Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
JÓZEF PIŁSUDSKI - Życie - Śmierć - Kult
wtorek, 17 kwietnia 2018 15:55

W dniu wczorajszym w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa okolicznościowa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów dr Mariusza Kolmasiaka częstochowianina, historyka, doktoranta w Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,  autora  monografii „Król żandarmów”, biografii Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego wydanej w 2013 roku.

Przedstawiony przez prelegenta wykład dotyczący życia, śmierci, kultu Józefa Piłsudskiego w sposób barwny, nietuzinkowy ukazał zebranym postać marszałka. Pokazał też duża wiedzę, można by rzec pasję z jaką dr Mariusz Kolmasik opowiadał o Józefie Piłsudskim, przez co wzbudził ogromne zainteresowanie słuchaczy.

Również zgromadzone na wystawie eksponaty to w większości oryginały, wśród których możemy odnaleźć swoiste perełki kolekcjonerskie. Nie brak tu zdjęć, czasopism z okresu życia Marszałaka Józefa Piłsudskiego, popiersi, medali z Jego wizerunkiem, obrazów i karykatur.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło też członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, dla których to postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jest niedoścignionym wzorem  Polaka, męża stanu, żołnierza.

Poniżej prezentujemy krótką relację z tego wydarzenia, zachęcając wszystkich do zwiedzenia wystawy, która czynna będzie do 24 czerwca br. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

monografii „Król żandarmów”. Biografia Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego (2013),

 
155. Rocznica Bitwy pod Kluskami - zaproszenie
piątek, 13 kwietnia 2018 15:31

Dnia 22 kwietnia 2018 roku o godz.15:00 w lesie dzietrznickim koło Kałuż odbędą się uroczystości poświęcone 155. Rocznicy Bitwy pod Kluskami. bitwy stoczonej w czasie Powstania Styczniowego przez oddziały powstańcze pod dowództwem Franciszka Parczewskiego z wojskami rosyjskimi.

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie polowa  Msza Św. celebrowana przez księdza proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym patriotycznym wydarzeniu, dojazd na drodze 43 będzie oznaczony przez strażaków z OSP Dzietrzniki.

 

 

 

 

Poniżej krótki opis wydarzeń sprzed 155 lat zamieszczony na stronie :     www. kaluzewies.tnb.pl

 

22 kwietnia 1863 roku miała miejsce bitwa pod Kluskami. Oddziały polskie dowodzone przez F. Parczewskiego po kilkudniowej ucieczce przyjęły atak wroga. Powstańcy utworzyli szyk bojowy, strzelców ustawiono w tyralierę, z tyłu ustawiono rezerwowy oddział strzelców, za nimi zaś kosynierów oraz mało przydatny w gęstwinie leśnej oddział jazdy. W ponad godzinnym starciu żadna ze stron nie mogła przechylić na swoją korzyść szali zwycięstwa. Sytuacja zmieniła się dopiero wówczas, gdy z pomocą walczącym Rosjanom przybyły dodatkowe oddziały. Przewaga oddziałów wroga dowodzonych przez A. Oranowskiego była ogromna, tym bardziej, że do walki wprowadził także działa. Powstańcy byli stopniowo wypierani z zajmowanych stanowisk, a nieprzyjaciel powoli ich okrążał. Próba wsparcia strzelców kontratakiem kosynierów nie udała się, pomimo rozkazów i nalegań nie ruszyli się z bezpiecznego miejsca. Następnie pierwsi poczęli uciekać z placu boju. Powstał ogólny popłoch i panika. Dowódcy nie byli w stanie utrzymać porządku, ścigani przez kozaków powstańcy poszli w rozsypkę.

Straty Polaków to kilkudziesięciu zabitych i rannych. Podobnie kształtowały się straty wśród Rosjan.

Niektórzy powstańcy z rozbitego oddziału trafili następnego dnia do partii powstańczej A. Litticha, która składała się w dużej mierze z mieszkańców Wielunia. Oddział ten stoczył jedną z większych swych bitew pod wsią Wąsosz z wojskami rosyjskimi majora Pisanko z garnizonu wieluńskiego. Bez wyszkolenia słabo uzbrojona partia powstańcza została rozbita dzień po bitwie rudnickiej 23 kwietnia 1863 roku.

W czasie tej bitwy poległo 30 powstańcu m.in. ksiądz. Stanisław Klemczyński, ofc. Teodor Suchorski, Erazm Barski, Piotr Chlebowski, Józef Fornalczyk oraz 25 nieznanego nazwiska.

 

el-Gun

 
Spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
środa, 11 kwietnia 2018 00:00W dniu 22.04.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

W celu omówienia i zapoznania się z bieżącymi zagadnieniami, w pierwszej kolejności tymi przypadającymi w maju br. zapraszamy do udziału w spotkaniu członków stowarzyszenia.

Osoby, które nie będą mogły być obecne proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Ponadto mile widziane będą wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON, czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 22 kwietnia !

 

el-Gun

 

 


 
XI KATYŃSKI MARSZ CIENI - Warszawia
wtorek, 10 kwietnia 2018 00:00

W dniu  8 kwietnia o godz. 15:00, spod Muzeum Wojska Polskiego ruszył XI Katyński Marsz Cieni, podczas którego w symboliczny sposób uczestnicy oddali hołd pomordowanym na Wschodzie Polakom.

Na stronie IPN możemy przeczytać : .. To milczący hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, marsz wpisał się już w krwioobieg corocznych obchodów. Wśród zgładzonych w lesie katyńskim żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej byli lekarze, duchowni, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci…

Bardzo ładnie o idei powiedział – Jarosław Wróblewski, koordynator marszu -

- Chcemy w nim pokazać, że nasze milczenie podczas Marszu jest jak krzyk o ich pamięć. Choć zostali zamordowani w 1940 r. a prawda o tej zagładzie przestała być oficjalnie zakłamywana dopiero po 1989 r. Dzięki żywej pamięci, w sercu Warszawy, oficerowie z Katynia będą symbolicznie wśród nas.

W Katyńskim Marszu Cieni już po raz piąty udział wzięli  członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. W tym roku była to ośmioosobowa reprezentacja, która występowała w imieniu SHBON lecz także reprezentowała Wieluń i Ziemię Wieluńską, bo przecież duża liczba oficerów pochodziła z naszego regionu                    .

W imieniu SHBON z Wielunia serdecznie dziękujemy Koleżankom i  Kolegom  z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" za zaproszenie i możliwość  udziału w tym zapadającym w serce wydarzeniu.

el-Gun

 

 

 
SHBON w Warszawie
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 09:07

W dniach 7-8. kwietnia 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia przebywali w Warszawie. Pobyt związany był w głównej mierze z XI Katyńskim Marszem Cieni, na który to Stowarzyszenie nasze zostało zaproszone przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław, współorganizatora imprezy.

Pobyt w Warszawie postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzanie stolicy i odkrywaniu piękna tego miasta.. Po dotarciu do Warszawy pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Część kolegów była tam po raz pierwszy i to na nich muzeum i zgromadzone tam eksponaty wywarły największe wrażenie, choć i pozostali również z ciekawością podziwiali nowoczesne metody ekspozycji jakie zostały zastosowane w tym muzeum.

Zwiedzanie MPW zajęło sporo czasu i tak kolejnym punktem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa  mieszczące się w al. Szucha. Miejsce to budzące trwogę Polaków w czasie okupacji niemieckiej i dzisiaj powoduje, że oglądając cele, pokoje przesłuchań czujemy się nieswojo, tym bardziej, że mamy świadomość ilu patriotów cierpiało i oddało swoje życie za Ojczyznę w tym miejscu. Na zakończenie zwiedzania w księdze pamiątkowej zostawiliśmy wpis mówiący o hołdzie dla wszystkich, którzy przeszli przez to straszne miejsce podpisując SHBON z Wielunia i umieszczając podpisy uczestników.

Będąc w pobliżu Alei Ujazdowskich nie mogliśmy się oprzeć zobaczeniu miejsca, gdzie miał miejsce sławetny zamach na SS-Brigadeführera und Generalmajora der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę. Naocznie mogliśmy  stwierdzić jak to wydarzenie przebiegało w terenie, od wyjazdu z Alei Róż, aż do miejsca, gdzie nastąpił zamach. Dziś w tej strefie znajduje się okolicznościowy głaz ze stosownym napisem.

Kierując się w stronę Alei Ujazdowskich na Placu Na Rozdrożu przechodziliśmy koło budynku, gdzie mieściło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie na ścianie budynku możemy dostrzec  pamiątkowa tablicę poświęcona ofiarom komunistycznego systemu siła narzuconego Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Z Aleji Ujazdowskich spacerem udaliśmy się na Plac Zbawiciela i tu dopiero można było zobaczyć tętniącą życiem Warszawę, mnóstwo turystów, pełne kawiarnie, duży ruch uliczny, w tym spora ilość rowerzystów, co cieszy na rowerach wypożyczanych w ulicznych wypożyczalniach.

Na tym zakończyliśmy sobotnie zwiedzanie, w drodze do hotelu podziwialiśmy piękno Warszawy, ale to już za szyb samochodu. Wieczorem wspólnie z kolegami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58pp 4psw, jako ze również spali w tym hotelu, zjedliśmy wspólną kolację.

Niedziela to był dzień, w którym odbywał się XI Katyński Marsz Cieni i tu tylko udało nam się odwiedzić Bazar na Kole, by poszukać interesujących nas zabytkowych przedmiotów, żołnierskiego wyposażenia. Kilku kolegów było przebranych w mundury II RP, w tym kolega Dawid występował w mundurze Policji Państwowej co wywoływało wśród sprzedających jak i kupujących na bazarze osób spore zaskoczenie, połączone z  sympatycznymi komentarzami.

Po zakończeniu pobytu na bazarze udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie początek miał XI Katyński Marsz Cien, ale o tym w kolejnej relacji.

 

el-Gun

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 0 | Wszystkie 110974

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO