Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Prasa pisała o SHBON
sobota, 31 grudnia 2016 22:37

Na stronie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia otwieramy nowy dział w MENU zatytułowany "Prasa pisała o SHBON".

Będziecie Państwo mogli tam znaleźć informacje zawarte w prasie, a dotyczące działalności naszego stowarzyszenia.

W archiwum zamieścimy artykuły, które ukazały się kiedyś, a opisywały nasze stowarzyszenie. Będzie to z pewnością swoista podróż do przeszłości i mamy nadzieje, że u wielu wzbudzi wspomnienia i przypomni czas,  który przeminął.  

Postaramy się w jak najkrótszym czasie uzupełnić archiwum w skany artykułów z mienionego okresu.

 

el-Gun

 
Pierwsze w Nowym Roku 2017 spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
piątek, 30 grudnia 2016 15:17

Koniec 2016 roku spowodował, że już dziś myślimy o kolejnych nadchodzących dwunastu miesiącach. Pierwsze spotkanie SHBON z Wielunia zaplanowaliśmy na 22.01.2017 r  na godz. 11:00  tradycyjnie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Na spotkaniu będziemy zastanawiać się planami jakie zamierzamy zrealizować w roku  2017, omówimy spotkanie z Burmistrzem Wielunia do jakiego doszło w końcu tego roku. Poruszymy też sprawę nowych mundurów dla członków stowarzyszenia, zamówiony materiał dotarł, pozostaje kwestia uszycia, która jest w trakcie wyjaśniania.

Wszystkich członków SHBON prosimy o zastanowienie się nad ewentualnymi sprawami, które chcieliby zrealizować w ramach prac stowarzyszenia w roku 2017.

 

Jak zwykle na spotkanie stowarzyszenia serdecznie zapraszamy wszystkich czynnych uczestników oraz wszystkie osoby pragnące poznać jego działalność, czy ewentualnie zasilić jego szeregi.

 

 

Autor rysunku : Krzysztof Goździk "Formoza"

el-Gun

 


 
Boże Narodzenie i Nowy Rok 2017
poniedziałek, 19 grudnia 2016 19:27

Kolęda Legionów – 1915  autor  słów  Pochmarski Bolesław

 


W dzień Bożego Narodzenia

Radość serca rozpłomienia,

Że w armatnim huku, dymie,

Zmartwychwstaje Polski imię,

Polski imię!

Rok już drugi na placówce,

Wciąż w wojennej my wędrówce.

Poprzez krwawą dolę, blizny,

Spieszmy do wolnej Ojczyzny,

Do Ojczyzny!

Już za nami Ziemia-Matka,

Przeszliśmy ją do ostatka.

Krwią na kresach wyznaczyli

Nowa Polskę, bracia mili,

Bracia mili!

 

Pastuszkowie Boże Dziecię

Oznajmili hen po świecie.

Przez Legionów pacholęta

Zwiastowana Wolność święta,

Wolność święta!

Przez legiońskie szare dzieci

Wokół z wichrem sława leci.

Szabli błyskiem wszem ogłasza:

Z grobu wstaje Polska nasza!

Polska nasza!

 

 

 

 

 

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia  wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju doznawanego w gronie rodzinny i przyjaciół, wytrwałości i radości w codziennej pracy dla wielkości Ojczyzny oraz błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku 2017.

 

składa


Zarząd i członkowie
Stowarzyszenia Historycznego
Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia

 

 

  
Gościnnie na Partyzanckiej Wigilii Doliniaków
poniedziałek, 19 grudnia 2016 13:42

W sobotę, 17 stycznia po raz pierwszy wzięliśmy udział w odtworzeniu Partyzanckiej Wigilii Doliniaków w Libiszowie. W wydarzeniu wzięły udział następujące grupy rekonstrukcyjne: "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, Stowarzyszenie GRH 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów" z Tomaszowa Mazowieckiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Henryk” działająca przy Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Libiszowie, która w tym roku świętowała I –szą rocznicę nadania im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Doliniacy” oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.

Wigilijne spotkanie rozpoczęto od marszu terenowego rekonstruktorów poświęconemu zmarłemu w listopadzie kpr. pchor. Ryszardowi Bielańskiemu, pseudonim "Rom", który był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i należał do oddziału  partyzanckiego AK dowodzonego przez Adolfa Pilcha "Górę", "Dolinę".

Druga, oficjalna część spotkania odbyła się w budynku szkolnym. Uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny, podczas którego m.in. przybliżono wyjątkową postać Ryszarda Bielańskiego. Nie zabrakło jasełek z odtworzeniem kolęd śpiewanych w wigilijny wieczór  roku 1944 oraz życzeń składanych sobie z opłatkiem w ręku.

Nie zapomnimy atmosfery tego wigilijnego spotkania, na którą niewątpliwie złożyło się gościnne przyjęcie organizatorów, umundurowanie rekonstruktorów oraz zimowa sceneria jaką obdarowały nas niebiosa.

SHBON z Wielunia dziękuje Organizatorom za zaproszenie, a naszym koleżankom i kolegom dzięki za wyjątkowe spotkanie.

ZS

 

Relacja z wydarzenia na stronie Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Doliniacy” w Libiszowie

https://libiszow64.edupage.org/news/#511

 

 

 

 
Wigilia Doliniaków - Libiszów k. Opoczna
czwartek, 15 grudnia 2016 13:56

" Szkoła Podstawowa w Libiszowie, nosząca od roku zaszczytne imię Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Doliniacy”, a także Muzeum Regionalne w Opocznie, 17 grudnia organizują kolejną już, tradycyjną Wigilię Partyzancką. Jak co roku, tak i teraz naszym spotkaniem chcemy upamiętnić i przypomnieć ostatnią wojenną Wigilię, którą partyzanci z oddziału 25 pp AK pod dowództwem Adolfa Pilcha "Góry", "Doliny", spędzili właśnie w libiszowskiej szkole.

Wigilię poprzedzi marsz terenowy w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Henryk”, działającej przy opoczyńskim Muzeum, warszawskich rekonstruktorów ze Zgrupowania „Radosław”, Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala, SRH "Batalion" z Tomaszowa Mazowieckiego oraz innych zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.

W tym roku w sposób szczególny będziemy wspominać postać kpr. pchor. Ryszarda Bielańskiego, pseudonim "Rom", który zmarł w listopadzie w wieku 94 lat. "Rom" był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i oczywiście "Doliniakiem". Wielokrotnie uczestniczył w Partyzanckiej Wigilii w Libiszowie i Kraśnicy. Rok temu odsłaniał tablicę pamiątkową na budynku libiszowskiej szkoły. Początek spotkania o godzinie 10.00."

Informacja pochodzi ze strony  Muzeum Regionalnego w Opocznie.

 

 

W tym roku po raz pierwszy na zaproszenie kolegów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Henryk” w wydarzeniu tym udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

 

 

 

el-Gun

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 2 | Wszystkie 111935

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO