Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia 2016
wtorek, 16 sierpnia 2016 16:52


Po raz kolejny w dniu 15 sierpnia 2016 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia,  uczcili Święto Wojska Polskiego. Wzięliśmy udział  w uroczystościach zorganizowanych na terenie miasta.

Obchody rozpoczęła  Msza Św. za Ojczyznę  odprawiona w  kościele św. Józefa w Wieluniu. kolejny punkt obchodów to  złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Również SHBON z Wielunia jak co roku wystawił poczet proporcowy oraz wartę honorową.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Wieluniu nie były zbyt okazałe, jednak istotna jest pamięć o naszych przodkach, obrońcach Ojczyzny i pamiętnym sukcesie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i zwycięstwie nad Sowietami.

W wojnie tej brała tez spora grupa ochotników z terenu Ziemi Wieluńskiej i może właśnie w tym uroczystym dniu w następnych  latach należałoby przypomnieć imiona i nazwiska tych bohaterskich Polaków...

 

 

 

 

 

 
Marszu szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 12:12


Kolejny "Marsz szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku" odbył się 6 sierpnia 2016.

Tradycyjnie organizatorem byli koledzy z GRH 84 PSP z Bełchatowa,  w marszu udział wziął również 4 osobowy zespół odtwarzający Obronę Narodową (Wieluń)

Marsz to kontynuacja ubiegłorocznego  przejścia pozycji obronnej  30 Poleskiej Dywizji Piechoty z miejscowości Żar do miejscowości Lubiec, poprzez Magdalenów.

Tegoroczny marsz prowadził głównie przez lasy, niewielki odcinek to przemarsz drogą asfaltową.  Trasa to około 13 km, gdzie musieliśmy nadłożyć około 1,5 km ze względu na podmokłe łąki, kilka dni wcześniej opady deszczu.  Podczas marszu mogliśmy podziwiać szereg  schronów bojowych typu II (tzw. tradytorów jednostronnych) wybudowanych na pozycji obronnej 30DP.

Na zakończenie docieramy do schronu obserwacyjnego (ok. 300 metrów przed skrzyżowaniem Szczerców-Lubiec) . Schron posiada trzy otwory obserwacyjne o kącie obserwacji 180 stopni. Generalnie stan zachowania schronów jest zadowalający i pomimo upływu czasu zdają się być bardzo solidne.

Około godziny 17:00 kończymy marsz w rejonie Lubca, kolejny ostatni odcinek pozostaje do przejścia, ale to już w następnym roku.

W imieniu SHBON z Wielunia dziękujemy kolegom z GRH 84 PSP z Bełchatowa oraz koledze Markowi za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie marszu. Mamy nadzieję, że kolejny marsz przed nami, ale to już zimą i nad Wartą.

Czołem !

 

 

 

 

 
Odyseja Historyczna 2016 - Kutno_Leszczynek
piątek, 29 lipca 2016 19:22

W dniach 22-24 lipca 2016 roku w Kutnie- Leszczynku odbyła się VII edycja Odyseji Historycznej Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Tegoroczna impreza zgromadziła największą jak do tej pory ilość rekonstruktorów. I tak mogliśmy spotkać rekonstruktorów z praktycznie każdej epoki historycznej: wikingów, Indian, rycerzy czy żołnierzy z I i II wojny światowej, żołnierzy współczesnych armii.

SHBON z Wielunia wspólnie z kolegami z GRH Batalion Tomaszów odtwarzających sylwetkę żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza przygotowali dioramę  pokazującą przejście graniczne jakich było wiele w II Rzeczypospolitej Polskiej.

W VII Odyseji Historycznej Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wystawiło 7 osobową ekipę, z której 2 członków odtwarzało armię niemiecką z okresy września 1939 roku. Dodatkowo jeden z kolegów wraz z rodziną odwiedził pole zlotu i już jako widz dopingował pozostałych.

Tegoroczna impreza okazała się wielkim sukcesem organizatorów, którzy całość przedsięwzięcia przeprowadzili sprawnie i bez większych problemów. Przygotowane atrakcje z pewnością zapadną w pamięci uczestników. Jedną z bardziej zaskakujących był przelot na polem zlotu repliki balonu braci Mongoltfier z XVIII wieku oraz nocne koncerty, gdzie szczególnie swoim występem wyróżniła się grupa Monkey and The Baboons.

Podczas zlotu mogliśmy spotkać zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne, między innymi koleżanki i kolegów z Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica", SRH Batalion Tomaszów, Gloria Victis, Towarzystwo Historyczne "Rok 1920".

Ponadto zawarliśmy wiele nowych znajomości, wymieniliśmy poglądy oraz poruszyliśmy wiele tematów związanych z rekonstrukcją, trudnościami związanymi z umundurowaniem, uzbrojeniem. Umówiliśmy się na kolejne rekonstrukcje, imprezy i uroczystości.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej  z Wielunia pragniemy podziękować Organizatorom za możliwość wzięcia udziału w VII edycja Odyseji Historycznej i z niecierpliwością będziemy czekać na przyszłoroczna imprezę.

Za organizację należą się wielkie brawa, dziękujemy :

 

 

 

Więcej o tej imprezie  możecie przeczytać w lokalnej prasie i na stronach internetowych:

 

https://www.facebook.com/groups/odysejahistoryczna/?fref=ts

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-rozpoczeta,3807016,artgal,t,id,tm.html

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-w-leszczynku-zdjecia,3807570,artgal,t,id,tm.html

http://q4.pl/?id=17&news=164566

https://www.youtube.com/results?search_query=odyseja+historyczna

 

źródło: www.q4.pl

 

 

 

 
Odyseja Historyczna 2016 - tuż, tuż.
poniedziałek, 18 lipca 2016 17:27

Już w najbliższy weekend rusza kolejna VII Odyseja Historyczna w Kutnie Leszczynku. Po raz siódmy w tej urokliwej miejscowości spotkają się rekonstruktorzy z całej Polski, odtwarzający różne epoki, style, pokazujący uzbrojenie i umundurowanie jakie tylko można sobie wymarzyć.

SHBON z Wielunia również tam będzie  i już dziś w imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich miłośników rekonstrukcji do odwiedzenia i uczestnictwa w tej imprezie. Jak zapewniają twórcy tego wydarzenia atrakcji nie zabraknie i każdy znajdzie coś miłego i emocjonującego dla siebie.

 

Poniżej szczegółowy program  VII Zlotu Grup Rekonstrukcyjnych Odyseja Historyczna 22-24 lipiec.2016 roku.

 

 

 

 

 

 
Zawody strzeleckie - Radomsko
czwartek, 30 czerwca 2016 12:58


W dniu 26 czerwca w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Wojewódzkie LOK w Strzelectwie Sportowym Juniorów i Seniorów karabin i pistolet sportowy. Poza konkursem w zawodach udział wzięły trzy grupy rekonstrukcyjne Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich (Bełchatów), GRH Batalion Tomaszów (Tomaszów Mazowiecki) oraz Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Pomimo, że w zawodach członkowie grup rekonstrukcyjnych strzelali z broni sportowej, a nie z wojskowej to rywalizacja strzelecka przysporzyła wszystkim dużo pozytywnych  emocji i wrażeń. Była tez okazja do kolejnego spotkania i omówienia przyszłych planów, w których to mogliby brać udział członkowie w/w grup.

Strzelnica oraz warunki w jakich odbywały się zawody sprzyjały koncentracji strzelców i tym samym przekładały się na uzyskiwane wyniki.

Podczas zawodów koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich zaprezentowali kilka replik broni używanej w II RP między innymi ciężki  karabin maszynowy Browning wz. 30

 

 

Poniżej relacja zdjęciowa z tego wydarzenia :

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 9 | Wszystkie 111424

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO