Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Wieluniu
środa, 13 kwietnia 2016 15:29

Uroczystości z okazji  76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczęła Msza Św. w kościele Nawiedzenia NMP, po zakończeniu której złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie zebrani  przemaszerowali pod obelisk poświęcony pomordowanym, ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Tam też  rys historyczny   dotyczący  mordów na oficerach polskich, dokonanych w 1940 roku przez NKWD, przedstawił dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek

Podczas uroczystości krótkie wystąpienia mieli  burmistrz Wielunia Pawła Okrasa oraz starosta wieluńskiego Andrzej Stępień .

Następnie zebrane  delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem.

Oprawę muzyczną zapewnił  chór  prowadzony przez  Jakuba Jurdzińskiego, który wykonał szereg patriotycznych pieśni. Aktywnie w uroczystościach brali także wieluńscy harcerze.

Wartę honorową przy pomniku wystawili  wieluńscy policjanci oraz  członkowie Stowarzyszenia  Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

 

Źródło zdjęć:

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/obchody-katynskie-w-wieluniu-zdjecia,3701024,artgal,t,id,tm.html

 

 
Bełchatów _niecodzienna lekcja historii-zaproszenie
czwartek, 07 kwietnia 2016 12:28

W najbliższą niedzielę w  Bełchatowie, będzie można na żywo, wziąć udział w niecodziennym widowisku  zatytułowanym „Zbrodnia Katyńska – By pamięć o nich nie zginęła – punkt przetrzymywania jeńców polskich wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną".

Rozpoczęcie nastąpi około godz. 14 przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Binków) i będzie imprezą towarzyszącą obchodom 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorami pokazu są członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 84 PSP z Bełchatowa, całość przedsięwzięcia wspierają lokalne władze.

Tło wydarzeń oraz tamtejsze realia przybliży fachowy komentarz historyczny. Dzięki temu widzowie zapoznają się z realiami panującymi w roku 1940 roku oraz z losami polskich jeńców, którzy znaleźli się w rękach dwóch ówczesnych okupantów.

Na zaproszenie kolegów z GRH im. 84 PSP z Bełchatowa w tym niespotykanym widowisku udział wezmą przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej niecodziennej lekcji historii.

 

 

 
IX Katyński Marsz Cieni w Warszawie
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 18:57

3 kwietnia 2016 roku w Warszawie odbył się kolejny już dziewiąty Katyński Marsz Cieni, którego organizatorami byli Grupa Historyczna  Zgrupowanie „Radosław”, przy  współorganizacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Marsz jak co roku przeszedł ulicami Warszawy na trasie Al. Jerozolimskie (Muzeum WP), ul. Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, ul. Świętojańska, Rynek Starego Miasta, ul. Nowomiejska, ul. Freta, ul. Długa, Plac Krasińskich, ul. Bonifraterska, ul. Muranowska.

W tym roku co niezmiernie cieszy w wydarzeniu wzięło ponad 300 rekonstruktorów w mundurach różnych formacji wojskowych i policyjnych z blisko 50 grup odtwarzających okres II RP. To ponad 100 osób więcej jak w roku ubiegłym. Liczniejsza była również  grupa odtwarzająca  matki, żony, siostry, narzeczone i dzieci  oficerów. Marszowi towarzyszyli także mieszkańcy Warszawy z biało- czerwonymi flagami oraz portretami poległych w Katyniu oficerów.

IX Katyński Marsz Cieni jak co roku, to  marsz milcząc, uczestnicy zachowują pełną powagę oddający hołd pomordowanym na wschodzie, w tym polskim oficerom i policjantom z  obozu w Kozielsku, Ostaszkowie  i Starobielsku.

W IX Katyńskim Marszu Cieni wzięło udział pieciu członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Pod Pomnikiem Katyńskim znajdującym się przy ulicy Podwale  w tym roku zapaliliśmy znicze upamiętniając imiennie  żołnierzy z ziemi wieluńskiej  oraz strażnika granicznego pochodzącego z Kresów, a byli to :

mjr. Feliks PSTROKOŃSKI s. Władysława r.1895 † Katyń, ppor. rez. Kazimierz Andrzej SOKOŁOWSKI s. Stanisława r.1906 † Katyń, por. rez. Konstanty SZEWCZYK s. Ignacego r.1901 † Katyń, ppor. rez. Ryszard Bogusław SZCZEPANIK s. Zygmunta r.1912 † Katyń, komisarz Kazimierz KOCIATKIEWICZ s......... r.1900 † Katyń


 

Poniżej linki do reportaży zdjęciowych i filmów z IX Katyńskiego Marszu Cieni, tak widziała wydarzenie lokalna prasa i portale internetowe.


http://fotogrzech.blogspot.com/2016/04/ix-katynski-marsz-cieni-warszawa-2016.html

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,497081,ix-katynski-marsz-cieni-w-warszawie.html

https://www.facebook.com/hashtag/katynskimarszcieni?source=feed_text&story_id=498431463637128

https://polskie-kwiaty.flog.pl/wpis/10955212/-ix-katynski-marsz-cieni-upamietnil-zamordowanych-przez-nkwd-polakow-na-wschodzie

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010075658502

 

 

Źródło:  https://www.youtube.com

 

SHBON z Wielunia dziękuje Organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tym podniosłym wydarzeniu zapadającym głęboko w pamięć.


 
"VII Odyseja Historyczna” Kutno – Leszczynek 2016_zaproszenie
wtorek, 29 marca 2016 11:45

Już dziś informujemy o wydarzeniach jakie rozegrają się w dniach 22-24 lipca 2016 roku w Leszczynku koło Kutna. Odbędzie się tam  "VII Odyseja Historyczna", impreza, święto rekonstruktorów, na której pojawią się grupy rekonstrukcyjne odtwarzających różne epoki, pochodzących z różnych części kraju.

W imprezie, w gościnnym Leszczynku już po raz trzeci udział weźmie reprezentacja Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, która zaprezentuje sylwetkę żołnierza Wieluńskich Batalionów ON.

Wykonamy dioramę, której centralnym punktem będzie ciężki karabin maszynowy Hitchkiss wz.14.

Ze szczegółami możecie zapoznać na stronie organizatora http://www.odysejahistoryczna.org.pl/

oraz na Facebook-u https://www.facebook.com/groups/odysejahistoryczna/?fref=ts

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w tych dniach uroczego Leszczynka w gminie Kutno.Cool

 


 

 

 

 

 

 

 


 
Wielkanoc 2016
wtorek, 22 marca 2016 14:08

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wszystkim przyjaciołom i sympatykom naszego Stowarzyszenia, rodzinnych, pogodnych, pełnych radości chwil. Niech podniosły dzień Zmartwychwstania Pańskiego odnowi nas jako ludzi i da nam nadzieję, a powracająca do życia przyroda natchnie nas mocą do dalszego działania.

W tym świątecznym czasie przesyłamy Wam serdeczne życzenia: Wesołego Alleluja!

 

Zarząd

Stowarzyszenia Historycznego

Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia

 

 


 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 5 | Wszystkie 112452

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO