Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Skierniewicki wrzesień 1939 - zaproszenie
piątek, 26 sierpnia 2016 21:19

 


 

W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników rekonstrukcji na trzecią edycję widowiska historycznego pt. "Skierniewicki Wrzesień 1939".
Widowisko odbędzie się 27 sierpnia 2016 roku na skierniewickim rynku (plac przed Ratuszem) o godzinie 20:00.
Jednak przed Ratusz zapraszamy już od godziny 16, kiedy to odbędzie się piknik historyczny.

W nocnym widowisku wezmą udział członkowie  Stowarzyszenie Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, będziemy odtwarzać postać żołnierza batalionu ON.

 

 

 

Szczegółowy plan:


- 16:00 - rozpoczęcie pikniku historycznego (możliwość zapoznania się z sylwetkami żołnierzy i sprzętem z okresu II Wojny Światowej)
- 18:00 - pokazy sprzętu historycznego
- 19:00 - przedstawienie grup rekonstrukcyjnych uczestniczących w tegorocznej odsłonie inscenizacji
- 20:00 - inscenizacja "Skierniewicki Wrzesień 1939" III edycja

 


 

  
77. rocznica wybuchu II Wojny Światowej-zaproszenie
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 19:29

 


 

Godzina 4.40  1 września to w Wieluniu czas, w którym lokalne władze wspólnie z mieszkańcami miasta w sposób uroczysty świętują rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Tegoroczne obchody będą wzbogacone w szereg nowych przedsięwzięć w znaczący sposób podnoszący rangę tego wydarzenia.

Członkowie SHBON z Wielunia wystawią wartę honorową oraz złoża wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych w pierwszych godzinach II wojny światowej, wezmą również udział  w pokazie sprzętu i uzbrojenia żołnierzy II RP.

 

Poniżej program uroczystości z okazji 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w Wieluniu :


 

 

 

 

 

 
Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia 2016
wtorek, 16 sierpnia 2016 16:52


Po raz kolejny w dniu 15 sierpnia 2016 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia,  uczcili Święto Wojska Polskiego. Wzięliśmy udział  w uroczystościach zorganizowanych na terenie miasta.

Obchody rozpoczęła  Msza Św. za Ojczyznę  odprawiona w  kościele św. Józefa w Wieluniu. kolejny punkt obchodów to  złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Również SHBON z Wielunia jak co roku wystawił poczet proporcowy oraz wartę honorową.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Wieluniu nie były zbyt okazałe, jednak istotna jest pamięć o naszych przodkach, obrońcach Ojczyzny i pamiętnym sukcesie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i zwycięstwie nad Sowietami.

W wojnie tej brała tez spora grupa ochotników z terenu Ziemi Wieluńskiej i może właśnie w tym uroczystym dniu w następnych  latach należałoby przypomnieć imiona i nazwiska tych bohaterskich Polaków...

 

 

 

 

 

 
Marszu szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 12:12


Kolejny "Marsz szlakiem umocnień polowych 30 Poleskiej Dywizji Piechoty z 1939 roku" odbył się 6 sierpnia 2016.

Tradycyjnie organizatorem byli koledzy z GRH 84 PSP z Bełchatowa,  w marszu udział wziął również 4 osobowy zespół odtwarzający Obronę Narodową (Wieluń)

Marsz to kontynuacja ubiegłorocznego  przejścia pozycji obronnej  30 Poleskiej Dywizji Piechoty z miejscowości Żar do miejscowości Lubiec, poprzez Magdalenów.

Tegoroczny marsz prowadził głównie przez lasy, niewielki odcinek to przemarsz drogą asfaltową.  Trasa to około 13 km, gdzie musieliśmy nadłożyć około 1,5 km ze względu na podmokłe łąki, kilka dni wcześniej opady deszczu.  Podczas marszu mogliśmy podziwiać szereg  schronów bojowych typu II (tzw. tradytorów jednostronnych) wybudowanych na pozycji obronnej 30DP.

Na zakończenie docieramy do schronu obserwacyjnego (ok. 300 metrów przed skrzyżowaniem Szczerców-Lubiec) . Schron posiada trzy otwory obserwacyjne o kącie obserwacji 180 stopni. Generalnie stan zachowania schronów jest zadowalający i pomimo upływu czasu zdają się być bardzo solidne.

Około godziny 17:00 kończymy marsz w rejonie Lubca, kolejny ostatni odcinek pozostaje do przejścia, ale to już w następnym roku.

W imieniu SHBON z Wielunia dziękujemy kolegom z GRH 84 PSP z Bełchatowa oraz koledze Markowi za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie marszu. Mamy nadzieję, że kolejny marsz przed nami, ale to już zimą i nad Wartą.

Czołem !

 

 

 

 

 
Odyseja Historyczna 2016 - Kutno_Leszczynek
piątek, 29 lipca 2016 19:22

W dniach 22-24 lipca 2016 roku w Kutnie- Leszczynku odbyła się VII edycja Odyseji Historycznej Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Tegoroczna impreza zgromadziła największą jak do tej pory ilość rekonstruktorów. I tak mogliśmy spotkać rekonstruktorów z praktycznie każdej epoki historycznej: wikingów, Indian, rycerzy czy żołnierzy z I i II wojny światowej, żołnierzy współczesnych armii.

SHBON z Wielunia wspólnie z kolegami z GRH Batalion Tomaszów odtwarzających sylwetkę żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza przygotowali dioramę  pokazującą przejście graniczne jakich było wiele w II Rzeczypospolitej Polskiej.

W VII Odyseji Historycznej Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wystawiło 7 osobową ekipę, z której 2 członków odtwarzało armię niemiecką z okresy września 1939 roku. Dodatkowo jeden z kolegów wraz z rodziną odwiedził pole zlotu i już jako widz dopingował pozostałych.

Tegoroczna impreza okazała się wielkim sukcesem organizatorów, którzy całość przedsięwzięcia przeprowadzili sprawnie i bez większych problemów. Przygotowane atrakcje z pewnością zapadną w pamięci uczestników. Jedną z bardziej zaskakujących był przelot na polem zlotu repliki balonu braci Mongoltfier z XVIII wieku oraz nocne koncerty, gdzie szczególnie swoim występem wyróżniła się grupa Monkey and The Baboons.

Podczas zlotu mogliśmy spotkać zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne, między innymi koleżanki i kolegów z Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica", SRH Batalion Tomaszów, Gloria Victis, Towarzystwo Historyczne "Rok 1920".

Ponadto zawarliśmy wiele nowych znajomości, wymieniliśmy poglądy oraz poruszyliśmy wiele tematów związanych z rekonstrukcją, trudnościami związanymi z umundurowaniem, uzbrojeniem. Umówiliśmy się na kolejne rekonstrukcje, imprezy i uroczystości.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej  z Wielunia pragniemy podziękować Organizatorom za możliwość wzięcia udziału w VII edycja Odyseji Historycznej i z niecierpliwością będziemy czekać na przyszłoroczna imprezę.

Za organizację należą się wielkie brawa, dziękujemy :

 

 

 

Więcej o tej imprezie  możecie przeczytać w lokalnej prasie i na stronach internetowych:

 

https://www.facebook.com/groups/odysejahistoryczna/?fref=ts

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-rozpoczeta,3807016,artgal,t,id,tm.html

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-w-leszczynku-zdjecia,3807570,artgal,t,id,tm.html

http://q4.pl/?id=17&news=164566

https://www.youtube.com/results?search_query=odyseja+historyczna

 

źródło: www.q4.pl

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 2 | Wszystkie 114242

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO