Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Odyseja Historyczna 2016 - Kutno_Leszczynek
piątek, 29 lipca 2016 19:22

W dniach 22-24 lipca 2016 roku w Kutnie- Leszczynku odbyła się VII edycja Odyseji Historycznej Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Tegoroczna impreza zgromadziła największą jak do tej pory ilość rekonstruktorów. I tak mogliśmy spotkać rekonstruktorów z praktycznie każdej epoki historycznej: wikingów, Indian, rycerzy czy żołnierzy z I i II wojny światowej, żołnierzy współczesnych armii.

SHBON z Wielunia wspólnie z kolegami z GRH Batalion Tomaszów odtwarzających sylwetkę żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza przygotowali dioramę  pokazującą przejście graniczne jakich było wiele w II Rzeczypospolitej Polskiej.

W VII Odyseji Historycznej Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wystawiło 7 osobową ekipę, z której 2 członków odtwarzało armię niemiecką z okresy września 1939 roku. Dodatkowo jeden z kolegów wraz z rodziną odwiedził pole zlotu i już jako widz dopingował pozostałych.

Tegoroczna impreza okazała się wielkim sukcesem organizatorów, którzy całość przedsięwzięcia przeprowadzili sprawnie i bez większych problemów. Przygotowane atrakcje z pewnością zapadną w pamięci uczestników. Jedną z bardziej zaskakujących był przelot na polem zlotu repliki balonu braci Mongoltfier z XVIII wieku oraz nocne koncerty, gdzie szczególnie swoim występem wyróżniła się grupa Monkey and The Baboons.

Podczas zlotu mogliśmy spotkać zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne, między innymi koleżanki i kolegów z Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica", SRH Batalion Tomaszów, Gloria Victis, Towarzystwo Historyczne "Rok 1920".

Ponadto zawarliśmy wiele nowych znajomości, wymieniliśmy poglądy oraz poruszyliśmy wiele tematów związanych z rekonstrukcją, trudnościami związanymi z umundurowaniem, uzbrojeniem. Umówiliśmy się na kolejne rekonstrukcje, imprezy i uroczystości.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej  z Wielunia pragniemy podziękować Organizatorom za możliwość wzięcia udziału w VII edycja Odyseji Historycznej i z niecierpliwością będziemy czekać na przyszłoroczna imprezę.

Za organizację należą się wielkie brawa, dziękujemy :

 

 

 

Więcej o tej imprezie  możecie przeczytać w lokalnej prasie i na stronach internetowych:

 

https://www.facebook.com/groups/odysejahistoryczna/?fref=ts

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-rozpoczeta,3807016,artgal,t,id,tm.html

http://kutno.naszemiasto.pl/artykul/odyseja-historyczna-w-leszczynku-zdjecia,3807570,artgal,t,id,tm.html

http://q4.pl/?id=17&news=164566

https://www.youtube.com/results?search_query=odyseja+historyczna

 

źródło: www.q4.pl

 

 

 

 
Odyseja Historyczna 2016 - tuż, tuż.
poniedziałek, 18 lipca 2016 17:27

Już w najbliższy weekend rusza kolejna VII Odyseja Historyczna w Kutnie Leszczynku. Po raz siódmy w tej urokliwej miejscowości spotkają się rekonstruktorzy z całej Polski, odtwarzający różne epoki, style, pokazujący uzbrojenie i umundurowanie jakie tylko można sobie wymarzyć.

SHBON z Wielunia również tam będzie  i już dziś w imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich miłośników rekonstrukcji do odwiedzenia i uczestnictwa w tej imprezie. Jak zapewniają twórcy tego wydarzenia atrakcji nie zabraknie i każdy znajdzie coś miłego i emocjonującego dla siebie.

 

Poniżej szczegółowy program  VII Zlotu Grup Rekonstrukcyjnych Odyseja Historyczna 22-24 lipiec.2016 roku.

 

 

 

 

 

 
Zawody strzeleckie - Radomsko
czwartek, 30 czerwca 2016 12:58


W dniu 26 czerwca w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Wojewódzkie LOK w Strzelectwie Sportowym Juniorów i Seniorów karabin i pistolet sportowy. Poza konkursem w zawodach udział wzięły trzy grupy rekonstrukcyjne Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich (Bełchatów), GRH Batalion Tomaszów (Tomaszów Mazowiecki) oraz Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Pomimo, że w zawodach członkowie grup rekonstrukcyjnych strzelali z broni sportowej, a nie z wojskowej to rywalizacja strzelecka przysporzyła wszystkim dużo pozytywnych  emocji i wrażeń. Była tez okazja do kolejnego spotkania i omówienia przyszłych planów, w których to mogliby brać udział członkowie w/w grup.

Strzelnica oraz warunki w jakich odbywały się zawody sprzyjały koncentracji strzelców i tym samym przekładały się na uzyskiwane wyniki.

Podczas zawodów koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich zaprezentowali kilka replik broni używanej w II RP między innymi ciężki  karabin maszynowy Browning wz. 30

 

 

Poniżej relacja zdjęciowa z tego wydarzenia :

 

 

 
Nadanie im. Bohaterów Westerplatte Technikum nr 2 w ZSP nr 2 CKU w Kluczborku
poniedziałek, 27 czerwca 2016 12:37


W dniu 24 czerwca 2016 roku w Kluczborku miała miejsce uroczystość nadania im. Bohaterów Westerplatte Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego. Szkoła obchodził również w tym dniu  70. rocznicę istnienia co jeszcze bardziej powodowało podniosły nastrój.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia wzięło udział w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu na zaproszenie Dyrekcji i Grona Pedagogicznego oraz absolwenta szkoły, naszego kolegi z Kluczborka Leszka Krzyżanowskiego.

Oprócz nas w mundurach z okresu II RP, wystąpili koleżanka i kolega z Klubu historyczno- regionalny Gloria Victis z Czastar.

Podczas uroczystości koledzy w telegraficznym skrócie przedstawili historię składnicy tranzytowej położonej na Westerplatte, opowiedzieli o oficerach kierujących obroną placówki oraz o bohaterskich żołnierzach, którzy w tej zmianie pochodzili z 4 pp Leg. z Kielc. Wspomnieli tez o umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierzy polskich w wojnie polsko-niemieckiej w 1939 roku.

Członkowie SHBON z Wielunia wykonali stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego Hotchkiss wz.14 oraz prezentowali uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy batalionów ON.

Na zakończenie obecni członkowie SHBON  pogratulowali Pani Dyrektor placówki Marzenie Peruckiej wspaniałych osiągnięć oraz 70 -tej rocznicy istnienia szkoły oraz złożyli serdeczne  życzenia. Wyrazili zadowolenie z tak wybranego patrona szkoły oraz zadeklarowali dalszą współpracę w pogłębianiu wiedzy o Wojsku Polskim okresu II RP oraz o bohaterskiej załodze składnicy tranzytowej na Westerplatte.

 

 

Informacje o wydarzeniu z prasy i stron internetowych:

 

https://photos.google.com/shar/AF1QipPak_p67j4ZV00oI_jbaejgmojrWlh_ca0ZxVu

19FimDfgGnqNlZBjcuH6f3a35pg?key=ZjdENk5FRzFWTEUxX1kxcEswWks5OFVHUTgxZW13

http://radio.opole.pl/100,161513,opolski-kurator-oswiaty-odwiedzil-kluczbork

 

 

 
Sejmik organizacji patriotyczno-historycznych województwa łódzkiego
środa, 22 czerwca 2016 05:55


W dniu 18 czerwca 2016 roku miał miejsce w Łodzi sejmik organizacji patriotyczno-historycznych województwa łódzkiego zorganizowany przez Łódzki Urząd Wojewódzki odbył się on w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W sejmiku udział wzięło 2 członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Poniżej zamieszczamy relację z obrad sejmiku ze strony Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi:

...Inicjatywa miała na celu poznanie problemów organizacji działających w regionie oraz nawiązania współpracy w celu ich rozwiązania. W sejmiku udział wzięli: Tobiasz Bocheński – doradca wojewody łódzkiego, Grzegorz Wierzchowski – łódzki kurator oświaty, Przemysław Waingertner – wiceprezes zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz łódzcy delegaci na XXII Sejm Dzieci i Młodzieży – Jakub Żebrowski (marszałek Sejmu) oraz Volodymyr Balandiuk (poseł). Z zaproszenia skorzystało ponad 30 organizacji patriotyczno-historycznych.

Tobiasz Bocheński, doradca wojewody, podkreślił, że zgromadzeni na sejmiku są strażnikami pamięci o tożsamości naszego województwa. Przytoczył myśl Edmunda Burke (był XVII-wiecznym filozofem i myślicielem), który określił naród jako związek pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. – Na pokoleniu obecnym, czyli na nas, ciąży zobowiązanie do kultywowania pamięci o przodkach i zobowiązanie co do pokoleń, które przyjdą po nas. Zdaniem wojewody, jak i nas wszystkich, to państwo są ogniwem teraźniejszości, które spełnia niezwykle ważne zadanie – mówił Tobiasz Bocheński.

Doradca przypomniał, że na terenie województwa łódzkiego urodziło się wielu wybitnych Polaków, między innymi Jan Długosz, Benedykt Polak i Stanisław Sojczyński (pseudonim „Warszyc”). Wspomniał także o planach powołania w Łodzi muzeum secesji, która jest jednym z elementów składających się na tożsamość miasta.

– W przeciągu ostatnich kilku lat mamy w Polsce do czynienia z marginalizacją historii w szkołach – zauważył Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. – Marginalizacja historii zaczyna się już w szkole podstawowej, gdzie trudno zainteresować uczniów przedmiotem czy przekazać jakąś elementarną wiedzę, jeśli ma się jedną godzinę lekcyjną w tygodniu.

Łódzki kurator oświaty zaprosił organizacje historyczno-patriotyczne do współpracy oraz zapowiedział, że będzie wspierał edukację historyczną poprzez konkursy i wydarzenia patriotyczne. – Jestem przekonany, że nam wszystkim chodzi o to, żeby wychować młode pokolenie, które będzie odpowiedzialne za swoją ojczyznę, a tego bez właściwego miejsca historii nie uda się zrobić – podkreślił Grzegorz Wierzchowski.

Przemysław Waingertner, wiceprezes zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego zwrócił uwagę, że politykę historyczną uprawia się na trzech poziomach: poprzez wspieranie badań i popularyzację ich wyników, kreowanie wielkich wydarzeń na skalę państwową oraz jako instrument służący budowaniu tożsamości i integracji małych ojczyzn. Przytoczył też słowa prof. Antoniego Dudka z Instytutu Pamięci Narodowej: „Każde państwo niezależnie od tego, czy to deklaruje, czy tego nie deklaruje, zawsze prowadzi jakąś politykę historyczną. Pytanie tylko, czy prowadzi ją w sposób świadomy, promując pewne wzorce, pewne idee, które mają skutek pozytywny dla rozwoju tego państwa, czy po prostu dryfuje, czyli powiela opinie na swój temat głoszone przez inne państwa."

 

Dalszy ciąg pod poniższym linkiem :

http://www.lodzkie.eu/page/125,aktualnosci.html?id=6103

 

źródło: zdjęcia i materiał pochodzą ze strony Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 5 | Wszystkie 112452

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO