Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
środa, 11 kwietnia 2018 00:00W dniu 22.04.2018 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

W celu omówienia i zapoznania się z bieżącymi zagadnieniami, w pierwszej kolejności tymi przypadającymi w maju br. zapraszamy do udziału w spotkaniu członków stowarzyszenia.

Osoby, które nie będą mogły być obecne proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Ponadto mile widziane będą wszystkie osoby pragnące poznać działalność SHBON, czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 22 kwietnia !

 

el-Gun

 

 


 
XI KATYŃSKI MARSZ CIENI - Warszawia
wtorek, 10 kwietnia 2018 00:00

W dniu  8 kwietnia o godz. 15:00, spod Muzeum Wojska Polskiego ruszył XI Katyński Marsz Cieni, podczas którego w symboliczny sposób uczestnicy oddali hołd pomordowanym na Wschodzie Polakom.

Na stronie IPN możemy przeczytać : .. To milczący hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, marsz wpisał się już w krwioobieg corocznych obchodów. Wśród zgładzonych w lesie katyńskim żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej byli lekarze, duchowni, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci…

Bardzo ładnie o idei powiedział – Jarosław Wróblewski, koordynator marszu -

- Chcemy w nim pokazać, że nasze milczenie podczas Marszu jest jak krzyk o ich pamięć. Choć zostali zamordowani w 1940 r. a prawda o tej zagładzie przestała być oficjalnie zakłamywana dopiero po 1989 r. Dzięki żywej pamięci, w sercu Warszawy, oficerowie z Katynia będą symbolicznie wśród nas.

W Katyńskim Marszu Cieni już po raz piąty udział wzięli  członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. W tym roku była to ośmioosobowa reprezentacja, która występowała w imieniu SHBON lecz także reprezentowała Wieluń i Ziemię Wieluńską, bo przecież duża liczba oficerów pochodziła z naszego regionu                    .

W imieniu SHBON z Wielunia serdecznie dziękujemy Koleżankom i  Kolegom  z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" za zaproszenie i możliwość  udziału w tym zapadającym w serce wydarzeniu.

el-Gun

 

 

 
SHBON w Warszawie
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 09:07

W dniach 7-8. kwietnia 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia przebywali w Warszawie. Pobyt związany był w głównej mierze z XI Katyńskim Marszem Cieni, na który to Stowarzyszenie nasze zostało zaproszone przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław, współorganizatora imprezy.

Pobyt w Warszawie postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzanie stolicy i odkrywaniu piękna tego miasta.. Po dotarciu do Warszawy pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Część kolegów była tam po raz pierwszy i to na nich muzeum i zgromadzone tam eksponaty wywarły największe wrażenie, choć i pozostali również z ciekawością podziwiali nowoczesne metody ekspozycji jakie zostały zastosowane w tym muzeum.

Zwiedzanie MPW zajęło sporo czasu i tak kolejnym punktem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa  mieszczące się w al. Szucha. Miejsce to budzące trwogę Polaków w czasie okupacji niemieckiej i dzisiaj powoduje, że oglądając cele, pokoje przesłuchań czujemy się nieswojo, tym bardziej, że mamy świadomość ilu patriotów cierpiało i oddało swoje życie za Ojczyznę w tym miejscu. Na zakończenie zwiedzania w księdze pamiątkowej zostawiliśmy wpis mówiący o hołdzie dla wszystkich, którzy przeszli przez to straszne miejsce podpisując SHBON z Wielunia i umieszczając podpisy uczestników.

Będąc w pobliżu Alei Ujazdowskich nie mogliśmy się oprzeć zobaczeniu miejsca, gdzie miał miejsce sławetny zamach na SS-Brigadeführera und Generalmajora der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę. Naocznie mogliśmy  stwierdzić jak to wydarzenie przebiegało w terenie, od wyjazdu z Alei Róż, aż do miejsca, gdzie nastąpił zamach. Dziś w tej strefie znajduje się okolicznościowy głaz ze stosownym napisem.

Kierując się w stronę Alei Ujazdowskich na Placu Na Rozdrożu przechodziliśmy koło budynku, gdzie mieściło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie na ścianie budynku możemy dostrzec  pamiątkowa tablicę poświęcona ofiarom komunistycznego systemu siła narzuconego Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Z Aleji Ujazdowskich spacerem udaliśmy się na Plac Zbawiciela i tu dopiero można było zobaczyć tętniącą życiem Warszawę, mnóstwo turystów, pełne kawiarnie, duży ruch uliczny, w tym spora ilość rowerzystów, co cieszy na rowerach wypożyczanych w ulicznych wypożyczalniach.

Na tym zakończyliśmy sobotnie zwiedzanie, w drodze do hotelu podziwialiśmy piękno Warszawy, ale to już za szyb samochodu. Wieczorem wspólnie z kolegami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58pp 4psw, jako ze również spali w tym hotelu, zjedliśmy wspólną kolację.

Niedziela to był dzień, w którym odbywał się XI Katyński Marsz Cieni i tu tylko udało nam się odwiedzić Bazar na Kole, by poszukać interesujących nas zabytkowych przedmiotów, żołnierskiego wyposażenia. Kilku kolegów było przebranych w mundury II RP, w tym kolega Dawid występował w mundurze Policji Państwowej co wywoływało wśród sprzedających jak i kupujących na bazarze osób spore zaskoczenie, połączone z  sympatycznymi komentarzami.

Po zakończeniu pobytu na bazarze udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie początek miał XI Katyński Marsz Cien, ale o tym w kolejnej relacji.

 

el-Gun

 

 
XI KATYŃSKI MARSZ CIENI - juz w najbliższą niedzielę w Warszawie
środa, 04 kwietnia 2018 13:12

W najbliższą niedzielę, 8 kwietnia o godz. 15:00, spod Muzeum Wojska Polskiego ruszy XI Katyński Marsz Cieni, podczas którego w symboliczny sposób uczestnicy oddadzą hołd pomordowanym na Wschodzie Polakom. W Katyńskim Marszu Cieni już po raz piąty udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Będzie to ośmioosobowa reprezentacja naszego Stowarzyszenia.

Podczas XI Marszu pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie zapalimy znicze w intencji pomordowanych oficerów, a będą to ppor. Samuel vel Stanisław ROZENGARTEN 18 pułk artylerii lekkiej, ppor. Władysław LADRA 84 pp, ppor. rez. Nikodem FEINBERG 82 pp, ppor.Roman MALIŃSKI 27 pp, ppor. rez. Wilhelm DYWER BON „Przemyśl, ppor. Antoni Jan ALLERY 24 pp,ppor. Leon FERTAŁA 27 pp, st. post. Jan MIDEK Policja Państwowa.

 

Trasa Marszu: Muzeum Wojska Polskiego – Rondo de Gaulle’a – Trakt Królewski – Plac Zamkowy – Stare Miasto – ul. Freta – Rynek Nowego Miasta – Konwiktorska – Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Organizatorem XI Katyńskiego Marszu Cieni jest Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym marszu.

 

 

 
Zagraliśmy w 25 Finale WOŚP - Wieluń 2017
poniedziałek, 16 stycznia 2017 08:44

W dniu 15 stycznia 2017 roku po raz czwarty członkowie SHBON z Wielunia wzięli udział tym razem w jubileuszowym 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku Wielka Orkiestra grała na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Członkowie SHBON wraz z wolontariuszem czynnie uczestniczyli w zbiórce  na ulicach miasta w obrębie starówki. Tradycyjnie już występowali w  pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej oraz aspiranta Straży Granicznej II RP.

Tegoroczna zbiórka w Wieluniu przekroczyła sumę 100000 złotych co szczególnie cieszy podczas  tego jubileuszowego finału.

Mamy nadzieję, ze nasz skromny udział w imprezie choć w niewielkim stopniu przyczynił się do tego, że ludzie w tym dniu byli bardziej hojni i chętniej  sięgali do swoich portfeli, przyczyniając się tym samym do wsparcia szczytnego celu.

W imieniu kolegów biorących udział w kweście dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz współpracującym z nami wolontariuszom za wspólną zbiórkę i mamy nadzieję, ze spotkamy się na kolejnym finale WOŚP, ale to już za rok.

 

el-Gun

Prasa i media internetowe pisały o wydarzeniu :

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/wosp-2017-wielun-zebral-ponad-100-tysiecy-zlotych-foto,3983638,artgal,t,id,tm.html

http://wdkwielun.pl/bez-kategorii/2017/01/zebralismy-rekordowa-sume-az-105-21886/

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO