Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Reportaz z poszukiwań - SHBON z Wielunia odnalazło grób gen. Jerzego Grobickiego
środa, 30 listopada 2016 23:35

Jesienny  listopad powodował, że zatrzymaliśmy się na chwilę i zaczęliśmy zastanawiać się nad przeszłością, przemijaniem, wspominaliśmy ludzi, którzy byli przed nami, a sprzyjał do tego dzień Wszystkich Świętych. Następnie Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada przyczyniło się, że cofaliśmy się pamięcią do naszych bohaterów narodowych, żołnierzy którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny, o to abyśmy mogli dziś cieszyć się wolnością.

Jednym z takich właśnie żołnierzy był  z pewnością gen. Jerzy Grobicki w 1939 roku dowódca Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej, w skład której wchodziły dwa wieluńskie bataliony Obrony Narodowej.

Około dwa lata temu powstał pomysł, aby odnaleźć grób Generała w odległym Toronto i złożyć kwiaty i zapalić znicz w hołdzie temu wielkiemu Polakowi. Ponad roczne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z Panem dr. Marcinem Majewskim z IPN w Warszawie, autorem biografii gen. Jerzego Grobickiego, jednak on także nie znał dokładnego miejsca pochówku.

Sytuacja wydawała się patowa, gdyż pogrzeb Generała miał miejsce 22 września 1972 r. w Toronto, jednak nie wiadomo było na jakim cmentarzu został pochowany, a odległy czas powoduje, ze pewne fakty zacierają się w ludzkiej pamięci. Jak zwykle w takich sytuacjach często rozwiązanie jest dziełem przypadku.

Okazało się, że w ostatnim czasie ze stowarzyszeniem współpracę nawiązała i w szeregi jego wstąpiła koleżanka Zosia Siwik, która to kiedyś zamieszkiwała w Kanadzie i ona to odnalazła wydanie lokalnej gazety "Związkowiec", w której znajdowała się informacja o pogrzebie gen. Jerzego Grobickiego.

Poniżej oryginalny tekst z tej gazety : "Związkowiec"  PAŹDZIERNIK wtorek; 3 — 1972 :

"Pogrzeb śp., gen. Jerzego Grobickiego odbył się w poniedziałek 25 bm. W przeddzień, w niedzielę wieczorem w kaplicy domu pogrzebowego przy Roncesvalles Ave. żegnali Generała b. żołnierze.

Przybyły tam delegacje i poczty sztandarowe Koła Nr 20 SPK z przez: J. Sobieniakiem na czele, poczet Placówld 621 Kar nad. Legionu prowadził prez. Marian Nejman;: przybyła też z sztandarem Plac. 114 ; SWAP, Placówka 350 II Korpusu wraz z Korpusem Pomocniczym Pań, był również sztandar b. Junaków, z Galt przyjechali repre-ziuianci, 1 Dywizji Pancernej z p; R; Proszkiem- na czele oraz reprezentanci Związku- Kawalerii i .Art. Konnej z p.'.Zb.Gierą.

Po odmówieniu różańca krótkie; ale bardzo wymowne przemówienie pożegnalne wygłosił ks. prob. F...Kwiatkowski, który wskazał na czyny zmarłego

Generała i jego ofiarną służbę dla Polski.

W imieniu b. żołnierzy - żegnał Zmarłego p. Zo..Giera. odegrany został : ostatni, capstrzyk, pochyliły się sztandary przed trumną sędziwego żołnierza.

W. poniedziałek rano w kościele św. Kazimierza ks. Kwiatkowski . odprawił, nabożeństwo, żałobne. Po odmówieniu egzek-' wii zwłoki. odprowadzone zostały na. wieczny, spoczynek na cmentarz. Ostatnie słowa pożegnania wypowiedział w imieniu organizacji weterańskich p. S. Pieczara. Na zakończenie tej smutnej notatki należy dodać, że organizacje.: weterańskie i ich poczty sztandarowe wezwane zostały do udziału w pogrzebie przez Centralny .Korni tct Organ. Weterańskich i były dowodzone przez p. M.; Nejmana, prez. Placówki 621. . w"

 

Kolejnym etapem było ustalenie przez koleżankę Zosię cmentarza, na którym pochowano gen. Jerzego Grobickiego. Okazało się, że jest to Holy Cross Catholic Cemetery. Następnie wysłano kilka mail do różnych organizacji polonijnych działających w Kanadzie.

Jedną z osób, które podjęły temat był Sekretarz Generalny ZG SPK Kanada Pan Tomasz Bakalarz.

Dotarł on na cmentarz i w kancelarii cmentarnej odszukał miejsce pochówku gen. Jerzego Grobickiego. Na jego prośbę płyta nagrobna została oczyszczona, a fakt ten został uwidoczniony na wykonanych przez Pana Tomasza Bakalarza zdjęciach, które publikujemy poniżej :

 

 

 

Element kolejny naszego działania to to,  o czym marzyliśmy zawsze. By móc w imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie  gen. Jerzego Grobickiego, żołnierza który wspólnie z Wieluńskimi Batalionami Obrony Narodowej w dniu 1 września 1939 roku pod Krajanką stanął na drodze niemieckiej inwazji na Polskę.

Na grobie Generała w imieniu SHBON z Wielunia kwiaty złożyli i zapalili znicz Państwo Grażyna i Jerzy Białas mieszkańcy Toronto.

W imieniu członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Bakalarzowi za zaangażowanie w sprawę i zdjęcia, jak również Państwu Białasom za modlitwę, złożenie kwiatów i zapalenie znicza.

Oni także wykonali reportaż zdjęciowy z pobytu na cmentarzu, wykonane przez nich zdjęcia publikujemy poniżej :

el-Gun

 


 
100000 wejść na stronę SHBON
piątek, 25 listopada 2016 22:32

W dniu 25 listopada 2016 roku o godz 23:32 odnotowaliśmy 100000 wejść na stronę www.shbon.wielun.pl.

Na te chwilę czekaliśmy 6 lat i 2 miesiące,  2263 dni, 54312 godzin, 3258720 minut, 195523200 sekund.

Strona wystartowała 16 września 2010 o godz. 13:09 początkowo pod domeną www.shbon.pl , by  06.04.2014 roku zmienić adres na www.shbon.wielun.pl i pod nim działa do dziś.

Na podstawie danych ze STAT4U :

Strona odwiedzana jest praktycznie z państw leżących na wszystkich kontynentach i tak : Niemiec, Japonii, Holandii,Włoch, Brazylii,Francji, Ukrainy, Albanii, Kanady, Rosji, USA, Belgii, Białorusi, Słowacji, Czech, wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Islandii Argentyny, Australii.

Z Polski również są to praktycznie wszystkie województwa :małopolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie     zachodniopomorskie, opolskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie.

Przeglądarki, z których korzystają odwiedzający stronę :  Firefox, Chrome, Safari, Mozilla/5.0 (Netscape), MSIE 11.x, MSIE 8.0, MSIE 10.0, MSIE 9.0, Opera.

Najczęściej występujące słowa kluczowe w wejściach z wyszukiwarek: shbon, obrony, wieluń, 1939, narodowej, wielun, bataliony, batalion, kazimierz.

Moglibyśmy podawać jeszcze bardzo wiele danych statystycznych lecz najważniejsze jest to, ze chcecie Państwo wpisywać, klikać jednym słowem być na naszej stronie i to jest dla nas najistotniejsze.

Mamy nadzieję, że treści które przekazujemy poprzez nasza stronę są dla Państwa wartościowe, zawierają choćby niewielką wiedzę o formacji jaką były bataliony Obrony Narodowej, pokazują działania Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia oraz wszystkich naszych Przyjaciół, z którymi los pozwala nam się zetknąć podczas naszego funkcjonowania.

Chcielibyśmy gorąco podziękować Wszystkim, dzięki którym osiągneliśmy w niedługim czasie imponujący wynik 100 000 wejść na naszą stronę.

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

el-Gun

 
SHBON spotkało sie z wojewodą łódzkim
czwartek, 24 listopada 2016 08:00

W dniu 16 listopada 2016 roku w  Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia  oraz wieluńskich harcerzy z  wojewodą łódzkim Panem - prof. Zbigniewem Rau.

Pierwsza część spotkania polegała na oprowadzeniu gościa przez Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka po eksponowanych w placówce wystawach stałych i czasowych. Dyrektor opowiadał o wieluńskim muzeum, jego historii, o dorobku tej zasłużonej dla Wielunia instytucji kultury, o ludziach którzy przyczynili się przez lata do świetności  wieluńskiego muzeum.

W kolejnej rundzie głos zabrał prof. Zbigniewem Rau opowiadając o własnym spojrzeniu na historie Polski, zwracając szczególna uwagę na te istotne momenty, które odgrywały szczególne znaczenie, były przełomowe dla Polski.

Następnie czas poświęcony został na rozmowę z harcerzami i przedstawicielami SHBON, opowiadaliśmy o naszym stowarzyszeniu, działalności jaką prowadzimy, ale również o problemach z jakimi się spotykamy na co dzień. Mówiliśmy o planach jakie pragniemy zrealizować, wojewoda zaś wspominał o akcjach patriotycznych organizowanych przez inne organizacje pozarządowe na terenie województwa łódzkiego. Podczas rozmowy zarówno wieluńscy harcerze jak i SHBON z Wielunia uzyskało deklarację współpracy i pomocy ze strony Pana prof. Zbigniewa Rau oraz jego współpracowników.

Część finałowa to wywiady lokalnej prasy z prof. Zbigniewem Rau oraz wspólna fotografia uczestników spotkania wykonana na tle baneru wystawy "Lotnik skrzydlaty władca świata..."

 

el-Gun

 

 
Grudniowe spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
wtorek, 22 listopada 2016 14:36

W dniu 04.12.2015 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne,  ostatnie już w tym roku  spotkanie członków SHBON z Wielunia.

Głównymi omawianymi zagadnieniami będą : zamknięcie roku 2016,  stworzenie wstępnego planu działania na nadchodzący rok 2017 oraz sprawy związane z umundurowaniem i uzbrojeniem jakie czekają nas w nadchodzącym roku.

Apel Skarbnika do wszystkich koleżanek i kolegów, którzy nie zdążyli uregulować składek członkowskich za rok 2016 o zamknięcie tego tematu na tym spotkaniu.

Wszystkie chętne osoby spoza stowarzyszenia,  pragnące poznać jego działalność, czy ewentualnie wstąpić w jego szeregi  zapraszamy w niedzielne przedpołudnie.

 

Autor rysunku : Krzysztof Goździk "Formoza"

el-Gun


 
Artystyczna jesień w zabytkowym parku w Sokolnikach
sobota, 19 listopada 2016 22:35

Przed tygodniem w nieodległych od Wielunia  Sokolnikach odbyła się impreza pod wymownym tytułem "Artystyczna jesień w zabytkowym parku w Sokolnikach". Główny motyw przyświecający przedsięwzięciu to aukcja starego sprzętu Obrony Cywilnej. Z uzyskanych pieniędzy organizatorzy zakupią zabawki dla lokalnych przedszkoli.

Ponadto w czasie trwania imprezy młodzież oraz mieszkańcy gminy Sokolniki porządkowali przepiękny park znajdujący się pomiędzy dawnym dworem, a budynkiem, w którym mieści się GOKSiT Sokolniki.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia na zaproszenie organizatorów wzięło udział w tym przedsięwzięciu, pragnąc również dołożyć swoją cegiełkę do charytatywnego celu tj. zakupu zabawek dla milusińskich.

Uczestnikom imprezy zademonstrowaliśmy rekonstrukcję  przejścia granicznego na dawnej granicy polsko-niemieckiej, nie zabrakło charakterystycznego szlabanu, budki wartowniczej oraz rekonstruktora w przepięknym mundurze straży granicznej.Tego typu przejścia graniczne znajdowały się na naszym terenie między innymi w Praszce, Goli.

Mamy nadzieję, że nasza obecność choć w niewielkim stopniu sprawiła radość dzieciom, młodzieży oraz dorosłym mieszkańcom gminy Sokolniki biorącym udział w tym jesiennym pokazie.

Również członkowie SHBON z Wielunia wzięli udział w licytacji sprzętu OC przez co przyczynili się do zwiększenia środków uzyskanych ze sprzedaży.

Impreza sympatyczne, SHBON z Wielunia dziękuje Organizatorom za zaproszenie. Laughing

 

el-Gun

Poniżej relacje w lokalnej prasie i na stronach internetowych :

http://www.powiatowy.pl/2016/11/relacja-z-demobilizacji-w-sokolnikach/

http://www.tugazeta.pl/1,sokolniki-sie-demobilizuja,25371.html

http://www.sokolniki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1596:artystyczna-jesien-w-parku-w-sokolnikach-relacja-z-imprezy&catid=79&Itemid=473

 

 

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 2 | Wszystkie 111935

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO