Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Skierniewicki wrzesień 1939 - "A więć wojna"
niedziela, 28 sierpnia 2016 12:10

W sobotę  27.08 .2016 roku po raz  kolejny na skierniewickim rynku odbyła się inscenizacja “Skierniewicki Wrzesień 1939”.

Spiritus movens całego wydarzenia są członkowie Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty i to oni właśnie przez cały rok pracują, przygotowują scenariusz, współpracują z grupami rekonstrukcyjnymi, po to by inscenizacja był jak najbardziej wiarygodna i swoim rozmachem zachwyciła widzów i miłośników rekonstrukcji.

W wydarzeniu  udział wzięło kilkaset rekonstruktorów z całej Polski, a mieszkańcy uczestniczący w inscenizacji mogli przenieść się w czasie i poczuć atmosferę ostatnich dni pokoju z końca sierpnia 1939 roku. Również mogli uczestniczyć w dramaturgi jaka rozegrała się podczas  ataku Niemców na miasto.

Realizm z jaką przygotowane zostały efekty pirotechniczne, powodował, że uczestnicy i widzowie poczuli na własnej skórze grozę i beznadziejność sytuacji  w jakiej znajdowali się wówczas obrońcy i ludność cywilna.

W rekonstrukcji wzięło udział kilku członków SHBON z Wielunia, odtwarzaliśmy drużynę, obsługę ciężkiego karabinu maszynowego "Hotchkiss wz.14" i zaciekle broniliśmy umocnień drugiej linii obrony, na która w końcowej fazie bitwy wycofali się żołnierze polscy.

Podczas rekonstrukcji po raz pierwszy mieliśmy moźliwość podziwiać replikę czołgu Panzerkampfwagen 38(t). nowego nabytku Muzeum Pojazdów Militarnych w Częstochowie.

Skierniewicka rekonstrukcja to inscenizacja odbywająca się po zmroku, w mieście i ten specyficzny klimat i nastrój powodował, że było to kolejne doświadczenie z jakim przyszło nam się zmierzyć na rekonstrukcyjnym polu.

 

W imieniu SHBON z Wielunia dziękujemy kolegom ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w inscenizacji “Skierniewicki Wrzesień 1939”.

Czołem !

 

 

 

Lokalna prasa i media internetowe pisały:

http://skierniewice24.pl/images/fototeka/index.php/FotoRelacje-2016/Rekonstrukcja-z-browarem-w-tle

https://www.facebook.com/piotrek.paradowski.7?fref=ts

http://infoskierniewice.pl/iii-rekonstrukcja-historyczna-skierniewicki-wrzesien-1939-zdjecia/

 

 

 
Skierniewicki wrzesień 1939 - zaproszenie
piątek, 26 sierpnia 2016 21:19

 


 

W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników rekonstrukcji na trzecią edycję widowiska historycznego pt. "Skierniewicki Wrzesień 1939".
Widowisko odbędzie się 27 sierpnia 2016 roku na skierniewickim rynku (plac przed Ratuszem) o godzinie 20:00.
Jednak przed Ratusz zapraszamy już od godziny 16, kiedy to odbędzie się piknik historyczny.

W nocnym widowisku wezmą udział członkowie  Stowarzyszenie Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, będziemy odtwarzać postać żołnierza batalionu ON.

 

 

 

Szczegółowy plan:


- 16:00 - rozpoczęcie pikniku historycznego (możliwość zapoznania się z sylwetkami żołnierzy i sprzętem z okresu II Wojny Światowej)
- 18:00 - pokazy sprzętu historycznego
- 19:00 - przedstawienie grup rekonstrukcyjnych uczestniczących w tegorocznej odsłonie inscenizacji
- 20:00 - inscenizacja "Skierniewicki Wrzesień 1939" III edycja

 


 

  
77. rocznica wybuchu II Wojny Światowej-zaproszenie
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 19:29

 


 

Godzina 4.40  1 września to w Wieluniu czas, w którym lokalne władze wspólnie z mieszkańcami miasta w sposób uroczysty świętują rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Tegoroczne obchody będą wzbogacone w szereg nowych przedsięwzięć w znaczący sposób podnoszący rangę tego wydarzenia.

Członkowie SHBON z Wielunia wystawią wartę honorową oraz złoża wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych w pierwszych godzinach II wojny światowej, wezmą również udział  w pokazie sprzętu i uzbrojenia żołnierzy II RP.

 

Poniżej program uroczystości z okazji 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w Wieluniu :


 

 

 

 

 

 
Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia 2016
wtorek, 16 sierpnia 2016 16:52


Po raz kolejny w dniu 15 sierpnia 2016 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia,  uczcili Święto Wojska Polskiego. Wzięliśmy udział  w uroczystościach zorganizowanych na terenie miasta.

Obchody rozpoczęła  Msza Św. za Ojczyznę  odprawiona w  kościele św. Józefa w Wieluniu. kolejny punkt obchodów to  złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Również SHBON z Wielunia jak co roku wystawił poczet proporcowy oraz wartę honorową.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Wieluniu nie były zbyt okazałe, jednak istotna jest pamięć o naszych przodkach, obrońcach Ojczyzny i pamiętnym sukcesie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i zwycięstwie nad Sowietami.

W wojnie tej brała tez spora grupa ochotników z terenu Ziemi Wieluńskiej i może właśnie w tym uroczystym dniu w następnych  latach należałoby przypomnieć imiona i nazwiska tych bohaterskich Polaków...

 

 

 

 

 

 
Marszu szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 12:12


Kolejny "Marsz szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku" odbył się 6 sierpnia 2016.

Tradycyjnie organizatorem byli koledzy z GRH 84 PSP z Bełchatowa,  w marszu udział wziął również 4 osobowy zespół odtwarzający Obronę Narodową (Wieluń)

Marsz to kontynuacja ubiegłorocznego  przejścia pozycji obronnej  30 Poleskiej Dywizji Piechoty z miejscowości Żar do miejscowości Lubiec, poprzez Magdalenów.

Tegoroczny marsz prowadził głównie przez lasy, niewielki odcinek to przemarsz drogą asfaltową.  Trasa to około 13 km, gdzie musieliśmy nadłożyć około 1,5 km ze względu na podmokłe łąki, kilka dni wcześniej opady deszczu.  Podczas marszu mogliśmy podziwiać szereg  schronów bojowych typu II (tzw. tradytorów jednostronnych) wybudowanych na pozycji obronnej 30DP.

Na zakończenie docieramy do schronu obserwacyjnego (ok. 300 metrów przed skrzyżowaniem Szczerców-Lubiec) . Schron posiada trzy otwory obserwacyjne o kącie obserwacji 180 stopni. Generalnie stan zachowania schronów jest zadowalający i pomimo upływu czasu zdają się być bardzo solidne.

Około godziny 17:00 kończymy marsz w rejonie Lubca, kolejny ostatni odcinek pozostaje do przejścia, ale to już w następnym roku.

W imieniu SHBON z Wielunia dziękujemy kolegom z GRH 84 PSP z Bełchatowa oraz koledze Markowi za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie marszu. Mamy nadzieję, że kolejny marsz przed nami, ale to już zimą i nad Wartą.

Czołem !

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 5 | Wszystkie 112452

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO