Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.
sobota, 26 maja 2018 13:27

25 maja 2018 r. odbył się IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. po poligonie. Organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej", Nadleśnictwo Wieluń oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Honorowy patronat nad marszem objął Burmistrz Wielunia Pan Paweł Okrasa. W marszu wzięło udział około 400 uczestników.

Tegoroczna trasa marszu przebiegała po Poligonie Wojska Polskiego utworzonego wiosną 1938 r. na obszarze między wsiami Krzeczów – Kamion – Niżankowice.
Uczestnicy marszu zapoznali się historią poligonu oraz manewrów 3 Pułków Pancernych, które odbyły się w czerwcu 1938 r.
Członkowie SHBON Wieluń przygotowali krótką potyczkę pomiędzy zwiadem niemieckim, a wojskiem polskim. Uczestnicy marszu mogli zapoznać się podczas marszu z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierza polskiego oraz niemieckiego.

Ze względu na przypadającą 80 rocznicę pobytu pancerniaków na tych terenach dwóch kolegów z SHBON Wieluń zaprezentowało mundury wojsk pancerno – motorowych II RP.

Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizacji imprezy: Burmistrzowi Wielunia, Dyrektorowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Wieluń, Wójtowi gminy Wierzchlas, Prezesowi OSP Wierzchlas, Prezesowi Strzelnicy w Wójcinie za przeprowadzenie turnieju strzeleckiego, Panu Sebastianowi Jasińskiemu za opiekę medyczną oraz mediom za objęcie patronatem medialnym imprezy.

W sposób szczególny dziękujemy wszystkim uczestnikom IV Marszu za wytrwałość, oraz poświęcenie swojego czasu. W ten sposób dajecie świadectwo, że nie jest wam obca pamięć o wszystkich żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

W tegorocznym IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.udział wzięły następujące szkoły:

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu

Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie

Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu

Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu

Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu

 

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenie za rok.

ZS

 

Relacje z marszu  na stronie MZW i w lokalnych mediach:

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/07.html

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/400-uczniow-przemaszerowalo-nadwarcianskim-szlakiem-wojny,4663281,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28349

 


 
Czerwcowe spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
piątek, 25 maja 2018 19:20

Kolejne spotkanie SHBON już 03.06.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Na spotkaniu podsumujemy dotychczasową działalność i przymierzymy się do kolejnych imprez przypadających w czerwcu i lipcu.

Omówimy sprawy związane z zakupami, najprawdopodobniej  będą również do odbioru koszulki batalionowe T-shirt, takie mamy zapewnienie producenta.

W spotkaniu tradycyjnie uczestniczył będzie dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, który przekaże członkom stowarzyszenia pewne miłe dla nas informacje.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON oraz te, które ewentualnie chciałyby wstąpić w jego szeregi.


Do zobaczenia 03 czerwca br. !

 

el-Gun

 

 

 


 
Noc Muzeów 2018
niedziela, 20 maja 2018 18:21

Tegoroczna "Noc Muzeów" przebiegała w Wieluniu w inny niż dotychczas sposób. Sporo wydarzeń miało miejsce w plenerze w okolicach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Forma ta widać przypadła uczestnikom wydarzeń do gustu, gdyż w tym roku liczba biorących udział w "Nocy Muzeów" wydaje się być największa z dotychczasowych.

Z pewnością na dużą frekwencję miały wpływ tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 735-leciu Wielunia. W związku z tym organizatorzy przygotowali dwie bardzo interesujące wystawy dotyczące tej tematyki.

Punktem kulminacyjnym było przybycie do Wielunia Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został w sposób owacyjny przyjęty przez mieszkańców Wielunia. Na plantach przed muzeum miało miejsce wiele imprez, pokazów, występów, konkursów,  także zebrani na pewno nie nudzili się.

Podczas tegorocznej "Nocy Muzeów" gościliśmy grupę rekonstrukcyjną Walhalla, która prezentowała umundurowanie z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz zorganizowała kilka okolicznościowych dioram.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia w "Nocy Muzeów" uczestniczyło już po raz ósmy, prezentowaliśmy się zarówno na plantach jak i wewnątrz muzeum. Na zewnątrz było to obozowisko żołnierskie, zaś wewnątrz pokazywaliśmy umundurowanie dwóch wrześniowych armii tj. polskiej i niemieckiej. Przedstawiliśmy też zdjęcia z okresu kampanii 1939 roku oraz publikacje książkowe dotyczące tego okresu. Po raz pierwszy jeden z kolegów prezentował mundur policjanta Policji Państwowej II RP, wyposażenie jakie posiadał  funkcjonariusz tj. broń, środki przymusu, służbowy rower.

Jak zwykle prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne elementy uzbrojenia, wyposażenia cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających. Mamy nadzieję, ze przygotowany przez nas pokaz sprawił dużą frajdę uczestnikom "Nocy Muzeów", tym bardziej, że koledzy z grupy niemieckiej oferowali przejażdżkę zabytkowym motocyklem oraz możliwość oddania serii strzałów z repliki niemieckiego ciężkiego karabinu maszynowego.

Tegoroczną "Noc Muzeów" zaliczamy do udanych i dziękujemy pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej za zaproszenie i współpracę.

 

Relacje w lokalnych mediach :

 

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/marszalek-pilsudski-przyjechal-do-wielunia-piknik,4654336,artgal,t,id,tm.html

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/06.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28269

https://kocham.wielun.pl/kultura/2018/05/21/noc-muzeow-w-muzeum-ziemi-wielunskiej-i-w-muzeum-wnetrz-dworskich-w-ozarowie

el-Gun

 

 

 
"Było nie minęło" w Kiełczygłowie
sobota, 12 maja 2018 18:46

W dniu 12 maja 2018 roku ekipa "Było nie minęło" z redaktorem  Adamem Sikorskim na czele gościła w Lipiu gmina Kiełczygłów. Na zaproszenie wójta Gminy Kiełczygłów Pana Kazimierza Jędrzejskiego poszukiwała mogiły powstańca styczniowego, który według starych przekazów poległ w okolicy przydrożnej kapliczki.

Działo się to po bitwie pod Radoszewicami, gdy uciekający powstaniec schronił się w drewnianej kapliczce znajdującej się pod lasem w Lipiu. Wytropiony przez Kozaków został w tym miejscu zabity, a następnie pochowany przy drodze. Drewnianą kapliczkę zniszczyli Niemcy podczas okupacji w 1940 roku. Po wojnie mieszkańcy odbudowali kapliczkę, przybrała ona murowana formę.

Opodal znajdowała się powstańcza mogiła, o którą dbano jeszcze w latach 60-70 ubiegłego wieku, głównie za przyczyną lokalnej społeczności, dzieci szkolnych z pobliskiej szkoły w Hucie. Czas sprawił, że ślad po mogile zatarł się i obecnie miejsce to nie jest oznaczone.

Dzięki ekipie "Było nie minęło" i redaktorowi Sikorskiemu wrócono do tematu i w dniu wczorajszym dokonano nieinwazyjnych badań za pomocą georadaru. Po dłuższym skanowaniu terenu nieopodal rosłego kasztana odnaleziono miejsce, wskazujące na pochówek. Z odczytów na ekranie georadaru stwierdzono charakterystyczne dla mogiły odczyty.

Miejsce to zostało oznaczone , opalikowane, sporządzono odpowiednia dokumentację. Z poszukiwań powstała oczywiście filmowa relacja, której narratorem był redaktor Adam Sikorski i zapewne zobaczyć ją będziemy mogli w kolejnym wydaniu programu "Było nie minęło".

Na miejscu poszukiwań licznie zgromadziła się miejscowa ludność, wśród niej co bardzo cieszy  młodzież i dzieci, ale także osoby wiekowe,  które pamiętały czas, gdy mogiła jeszcze istniała. Wśród zebranych można było dostrzec miejscowego księdza proboszcza, strażaków, ale także sporą grupę osób przyjezdnych.

Na miejscu poszukiwań pojawił się także  prof. Tadeusza Olejnika znawca tematu Powstania Styczniowego 1863 roku na Ziemi Wieluńskiej, autor wydanej w 2013 roku monografii zatytułowanej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Wieluńskiej", pozycji która wyróżnia się na tle kraju, jeżeli chodzi o lokalne badania i omówienie tematu.

Ponadto na miejscu  byli także koledzy z "Grupy Poszukiwawczej" współpracującej z redaktorem Adamem Sikorskim oraz relacjonujący poszukiwania  członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Na razie miejsce ma być oznaczone przez władze gminne, a co do dalszego losu maja być podjęte odpowiednie decyzje.

 

el-Gun

 

 

 

 
Uroczyste odsłonięcie obelisku przy byłym moście granicznym w Praszce
sobota, 12 maja 2018 16:23

W miniona niedzielę przy byłym moście granicznym w Praszce odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego st.uł. Józefowi Góreckiemu, człowiekowi który zatrzymał Niemców 1 września 1939 roku. Wysadzając most przyczynił się do opóźnienia marszu 1 Dywizji Lekkiej na Wieluń i dalej w drodze na Łódź.

Piękną inicjatywę nadania im. Józefa Góreckiego dla mostu i odsłonięcia pamiątkowego obelisku zrealizowali koledzy z  MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele). Projekt "Most 1939" trwał kilka lat i pomimo początkowych trudności został w całości zrealizowany.

Uroczystości związane z odsłonięciem obelisku poprowadził kolega Jarosław Woliwoda szef MIWO Praszka i na wstępie przedstawił historie projektu. Kolejnymi mówcami byli Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, starosta oleski Stanisław Belka, a na zakończenie głos zabrał syn ppor. Józefa Góreckiego Pan Stanisław Górecki, który podzielił się z zebranymi opowieścią ojca dotyczącą tych wydarzeń.

Podczas ceremonii przy obelisku wartę honorową wystawiła Straż Graniczna z Opola oraz Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, ponadto wystawiliśmy asystę w postaci pocztu proporcowego.

Kolejny punkt to złożenie kwiatów  przez delegacje władz miasta i powiatu oraz przez zastępcy komendanta placówki Straży Granicznej w Opolu mjr. Jacka Jacykowa i st. chor. sztab. Marcina Wojtasika z Jednostki Wojskowej Nr 2286 w Opolu.

W uroczystościach wzięła udział liczna grupa mieszkańców Praszki, w tym duża grupa dzieci i młodzieży.

Na zakończenie zebrani zwiedzili ekspozycje  sprzętu, uzbrojenia przygotowane przez Straż Graniczną w Opolu, MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele) i Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

 

Zdjęcia z imprezy otrzymane od Kolegów z  MIWO Praszka prezentujemy pod "Zobacz więcej zdjęć" serdeczne podziękowania za udostępnienie oraz za możliwość udziału w tym patriotycznym projekcie.

 

el-Gun

 

Obszerna relacja Gabriela Wyględacza na łamach Radia Ziemi Wieluńskiej  w linku ponizej:

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28188

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO