Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Noc Muzeów 2011
poniedziałek, 16 maja 2011 20:33

15 maja 2011 roku odbyła się III edycja „Nocy Muzeów” zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Muzeum zaprezentowało trzy bardzo ciekawe wystawy zatytułowane „Świat toruńskiego piernika”, „Biżuteria Gotów” oraz „Ścieżki pamięci …Pozostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”. Po raz pierwszy w imprezie uczestniczyło Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej. Zorganizowaliśmy stoisko symbolizujące stanowisko ogniowe rkm-u Chauchat wz.15. W dwóch gablotach znalazły się zdjęcia, uzbrojenie, dokumenty należące do żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Lokalna społeczność, w tym kombatanci przyjęli nas bardzo życzliwie. Przejawiano zainteresowanie eksponowanym sprzętem wojskowym, a w szczególności uzbrojeniem i umundurowanymi żołnierzami interesowali się najmłodsi. Władze stowarzyszenia składają podziękowanie dyrekcji muzeum za wystosowane zaproszenie i umożliwienie wzięcia udziału w imprezie.

 
Poświęcenie Dębu Katyńskiego
piątek, 06 maja 2011 20:40

W dniu 6 maja br. odbyła się w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Czastarach uroczystość poświęcenia Dębu Katyńskiego posadzonego w celu upamiętnienia porucznika Edwarda Franciszka Spychały, oficera Wieluńskiego Batalionu ON, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. Por. Spychała przed wojną był kierownikiem szkoły powszechnej na Krajance. W krótkim przemówieniu wspominała go jego była uczennica - Jadwiga Żurek. Aktu poświęcenia dokonał ks. Jacek Kalferszt. Uczniowie Zespołu Szkół przygotowali i zaprezentowali część artystyczną, a wartę w osobach Sławomira Krawczyńskiego i Tomasza Niewiejskiego wystawiło nasze stowarzyszenie. W trakcie uroczystości poświęcono również dąb posadzony w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a przemówienie okolicznościowe wygłosił Jan Juszczak - były kierownik szkoły w Czastarach.

 
Odsłonięcie pomnika w Ochędzynie
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 13:10

Dnia 15 kwietnia 2011 roku w Ochędzynie członkowie stowarzyszenia wzięli czynny udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego bitwę oddziału powstańczego Franciszka Parczewskiego z wojskiem rosyjskim stoczoną w tym miejscu 20.04.1863 r. oraz śmierć powstańca Browarskiego ze Szczytnik k/Kalisza. Inicjatorem budowy pomnika był Tomasz Jaciuk - członek naszej grupy. Pomnik został ufundowany i wykonany środkami członków stowarzyszenia. W realizacji przedsięwzięcia brały czynny udział władze Gminy Sokolniki. Wydarzenie spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wśród mieszkańców Ochędzyna, a samą uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Nasze stowarzyszenie wystawiło również wartę honorową.

 
Profil na facebooku
niedziela, 27 lutego 2011 17:21

Wszystkich odwiedzających stronę i forum zapraszam do "polubienia" nas na portalu facebook.com Będziecie powiadamiani o bieżącej działalności stowarzyszenia i planowanych imprezach. Wystarczy kliknąć na przycisk "Lubię to!" w panelu po prawej stronie. Przez ten panel można również odwiedzić nasz profil.

 
Pierwsze wspólne zakupy
czwartek, 17 lutego 2011 21:09

Stało się, grupa pozyskała pierwsze repliki broni, które będą używane podczas pokazów i rekonstrukcji. To widoczne na zdjęciach poniżej dwa rkm-y Chauchat wz. 15 Karabiny te przybyły z Francji do Polski głównie z Błękitną Armią gen. Hallera, a w 1939 roku używały ich m.in. jednostki Obrony Narodowej. Więcej informacji na ich temat można znaleźć TUTAJ. Oby służyły nam równie dobrze jak żołnierzom sprzed lat!

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 16 | Wszystkie 114934

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO