Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Noc Muzeów 2018 - zaproszenie
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 09:50

W dniach 19 i 20 maja 2018 r.  Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje kolejną edycję "Nocy Muzeów". Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej otrzymało zaproszenie od organizatorów.

W dniu 19.V.2014 r. godzinach 17:00 - 23:00  prezentować będziemy umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy batalionów ON oraz niemieckiego

Wehrmachtu.

Będzie to nasz już ósmy udział w "Nocy Muzeów" i postaramy się przygotować  do tej edycji jak najlepiej, wprowadzając do naszej ekspozycji pewne zmiany.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w tym dniu Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

 

el-Gun

Poniżej plakat zapowiadający "Nocy Muzeów 2018 "

 

 
155. Rocznica Bitwy pod Kluskami - 22 kwiecień 2018 r.
niedziela, 29 kwietnia 2018 10:11

Przed tygodniem w urokliwym leśnym ostępie, przy pamiątkowym grobie Bitwy pod Kluskami z 22 kwietnia 1863 roku odbyły się uroczystości poświęcone 155 rocznicy tych wydarzeń. Organizatorami obchodów byli działacze PSL, Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Koła  Gospodyń Wiejskich.

W tych uroczystych obchodach, oddając hołd Powstańcom Styczniowym 1863 roku wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wystawiając proporzec i wartę honorową przy pomniku. Wartę przy pomniku wystawiliśmy wspólnie z harcerzami.

Na wstępie wydarzenia została podniesiona flaga narodowa i odegrany został hymn Polski. W kolejnym punkcie rys historyczny dotyczący Bitwy pod Kluskam sprzed 155 laty przedstawił pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a zarazem członek naszego stowarzyszenia kolega Marek Gogola. W uroczystościach udział wziął także prof. Tadeusz Olejnik znawca tematu autor książki " Powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej".

Następnym mówcą był starosta wieluński Andrzej Stępień, który odniósł się do ówczesnych wydarzeń i pokazał jak one były ważne dla współczesnych, a zarazem w jaki sposób przyczyniły do przyszłego odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dalszej części proboszcz dzietrznickiej parafii odprawił uroczystą polową Mszę Św. podczas której wygłosił patriotyczna homilię.

Na zakończenie zebrani wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcia, a wójt gminy Pątnów rozdał zebranym okolicznościową publikację dotyczącą "Bitwy pod Kluskami 22 kwietnia 1863 roku" w opracowaniu Jacka Olczaka.

 

el-Gun

 

 

 

 

 
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 roku - zaproszenie
piątek, 27 kwietnia 2018 18:13

W dniu 25.05.2016 r. po raz czwarty odbędzie się Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r., marsz który stał się już cykliczną imprezą w majowym kalendarzu naszego stowarzyszenia.

Początek  IV Marszu Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. to godz. 09:00  parking w Krzeczowie, zakończenie około godz. 13:00 również w okolicach parkingu  przy moście w Krzeczowie.

Organizatorami są: Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, Nadleśnictwo Wieluń, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przy Honorowym Patronacie Burmistrza Gminy Wieluń.

W tym roku  trasa przebiegać będzie po poligonie wojskowym z czasu II Rzeczypospolitej Polskiej, szlak prowadzi głównie przez nadwarciańskie lasy.

Tegoroczny marsz poświęcamy Wszystkim Polakom , którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a będzie się to działo w roku 100 rocznicy tego tak ważnego wydarzenia.

 

 

 

 

Poniżej plakat tegorocznego marszu :

 

 

 
SHBON z Wielunia - niedzielne spotkanie
niedziela, 22 kwietnia 2018 21:01

W dniu dzisiejszym w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce spotkanie członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Na spotkaniu tradycyjnie gościliśmy dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka oraz kolegę Piotra, który zapoznał się z działalnością SHBON oraz przedstawił własną  osobę, a także swoje zainteresowania i pasje. Okazało się, że Policja Państwowa II RP to formacja, której Piotr  poświęca najwięcej czasu i opracowuje jej historię, szczególnie na naszym terenie.

Dzisiejsze nasze  spotkanie poświęcone było w głównej mierze planom jakie ma stowarzyszenie do realizacji w miesiącu maju. Omówiono szczegółowo przedsięwzięcia min. dotyczące imprezy w Praszce 6.05.2018 r. tj. odsłonięcia pomnika poświęconego podporucznikowi Józefowi Góreckiemu, żołnierzowi, który 1 września  1939 roku wysadził most graniczny, przez co w znaczny sposób opóźnił wkroczenie Niemców na tym kierunku do Polski.

Ponadto skupiono się na  tegorocznej "Nocy Muzeów", w której to stowarzyszenie weźmie tradycyjnie udział. Kolejna impreza przypadająca w maju to "Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 roku|" tu skupiono się na sprawach logistycznych, współpracy ze współorganizatorami, do których należą Nadleśnictwo Wieluń, UM Wieluń, UG Wierzchlas oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Jak zwykle spotkanie okazało się owocne, gdyż na bieżąco pozwoliło poczynić ustalenia dotyczące działalności, "burza mózgów" jaką wykonaliśmy pozwoliła na wybranie najlepszych pomysłów i rozwiązań dotyczących najbliższej działalności. Kolejne spotkanie zaplanowano na koniec maja 2018 r.

 

el-Gun


 
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA - wieluńskie obchody
sobota, 21 kwietnia 2018 21:16

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzona będziie w Wieluniu w sposób bardzo uroczysty, związane to jest z  100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwa święta tak ważne dla Polaków w jakiś sposób wiążą się i wzajemnie uzupełniają, oba są niezwykle radosne i oba w sposób zasadniczy zmieniają polską historię. Ustawa majowa jest ewenementem w skali świata, ustawą niezwykle ważną regulującej w sposób prawny ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jak co roku przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej wezmą udział w tych tak radosnych wydarzeniach. Wystawimy reprezentację z batalionowym proporcem oraz warty honorowe w miejscach pamięci narodowej. Czynnie weźmiemy udział w "Majówce rodzinnej" oraz wieczornej plenerowej potańcówce.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Wieluniu.

 

 

 

Program obchodów:


945 - - zbiórka pocztów pod budynkiem Urzędu Miejskiego  w Wieluniu (Plac Kazimierza Wielkiego 2)

1030 - - msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu

1130 - złożenie kwiatów po pomnikiem Papieża Jana Pawła II

1145 - - przemarsz na miejsce części oficjalnej uroczystości (Pl. Kazimierza Wielkiego 1)
- okolicznościowe przemówienia
- złożenie kwiatów pod tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego

1230 - otwarcie Rowerowego Szlaku Niepodległości po ziemi wieluńskiej (organizatorzy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Rowerowy Wieluń)

 

Majówka rodzinna:

1300 - 1800 - - park im. Żwirki i Wigury

- koncert piosenek dla dzieci i dorosłych, konkurs karaoke

- rodzinny bieg z przeszkodami, zabawa w limbo, przeciąganie liny, slalom par z balonem

- konkurs na najładniejszą kreację z bibuły, konkurs na najlepszego cukiernika

- malowanie twarzy, tworzenie biżuterii, warsztaty żonglerki

2000 - plenerowa potańcówka przed Wieluńskim Domem Kultury

 

W  dniu 2 maja obchody Święta Flagi informacja poniżej:

 

 

 


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO