Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
227. rocznica Konstytucji 3 maja, wieluńskie obchody.
piątek, 04 maja 2018 19:15

Dzień 3 maja 2018 roku powitał Wieluń przepiękna wiosenną pogodą, a co za tym idzie uroczystości majowe przebiegły w radosnej atmosferze. Początek to przemarsz do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie uczestnicy wzięli udział w Mszy Św. przedtem wysłuchując wiązanki pieśni patriotycznych „Na majową nutę”.

Po zakończeniu Mszy Św. nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II , po czym zebrani przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, gdzie pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się część oficjalna.

Całość uroczystości prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek i on to nakreślił historyczny rys dotyczący uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejnymi mówcami byli burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz starosta wieluński Andrzej Stępień.

Kolejnym punktem było złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy której wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej oraz wieluńscy harcerze.

To właśnie wieluńscy harcerze podczas uroczystości wystawili największa drużynę, druhny i druhowie brali udział w przekazywaniu okolicznościowych przypinek ufundowanych przez władze miasta.

Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że w tym radosnym święcie wzięła udział duża grupa mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej, wśród których można było dostrzec sporo dzieci i młodzieży, co szczególnie cieszy. Po zakończeniu uroczystości nastąpił start "Rowerowego Rajdu Szlakiem Niepodległości"

 

Baner dotyczący "Rowerowego Rajdu Szlakiem Niepodległości" pochodzi ze strony http://www.muzeum.wielun.pl/

 

el-Gun

 

 

 

 
Praszka, odsłonięcie obelisku poświęconemu st.uł. Józefowi Góreckiemu - zaproszenie
piątek, 04 maja 2018 15:20

W dniu 06.05.2018 roku o godz. 16:00 nastąpi uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego wysadzenie w powietrze mostu granicznego pomiędzy II Rzeczypospolita Polską , a III Rzeszą i tym samym opóźnienie wtargnięcia wojsk niemieckiego Wehrmachtu do Polski.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach wezmą udział członkowie Stowarzyszenia historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, wystawiając poczet proporcowy oraz wartę honorową.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tych patriotycznych uroczystościach.


Ze szczegółami możecie Państwo zapoznać się poniżej. Materiały pochodzą z profilu MIWO PRASZKA :  https://www.facebook.com/miwopraszka/

 

 

 

 

 

 

 

 
Noc Muzeów 2018 - zaproszenie
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 09:50

W dniach 19 i 20 maja 2018 r.  Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje kolejną edycję "Nocy Muzeów". Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej otrzymało zaproszenie od organizatorów.

W dniu 19.V.2014 r. godzinach 17:00 - 23:00  prezentować będziemy umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy batalionów ON oraz niemieckiego

Wehrmachtu.

Będzie to nasz już ósmy udział w "Nocy Muzeów" i postaramy się przygotować  do tej edycji jak najlepiej, wprowadzając do naszej ekspozycji pewne zmiany.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w tym dniu Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

 

el-Gun

Poniżej plakat zapowiadający "Nocy Muzeów 2018 "

 

 
155. Rocznica Bitwy pod Kluskami - 22 kwiecień 2018 r.
niedziela, 29 kwietnia 2018 10:11

Przed tygodniem w urokliwym leśnym ostępie, przy pamiątkowym grobie Bitwy pod Kluskami z 22 kwietnia 1863 roku odbyły się uroczystości poświęcone 155 rocznicy tych wydarzeń. Organizatorami obchodów byli działacze PSL, Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Koła  Gospodyń Wiejskich.

W tych uroczystych obchodach, oddając hołd Powstańcom Styczniowym 1863 roku wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wystawiając proporzec i wartę honorową przy pomniku. Wartę przy pomniku wystawiliśmy wspólnie z harcerzami.

Na wstępie wydarzenia została podniesiona flaga narodowa i odegrany został hymn Polski. W kolejnym punkcie rys historyczny dotyczący Bitwy pod Kluskam sprzed 155 laty przedstawił pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a zarazem członek naszego stowarzyszenia kolega Marek Gogola. W uroczystościach udział wziął także prof. Tadeusz Olejnik znawca tematu autor książki " Powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej".

Następnym mówcą był starosta wieluński Andrzej Stępień, który odniósł się do ówczesnych wydarzeń i pokazał jak one były ważne dla współczesnych, a zarazem w jaki sposób przyczyniły do przyszłego odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dalszej części proboszcz dzietrznickiej parafii odprawił uroczystą polową Mszę Św. podczas której wygłosił patriotyczna homilię.

Na zakończenie zebrani wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcia, a wójt gminy Pątnów rozdał zebranym okolicznościową publikację dotyczącą "Bitwy pod Kluskami 22 kwietnia 1863 roku" w opracowaniu Jacka Olczaka.

 

el-Gun

 

 

 

 

 
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 roku - zaproszenie
piątek, 27 kwietnia 2018 18:13

W dniu 25.05.2016 r. po raz czwarty odbędzie się Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r., marsz który stał się już cykliczną imprezą w majowym kalendarzu naszego stowarzyszenia.

Początek  IV Marszu Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. to godz. 09:00  parking w Krzeczowie, zakończenie około godz. 13:00 również w okolicach parkingu  przy moście w Krzeczowie.

Organizatorami są: Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, Nadleśnictwo Wieluń, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przy Honorowym Patronacie Burmistrza Gminy Wieluń.

W tym roku  trasa przebiegać będzie po poligonie wojskowym z czasu II Rzeczypospolitej Polskiej, szlak prowadzi głównie przez nadwarciańskie lasy.

Tegoroczny marsz poświęcamy Wszystkim Polakom , którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a będzie się to działo w roku 100 rocznicy tego tak ważnego wydarzenia.

 

 

 

 

Poniżej plakat tegorocznego marszu :

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4 | Wszystkie 115415

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO