na miejscu poszukiwań licznie zgromadziła się miejscowa ludność, wśród niej co bardzo cieszy  młodzież i dzieci, ale także osoby wiekowe,  które pamiętały czas, gdy mogiła jeszcze istniała. Wśród zebranych można było dostrzec miejscowego księdza proboszcza, strażaków, ale także sporą grupę osób przyjezdnych.

Na miejscu poszukiwań pojawił się także  prof. Tadeusza Olejnika znawca tematu Powstania Styczniowego 1863 roku na Ziemi Wieluńskiej, autor wydanej w 2013 roku monografii zatytułowanej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Wieluńskiej", pozycji która wyróżnia się na tle kraju, jeżeli chodzi o lokalne badania i omówienie tematu.

Ponadto na miejscu  byli także koledzy z "Grupy Poszukiwawczej" współpracującej z redaktorem Adamem Sikorskim oraz relacjonujący poszukiwania  członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Na razie miejsce ma być oznaczone przez władze gminne, a co do dalszego losu maja być podjęte odpowiednie decyzje.

 

el-Gun

 

 

 

 
Uroczyste odsłonięcie obelisku przy byłym moście granicznym w Praszce
sobota, 12 maja 2018 16:23

W miniona niedzielę przy byłym moście granicznym w Praszce odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego st.uł. Józefowi Góreckiemu, człowiekowi który zatrzymał Niemców 1 września 1939 roku. Wysadzając most przyczynił się do opóźnienia marszu 1 Dywizji Lekkiej na Wieluń i dalej w drodze na Łódź.

Piękną inicjatywę nadania im. Józefa Góreckiego dla mostu i odsłonięcia pamiątkowego obelisku zrealizowali koledzy z  MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele). Projekt "Most 1939" trwał kilka lat i pomimo początkowych trudności został w całości zrealizowany.

Uroczystości związane z odsłonięciem obelisku poprowadził kolega Jarosław Woliwoda szef MIWO Praszka i na wstępie przedstawił historie projektu. Kolejnymi mówcami byli Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, starosta oleski Stanisław Belka, a na zakończenie głos zabrał syn ppor. Józefa Góreckiego Pan Stanisław Górecki, który podzielił się z zebranymi opowieścią ojca dotyczącą tych wydarzeń.

Podczas ceremonii przy obelisku wartę honorową wystawiła Straż Graniczna z Opola oraz Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, ponadto wystawiliśmy asystę w postaci pocztu proporcowego.

Kolejny punkt to złożenie kwiatów  przez delegacje władz miasta i powiatu oraz przez zastępcy komendanta placówki Straży Granicznej w Opolu mjr. Jacka Jacykowa i st. chor. sztab. Marcina Wojtasika z Jednostki Wojskowej Nr 2286 w Opolu.

W uroczystościach wzięła udział liczna grupa mieszkańców Praszki, w tym duża grupa dzieci i młodzieży.

Na zakończenie zebrani zwiedzili ekspozycje  sprzętu, uzbrojenia przygotowane przez Straż Graniczną w Opolu, MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele) i Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

 

Zdjęcia z imprezy otrzymane od Kolegów z  MIWO Praszka prezentujemy pod "Zobacz więcej zdjęć" serdeczne podziękowania za udostępnienie oraz za możliwość udziału w tym patriotycznym projekcie.

 

el-Gun

 

Obszerna relacja Gabriela Wyględacza na łamach Radia Ziemi Wieluńskiej  w linku ponizej:

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28188

 

 

 

 
Noc Muzeów 2018 - szczegółowy program
piątek, 11 maja 2018 08:34

Już za tydzień rozpocznie się niezapomniana noc jaką w całej Polsce spędzimy w muzeach.  Muzeum Ziemi Wieluńskiej  intensywnie przygotwuje się do tych dni i już dziś zaprasza wszystkich do odwiedzenia podwoi swoich placówek. SHBON z Wielunia również będzie brał udział w tej nocy z historią.

Mamy nadzieję, że pogoda dopisze, gdyż w tym roku dużo wydarzeń dziać się będzie w okolicach muzeum. Ze szczegółowym planem możemy  zapoznać się na poniższym plakacie.

Do zobaczenia w sobotę w Wieluniu i niedzielę w Ożarowie.

 

 
227. rocznica Konstytucji 3 maja, wieluńskie obchody.
piątek, 04 maja 2018 19:15

Dzień 3 maja 2018 roku powitał Wieluń przepiękna wiosenną pogodą, a co za tym idzie uroczystości majowe przebiegły w radosnej atmosferze. Początek to przemarsz do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie uczestnicy wzięli udział w Mszy Św. przedtem wysłuchując wiązanki pieśni patriotycznych „Na majową nutę”.

Po zakończeniu Mszy Św. nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II , po czym zebrani przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, gdzie pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się część oficjalna.

Całość uroczystości prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek i on to nakreślił historyczny rys dotyczący uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejnymi mówcami byli burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz starosta wieluński Andrzej Stępień.

Kolejnym punktem było złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy której wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej oraz wieluńscy harcerze.

To właśnie wieluńscy harcerze podczas uroczystości wystawili największa drużynę, druhny i druhowie brali udział w przekazywaniu okolicznościowych przypinek ufundowanych przez władze miasta.

Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że w tym radosnym święcie wzięła udział duża grupa mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej, wśród których można było dostrzec sporo dzieci i młodzieży, co szczególnie cieszy. Po zakończeniu uroczystości nastąpił start "Rowerowego Rajdu Szlakiem Niepodległości"

 

Baner dotyczący "Rowerowego Rajdu Szlakiem Niepodległości" pochodzi ze strony http://www.muzeum.wielun.pl/

 

el-Gun

 

 

 

 
Praszka, odsłonięcie obelisku poświęconemu st.uł. Józefowi Góreckiemu - zaproszenie
piątek, 04 maja 2018 15:20

W dniu 06.05.2018 roku o godz. 16:00 nastąpi uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego wysadzenie w powietrze mostu granicznego pomiędzy II Rzeczypospolita Polską , a III Rzeszą i tym samym opóźnienie wtargnięcia wojsk niemieckiego Wehrmachtu do Polski.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach wezmą udział członkowie Stowarzyszenia historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, wystawiając poczet proporcowy oraz wartę honorową.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tych patriotycznych uroczystościach.


Ze szczegółami możecie Państwo zapoznać się poniżej. Materiały pochodzą z profilu MIWO PRASZKA :  https://www.facebook.com/miwopraszka/

 

 

 

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO