Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Styczniowe spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
sobota, 12 stycznia 2019 19:56

Pierwsze tegoroczne spotkanie SHBON z Wielunia odbędzie się  20.01.2019 r  na godz. 11:00 tradycyjnie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Podczas spotkania podsumujemy miniony jubileuszowy rok 2018, działania jakie były realizowane w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tradycyjnie też będziemy zastanawiać się nad planami jakie zamierzamy zrealizować w roku  2019, omówione zostaną sprawy organizacyjne, bieżące zagadnienia, które podejmujemy w chwili obecnej.

Wszystkich członków SHBON prosimy o zastanowienie się nad ewentualnymi sprawami, którymi chcieliby zająć się w ramach prac Stowarzyszenia w roku 2019. Przypominamy, że jest to rok 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i z pewnością ranga tych uroczystości będzie w Wieluniu postawiona na wysokim poziomie.

Dlatego też Stowarzyszenie będzie mogło zaistnieć w nowym świetle zarówno w Wieluniu, jak i w Polsce, będziemy mogli promować miasto, a zarazem przypominać o tragicznych wydarzeniach mających miejsce 1 września 1939 roku w naszym mieście.

Jak zwykle na spotkanie Stowarzyszenia serdecznie zapraszamy wszystkich czynnych uczestników oraz wszystkie osoby pragnące poznać jego działalność, czy ewentualnie zasilić jego szeregi.

Do zobaczenia w niedzielę 20 stycznia  !

 

 

el-Gun

 
Boże Narodzenie i Nowy Rok 2019
niedziela, 23 grudnia 2018 13:49

 

 

Przyszła mi na wigilię zziębnięta głuchociemna

z gwiazdą jak z jasną twarzą - wigilia przedwojenna

z domem co został jeszcze na cienkiej fotografii

z sercem co nigdy umrzeć porządnie nie potrafi


z niemądrym bardzo piórem skrobiącym w kałamarzu

z przedpotopowym świętym z Piłsudskim w kalendarzu

z mamusią co od nieszczęść zasłonić chciała łzami

podając barszcz czerwony co śmieszył nas uszkami


z lampką z czajnikiem starym wydartym chyba niebu

z całą rodziną jeszcze to znaczy sprzed pogrzebów

 

Nad stołem mym samotnym zwiesiła czułą głowę

Nad wszystkie figi z makiem - dziś już posoborowe

Przyszła usiadła sobie. Jak żołnierz pomilczała

Jezusa z klasy pierwszej z opłatkiem mi podała

 

- tak pisał ks. Jan Twardowski w słynnej „Dawnej wigilii”. 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

pragniemy złożyć Wszystkim Przyjaciołom i Sympatykom

naszego Stowarzyszenia najlepsze życzenia, wszelkiej

pomyślności, świątecznego spokoju w rodzinnym gronie,

a w nadchodzącym Nowym Roku 2019 szczęścia, wytrwałości w dążeniu do celu

oraz niech miłość do Ojczyzny będzie dominującym elementem w naszym życiu.

składają

 

Zarząd  i członkowie

Stowarzyszenia Historycznego

Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia 

el-Gun

 


 
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości -Wieluń
sobota, 10 listopada 2018 20:36

Tegoroczne obchody listopadowego święta będą miały szczególny charakter, bo to przecież 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Imprezy związane z ta tak ważną dla Polaków rocznicą miały miejsce praktycznie przez cały rok. Wieluń i istniejące w nim różnego rodzaju podmioty zajmujące się polityką, kulturą brały czynny udział w propagowaniu tego chlubnego wydarzenia. Odbywało się wiele spotkań, koncertów, wystaw, pokazów, w które zaangażowanych było wielu mieszkańców miasta i nie tylko.

Jutrzejsze obchody będą puentą i podsumowaniem całorocznych można by rzec przygotowań. Jak co roku członkowie Stowarzyszenia  Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wezmą udział w uroczystościach, by poprzez uczestnictwo świętować i cieszyć się ze wszystkimi 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Poniżej przedstawiamy plan obchodów jakie będą miały miejsce w Wieluniu. W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym uroczystym wydarzeniu.

 

 

 
Piknik patriotytczny w Strojcu
wtorek, 30 października 2018 19:01

W dniu 27 października 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wzięli udział w pikniku "Dla Niepodległej" zorganizowanym przez Zespół Szkolno Przedszkolny w Strojcu gmina Praszka.

W imprezie braliśmy udział wspólnie z kolegami z GRH 58 pp (4psw) z Dzierżoniowa przedstawiając sylwetkę żołnierza II Rzeczypospolitej Polskiej. Na piknik zaprosił nas kolega Przemek, jak się okazało kiedyś był uczniem Szkoły Podstawowej w Strojcu.

Strojec to wieś położona około 5 km od Praszki, w zapisach pojawia się już około 1236 roku, kiedyś należała do rodu Potockich, a obecnie jest jedna z większych miejscowości pomiędzy rudnikami, a Praszką.

Nasz sobotni pobyt w Strojcu przebiegał w miłej atmosferze, zaprezentowaliśmy dzieciom oraz rodzicom, a także mieszkańcom umundurowanie i uzbrojenie żołnierza polskiego z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Jak zwykle padało wiele pytań, na które staraliśmy się odpowiadać. Nie zabrakło tez licznych fotografii najmłodszych z elementami uzbrojenia i umundurowania  żołnierza.

Jesienna wietrzna pogoda i szybko zapadający zmrok niezbyt służył tego typu imprezie lecz pomimo tego, wspólne ognisko i ciepło z niego bijące spowodowało,  że zebrani przy nim młodzi i starsi chętnie śpiewali patriotyczne piosenki dobrze się bawiąc.

My ze swej strony dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i poczęstunek, a kolegom z GRH 58 pp (4psw) za spotkanie i możliwość wzięcia udziału w pikniku "Dla Niepodległej" w strojeckiej szkole.

Ostatnie zdjęcie w galerii pochodzi ze strony Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Strojcu :

https://www.facebook.com/pages/category/Elementary-School/Zesp%C3%B3%C5%82-Szkolno-Przedszkolny-w-Strojcu-262024137531424/

 

 

el-Gun

 
Spotkania, w których uczestniczyło SHBON
środa, 17 października 2018 17:39

W dniu 19 września 2018 roku w  Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu miało miejsce spotkanie pracowników IPN z ekipy prowadzącej ekshumacje,wolontariuszy oraz przedstawicieli rodzin pomordowanych żołnierzy KWP. Dzięki spotkaniu zebrani mogli dowiedzieć się o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na wieluńskim cmentarzu.

O szczegółach prac opowiadał dr Krzysztof Latocha pracownik IPN Łódź - Stanowisko do spraw​ Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi, zaś o historii poszczególnych żołnierzy członkowie rodzin. Do momentu, w którym odbywało się spotkanie znaleziono szczątki czterech żołnierzy, do końca prac było ich już siedem. W tym roku prace dobiegły końca i obecnie nastąpi identyfikacja za pomocą metody  porównania materiału genetycznego.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, w ten sposób oddając hołd pomordowanym żołnierzom II konspiracji oraz zdobywając wiedzę na temat Konspiracyjnego Wojska Polskiego pragniemy móc przekazywać ją kolejnym pokoleniom Polaków.

 

 

25 września 2018 roku na zaproszenie Organizatorów wzięliśmy udział w spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie, a poświęconym filmowi Ewy Szakalickiej zatytułowanym  „Podwójnie Wyklęty” o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury”, dowódcy 1 kompanii szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), dowódcy 2 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK (1945) i dowódcy 3 Brygady Wileńskiej NZW i szefa PAS w KO NZW Białystok (1945-1946).

Po projekcji filmu reżyser Ewa Szakalicka odniosła się do treści zawartych w swoim dziele, przedstawiła oraz uzupełniła dane biograficzne dotyczące kpt. Romualda Rajsa oraz odpowiadała na liczne pytania publiczności.

Członkowie SHBON z Wielunia wzięli udział w spotkaniu pragnąc zapoznać się lepiej z postacią  kpt. Romualda Rajsa, by móc mieć szersze spojrzenie na walkę toczoną przez żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady AK zarówno w latach okupacji  niemieckiej, jak i późniejszej sowieckiej.

 

Dziękujemy serdecznie Organizatorom z możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.

 

 

el-Gun

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4 | Wszystkie 115415

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO