Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
IV Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 roku - zaproszenie
piątek, 27 kwietnia 2018 18:13

W dniu 25.05.2016 r. po raz czwarty odbędzie się Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r., marsz który stał się już cykliczną imprezą w majowym kalendarzu naszego stowarzyszenia.

Początek  IV Marszu Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. to godz. 09:00  parking w Krzeczowie, zakończenie około godz. 13:00 również w okolicach parkingu  przy moście w Krzeczowie.

Organizatorami są: Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, Nadleśnictwo Wieluń, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przy Honorowym Patronacie Burmistrza Gminy Wieluń.

W tym roku  trasa przebiegać będzie po poligonie wojskowym z czasu II Rzeczypospolitej Polskiej, szlak prowadzi głównie przez nadwarciańskie lasy.

Tegoroczny marsz poświęcamy Wszystkim Polakom , którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a będzie się to działo w roku 100 rocznicy tego tak ważnego wydarzenia.

 

 

 

 

Poniżej plakat tegorocznego marszu :

 

 

 
SHBON z Wielunia - niedzielne spotkanie
niedziela, 22 kwietnia 2018 21:01

W dniu dzisiejszym w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce spotkanie członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Na spotkaniu tradycyjnie gościliśmy dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka oraz kolegę Piotra, który zapoznał się z działalnością SHBON oraz przedstawił własną  osobę, a także swoje zainteresowania i pasje. Okazało się, że Policja Państwowa II RP to formacja, której Piotr  poświęca najwięcej czasu i opracowuje jej historię, szczególnie na naszym terenie.

Dzisiejsze nasze  spotkanie poświęcone było w głównej mierze planom jakie ma stowarzyszenie do realizacji w miesiącu maju. Omówiono szczegółowo przedsięwzięcia min. dotyczące imprezy w Praszce 6.05.2018 r. tj. odsłonięcia pomnika poświęconego podporucznikowi Józefowi Góreckiemu, żołnierzowi, który 1 września  1939 roku wysadził most graniczny, przez co w znaczny sposób opóźnił wkroczenie Niemców na tym kierunku do Polski.

Ponadto skupiono się na  tegorocznej "Nocy Muzeów", w której to stowarzyszenie weźmie tradycyjnie udział. Kolejna impreza przypadająca w maju to "Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 roku|" tu skupiono się na sprawach logistycznych, współpracy ze współorganizatorami, do których należą Nadleśnictwo Wieluń, UM Wieluń, UG Wierzchlas oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Jak zwykle spotkanie okazało się owocne, gdyż na bieżąco pozwoliło poczynić ustalenia dotyczące działalności, "burza mózgów" jaką wykonaliśmy pozwoliła na wybranie najlepszych pomysłów i rozwiązań dotyczących najbliższej działalności. Kolejne spotkanie zaplanowano na koniec maja 2018 r.

 

el-Gun


 
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA - wieluńskie obchody
sobota, 21 kwietnia 2018 21:16

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzona będziie w Wieluniu w sposób bardzo uroczysty, związane to jest z  100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwa święta tak ważne dla Polaków w jakiś sposób wiążą się i wzajemnie uzupełniają, oba są niezwykle radosne i oba w sposób zasadniczy zmieniają polską historię. Ustawa majowa jest ewenementem w skali świata, ustawą niezwykle ważną regulującej w sposób prawny ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jak co roku przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej wezmą udział w tych tak radosnych wydarzeniach. Wystawimy reprezentację z batalionowym proporcem oraz warty honorowe w miejscach pamięci narodowej. Czynnie weźmiemy udział w "Majówce rodzinnej" oraz wieczornej plenerowej potańcówce.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Wieluniu.

 

 

 

Program obchodów:


945 - - zbiórka pocztów pod budynkiem Urzędu Miejskiego  w Wieluniu (Plac Kazimierza Wielkiego 2)

1030 - - msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu

1130 - złożenie kwiatów po pomnikiem Papieża Jana Pawła II

1145 - - przemarsz na miejsce części oficjalnej uroczystości (Pl. Kazimierza Wielkiego 1)
- okolicznościowe przemówienia
- złożenie kwiatów pod tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego

1230 - otwarcie Rowerowego Szlaku Niepodległości po ziemi wieluńskiej (organizatorzy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Rowerowy Wieluń)

 

Majówka rodzinna:

1300 - 1800 - - park im. Żwirki i Wigury

- koncert piosenek dla dzieci i dorosłych, konkurs karaoke

- rodzinny bieg z przeszkodami, zabawa w limbo, przeciąganie liny, slalom par z balonem

- konkurs na najładniejszą kreację z bibuły, konkurs na najlepszego cukiernika

- malowanie twarzy, tworzenie biżuterii, warsztaty żonglerki

2000 - plenerowa potańcówka przed Wieluńskim Domem Kultury

 

W  dniu 2 maja obchody Święta Flagi informacja poniżej:

 

 

 


 
JÓZEF PIŁSUDSKI - Życie - Śmierć - Kult
wtorek, 17 kwietnia 2018 15:55

W dniu wczorajszym w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa okolicznościowa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów dr Mariusza Kolmasiaka częstochowianina, historyka, doktoranta w Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,  autora  monografii „Król żandarmów”, biografii Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego wydanej w 2013 roku.

Przedstawiony przez prelegenta wykład dotyczący życia, śmierci, kultu Józefa Piłsudskiego w sposób barwny, nietuzinkowy ukazał zebranym postać marszałka. Pokazał też duża wiedzę, można by rzec pasję z jaką dr Mariusz Kolmasik opowiadał o Józefie Piłsudskim, przez co wzbudził ogromne zainteresowanie słuchaczy.

Również zgromadzone na wystawie eksponaty to w większości oryginały, wśród których możemy odnaleźć swoiste perełki kolekcjonerskie. Nie brak tu zdjęć, czasopism z okresu życia Marszałaka Józefa Piłsudskiego, popiersi, medali z Jego wizerunkiem, obrazów i karykatur.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło też członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, dla których to postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jest niedoścignionym wzorem  Polaka, męża stanu, żołnierza.

Poniżej prezentujemy krótką relację z tego wydarzenia, zachęcając wszystkich do zwiedzenia wystawy, która czynna będzie do 24 czerwca br. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

monografii „Król żandarmów”. Biografia Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego (2013),

 
155. Rocznica Bitwy pod Kluskami - zaproszenie
piątek, 13 kwietnia 2018 15:31

Dnia 22 kwietnia 2018 roku o godz.15:00 w lesie dzietrznickim koło Kałuż odbędą się uroczystości poświęcone 155. Rocznicy Bitwy pod Kluskami. bitwy stoczonej w czasie Powstania Styczniowego przez oddziały powstańcze pod dowództwem Franciszka Parczewskiego z wojskami rosyjskimi.

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie polowa  Msza Św. celebrowana przez księdza proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym patriotycznym wydarzeniu, dojazd na drodze 43 będzie oznaczony przez strażaków z OSP Dzietrzniki.

 

 

 

 

Poniżej krótki opis wydarzeń sprzed 155 lat zamieszczony na stronie :     www. kaluzewies.tnb.pl

 

22 kwietnia 1863 roku miała miejsce bitwa pod Kluskami. Oddziały polskie dowodzone przez F. Parczewskiego po kilkudniowej ucieczce przyjęły atak wroga. Powstańcy utworzyli szyk bojowy, strzelców ustawiono w tyralierę, z tyłu ustawiono rezerwowy oddział strzelców, za nimi zaś kosynierów oraz mało przydatny w gęstwinie leśnej oddział jazdy. W ponad godzinnym starciu żadna ze stron nie mogła przechylić na swoją korzyść szali zwycięstwa. Sytuacja zmieniła się dopiero wówczas, gdy z pomocą walczącym Rosjanom przybyły dodatkowe oddziały. Przewaga oddziałów wroga dowodzonych przez A. Oranowskiego była ogromna, tym bardziej, że do walki wprowadził także działa. Powstańcy byli stopniowo wypierani z zajmowanych stanowisk, a nieprzyjaciel powoli ich okrążał. Próba wsparcia strzelców kontratakiem kosynierów nie udała się, pomimo rozkazów i nalegań nie ruszyli się z bezpiecznego miejsca. Następnie pierwsi poczęli uciekać z placu boju. Powstał ogólny popłoch i panika. Dowódcy nie byli w stanie utrzymać porządku, ścigani przez kozaków powstańcy poszli w rozsypkę.

Straty Polaków to kilkudziesięciu zabitych i rannych. Podobnie kształtowały się straty wśród Rosjan.

Niektórzy powstańcy z rozbitego oddziału trafili następnego dnia do partii powstańczej A. Litticha, która składała się w dużej mierze z mieszkańców Wielunia. Oddział ten stoczył jedną z większych swych bitew pod wsią Wąsosz z wojskami rosyjskimi majora Pisanko z garnizonu wieluńskiego. Bez wyszkolenia słabo uzbrojona partia powstańcza została rozbita dzień po bitwie rudnickiej 23 kwietnia 1863 roku.

W czasie tej bitwy poległo 30 powstańcu m.in. ksiądz. Stanisław Klemczyński, ofc. Teodor Suchorski, Erazm Barski, Piotr Chlebowski, Józef Fornalczyk oraz 25 nieznanego nazwiska.

 

el-Gun

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO