Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Tak było, pokaz na Placu Legionów w Wieluniu
piątek, 23 września 2016 06:03

Dodatkowa atrakcją tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu w dniu 1 września 2016 roku była prezentacja pojazdów, sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej.  Ozdobą pokazu była eksponaty zabytkowych pojazdów z Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach koło Szadku, którego twórcą i właścicielem jest łodzianin Jacek Kopczyński.

Na szczególna uwagę zasługiwały tankietki, a w zasadzie czołgi rozpoznawcze TK--S jedna uzbrojona  w 20mm  nkm FK-A wz. 38, druga w 1 km Hotchkiss wz. 25 kal.: 7,92 mm. Więcej na temat sprzętu  możecie Państwo przeczytać na stronie muzeum  http://muzeumptw.pl/eksponat/unikaty/

Oprócz pojazdów, na Placu Legionów  zobaczyć można było dioramy przygotowane i zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi i   Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia.

Wystawiony sprzęt i uzbrojenie żołnierzy II RP wzbudzał zainteresowanie zwiedzających, którzy to zadawali szereg pytań, niekiedy bardzo fachowych, mówiących o dużej wiedzy jaka posiadali pytający, a dotyczący okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej oraz walk wrześniowych 1939 roku.

Na Placu Legionów w Wieluniu nie zabrakło też dzieci i młodzieży między innymi przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Wieluniu, którzy to w sposób szczególny podchodzili do eksponowanych przedmiotów służących na co dzień żołnierzowi z tamtego okresu. Oczywiście chcieli założyć hełm, zobaczyć bagnet, karabin, czy też przybory do jedzenia.

Choć wystawa gościła tylko jeden dzień na wieluńskim rynku, to cieszyła się powadzeniem i zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolicy. Pomysł władz miasta dobry wart powielenia w kolejnych latach, oczywiście ze zmieniona formułą, angażujący większą ilość wystawców, pokazujący być może stronę niemiecką oraz sprzęt jaki wówczas używał Wehrmacht w konfrontacji ze strona polską.

 

Lokalna prasa i strony internetowe pisały :

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/wystawa-uzbrojenia-z-1939-r-na-placu-legionow-zdjecia,3843498,artgal,t,id,tm.html

http://radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=21748

Zdjęcia pochodzą ze portalihttp://wielun.naszemiasto.pl http://radiozw.com.pl/

 

 

 
Wyślij kartkę do Powstańca
piątek, 23 września 2016 00:00

BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...

Kartki w wersji tradycyjnej są dostępne w placówkach Poczty Polskiej, wybranych punktach LOTTO, pociągach PKP Intercity, u kierowców Uber oraz dystrybuowane przez wolontariuszy na wybranych wydarzeniach. Kartki można tez wysłać w formie elektronicznej @, ze strony https://bohateron.pl/

Tysiące kartek wysłane w ramach ubiegłorocznych edycji zamieniło się w wiele trwających do dzisiaj relacji między nadawcami a Powstańcami – niejednokrotnie wypełniając życie tych drugich dobrymi, niespodziewanymi emocjami. Wierzymy, że w tym roku będziemy w stanie zrobić dla naszych Bohaterów o wiele więcej.

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wzięło udział w tej akcji, wysyłając kartkę do Powstańca.

Również i Ty możesz to uczynić nie zwlekaj, znajdź chwilę czasu,  wyślij, oby było nas jak najwięcej !

 

Kartkę możesz wysłać  jeszcze przez: 9 dni

 

źródło: https://bohateron.pl/

Organizator:

FUNDACJA SENSORIA
ul. RACŁAWICKA 15/19,
53-149 Wrocław

 

 

 
77. rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Wieluń
środa, 07 września 2016 00:00

Tradycyjnie już uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, rozpoczęły się przy ul. Piłsudskiego, pod pomnikiem upamiętniający zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych, w pierwszych godzinach II wojny światowej.

W tegorocznych  obchodach udział wziął m.in. wicepremier Piotr Gliński, który odczytał list premier Beaty Szydło, skierowany do mieszkańców Wielunia. Jak co roku nie zabrakło świadków II wojny światowej, kombatantów, lokalnych samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń, władz szkół i instytucji oraz miast partnerskich. O 4.40 stawili się też licznie mieszkańcy miasta oraz duża reprezentacja  wieluńskich harcerzy. Oprócz wicepremiera podczas uroczystości głos zabrali burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz Starosta wieluński Andrzej Stępień.

Na wstępie przywitano biegaczy biorących udział w Biegu Pamięci, który już po raz kolejny wyruszył 31 sierpnia z lotniska w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, miejscu skąd startowały niemieckie bombowce JU 87B do ataku na Wieluń. Biegacze, przekazali Ogień Pokoju i Pojednania sztafecie z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza.

Kulminacją była część artystyczna, przygotowanej przez Wieluński Dom Kultury. Ujmujący spektakl, rozgrywał się w parku im. Żwirki i Wigury oraz przed budynkiem II LO. Głębia i tragizm przedstawienia wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości.

Zakończenie uroczystości to złożenie wiązanek przez licznie zebrane delegacje oraz uroczysta defilada wojskowa.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia jak co roku wystawiło wartę honorową, w tym roku wspólnie z żołnierzami z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz kolegami ze Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy". Ponadto wystawiliśmy poczet proporcowy, którego przedstawiciele wzięli udział w defiladzie.

Informacje dotyczące wydarzenia w lokalnej prasie i mediach  internetowych:

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/rocznica-bombardowania-wielunia-uroczystosci-o-4-40-zdjecia,3843132,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=21718

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1737121193208967&set=a.1737121149875638.1073741992.

100007333081188&type=3&theater

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą ze portaluhttp://wielun.naszemiasto.pl

 

 

 

 
Powakacyjne spotkanie SHBON z Wielunia - zaproszenie
poniedziałek, 05 września 2016 13:51

W dniu 25.09.2016 r. o godz. 11.00 (niedziela) w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbędzie się kolejne już  w tym roku zebranie SHBON z Wielunia.

Powakacyjne spotkanie, na którym omówimy sprawy związane z działalnością stowarzyszenia w czwartym kwartale 2016 r.  oraz będziemy rozmawiać o sprawach bieżących, omówimy realizowane projekty. Poruszymy też sprawę nowych mundurów dla nowych członków stowarzyszenia.

Na spotkaniu gościć będziemy córkę jednego z żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, a także koleżankę Ewę, z która rozmawiać będziemy o dalszej współpracy stowarzyszenia z wieluńskimi harcerzami.

Jak zwykle serdecznie zapraszamy członków stowarzyszenia oraz wszystkie osoby pragnące poznać jego działalność, czy ewentualnie zasilić jego szeregi. Szczególnie osoby, z którymi rozmawialiśmy podczas pokazu na pl. Legionów w dniu 1 września 2016 roku.

 

Do zobaczenia !

 

 

Autor rysunku : Krzysztof Goździk "Formoza"

 
Skierniewicki wrzesień 1939 - "A więć wojna"
niedziela, 28 sierpnia 2016 12:10

W sobotę  27.08 .2016 roku po raz  kolejny na skierniewickim rynku odbyła się inscenizacja “Skierniewicki Wrzesień 1939”.

Spiritus movens całego wydarzenia są członkowie Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty i to oni właśnie przez cały rok pracują, przygotowują scenariusz, współpracują z grupami rekonstrukcyjnymi, po to by inscenizacja był jak najbardziej wiarygodna i swoim rozmachem zachwyciła widzów i miłośników rekonstrukcji.

W wydarzeniu  udział wzięło kilkaset rekonstruktorów z całej Polski, a mieszkańcy uczestniczący w inscenizacji mogli przenieść się w czasie i poczuć atmosferę ostatnich dni pokoju z końca sierpnia 1939 roku. Również mogli uczestniczyć w dramaturgi jaka rozegrała się podczas  ataku Niemców na miasto.

Realizm z jaką przygotowane zostały efekty pirotechniczne, powodował, że uczestnicy i widzowie poczuli na własnej skórze grozę i beznadziejność sytuacji  w jakiej znajdowali się wówczas obrońcy i ludność cywilna.

W rekonstrukcji wzięło udział kilku członków SHBON z Wielunia, odtwarzaliśmy drużynę, obsługę ciężkiego karabinu maszynowego "Hotchkiss wz.14" i zaciekle broniliśmy umocnień drugiej linii obrony, na która w końcowej fazie bitwy wycofali się żołnierze polscy.

Podczas rekonstrukcji po raz pierwszy mieliśmy moźliwość podziwiać replikę czołgu Panzerkampfwagen 38(t). nowego nabytku Muzeum Pojazdów Militarnych w Częstochowie.

Skierniewicka rekonstrukcja to inscenizacja odbywająca się po zmroku, w mieście i ten specyficzny klimat i nastrój powodował, że było to kolejne doświadczenie z jakim przyszło nam się zmierzyć na rekonstrukcyjnym polu.

 

W imieniu SHBON z Wielunia dziękujemy kolegom ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w inscenizacji “Skierniewicki Wrzesień 1939”.

Czołem !

 

 

 

Lokalna prasa i media internetowe pisały:

http://skierniewice24.pl/images/fototeka/index.php/FotoRelacje-2016/Rekonstrukcja-z-browarem-w-tle

https://www.facebook.com/piotrek.paradowski.7?fref=ts

http://infoskierniewice.pl/iii-rekonstrukcja-historyczna-skierniewicki-wrzesien-1939-zdjecia/

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 2 | Wszystkie 114242

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO