Polityka Cookies


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej"
"VII Odyseja Historyczna” Kutno – Leszczynek 2016_zaproszenie
wtorek, 29 marca 2016 11:45

Już dziś informujemy o wydarzeniach jakie rozegrają się w dniach 22-24 lipca 2016 roku w Leszczynku koło Kutna. Odbędzie się tam  "VII Odyseja Historyczna", impreza, święto rekonstruktorów, na której pojawią się grupy rekonstrukcyjne odtwarzających różne epoki, pochodzących z różnych części kraju.

W imprezie, w gościnnym Leszczynku już po raz trzeci udział weźmie reprezentacja Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, która zaprezentuje sylwetkę żołnierza Wieluńskich Batalionów ON.

Wykonamy dioramę, której centralnym punktem będzie ciężki karabin maszynowy Hitchkiss wz.14.

Ze szczegółami możecie zapoznać na stronie organizatora http://www.odysejahistoryczna.org.pl/

oraz na Facebook-u https://www.facebook.com/groups/odysejahistoryczna/?fref=ts

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w tych dniach uroczego Leszczynka w gminie Kutno.Cool

 


 

 

 

 

 

 

 


 
Wielkanoc 2016
wtorek, 22 marca 2016 14:08

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wszystkim przyjaciołom i sympatykom naszego Stowarzyszenia, rodzinnych, pogodnych, pełnych radości chwil. Niech podniosły dzień Zmartwychwstania Pańskiego odnowi nas jako ludzi i da nam nadzieję, a powracająca do życia przyroda natchnie nas mocą do dalszego działania.

W tym świątecznym czasie przesyłamy Wam serdeczne życzenia: Wesołego Alleluja!

 

Zarząd

Stowarzyszenia Historycznego

Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia

 

 


 
Gimnazjum nr 2 im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej - Dni Otwarte oraz ostatnie sukcesy uczniów
niedziela, 20 marca 2016 15:15

W dniu  2 marca 2016 r.  odbył się Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej w Wieluniu. W dniu tym przez mury szkoły przetoczyła się armia  szóstoklasistów zainteresowanych ofertą edukacyjną przygotowaną przez szkołę .

Oprócz szeregu interesujących ofert opracowanych przez grono pedagogiczne i starszych kolegów, dotyczących praktycznie wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole, nie zabrakło też oferty historycznej przygotowanej przez Panią Hannę Olejnik -Mydlarz.

W przygotowaniu  wystawy w pracowni historycznej pomagali członkowie Stowarzyszenia Historycznego Obrony Narodowej z Wielunia, którzy to udostępnili sprzęt wojskowy stosowany przez żołnierzy batalionów ON w II RP.

Podczas Dnia Otwartego wspólnie z nauczycielką historii o sprzęcie wojskowym, historii wieluńskich batalionów ON przybyłym szóstoklasistom opowiadał kolega Marek, przedstawiciel SHBON.

Prezentowana wystawa różniła się tym od wystawy muzealnej, że przybyła młodzież mogła bezpośrednio zapoznać się ze sprzętem wojskowym, po prostu biorąc go do rąk. Widać to na poniższych zdjęciach. Mamy nadzieję, że ten sposób prezentacji przypadł młodzieży do gustu.

 

 

 

Szczególnie w ostatnim okresie cieszą sukcesy młodzieży z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia.

Chcielibyśmy przybliżyć je wszystkim odwiedzającym naszą stronę, bo naprawdę warto je poznać i tak :

1.  Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej  Mistrzem Powiatu w piłce siatkowej

2. Sara Derbis została laureatką Piątego Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych "Zielona Łódź na morzu wyobraźni" w kategorii plastycznej.

3. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej w Wieluniu,zwyciężyli w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym  "KLASA ZE SNÓW" .

O szczegółach możecie przeczytać na stronie szkoły :

https://gimn2wiel.edupage.org/

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Kobuck 2016
poniedziałek, 14 marca 2016 17:01

W dniu 28.02.2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja, Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku oraz Kłobuckie Stowarzyszenie Sportowe NGB Kłobuck po raz kolejny zorganizowały imprezę patriotyczną „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która odbyła się w Kłobucku.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Start biegu nastąpił na Rynku im. Jana Pawła II, trasa liczyła 1963 m, dla upamiętnienia ostatniego żołnierza niezłomnego Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" poległego właśnie w roku 1963. Zakończenie nastąpiło w okolicach  przejazdu kolejowego na ulicy Zakrzewskiej.

W przedsięwzięciu uczestniczyło ponadto Nadleśnictwo Kłobuck, na terenie którego wręczono nagrody zwycięzcom oraz zorganizowano poczęstunek dla uczestników biegu oraz licznych kibiców.

W imprezie patriotycznej „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia w umundurowaniu z epoki II RP. Dziękujemy kolegom z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Mokra 39", za zaproszenie i miłe przyjęcie, czuliśmy się jak u siebie.

W biegu uczestniczył przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego "Bataliony Obrony Narodowej " z Wielunia kolega Mariusz, który przybiegł na metę w pierwszej dwudziestce uczestników, a trzeba dodać, że w tym roku udział brało ponad 200 biegaczy.

Mamy nadzieję, że impreza w Kłobucku wpisze się na stałe w kalendarz i za rok będzie to jeszcze liczniejsza grupa biegaczy. Być może będzie wówczas możliwość zorganizowania niewielkiej rekonstrukcji walk z tamtego okresu, a teren nadleśnictwa położony pod lasem, na pewno sprzyja klimatowi takiej inscenizacji.

Do zobaczenia za rok !

 

 

 

Film autorstwa Jacka Janikowskiego żródło : https://www.youtube.com/

 

 

 

 

 
Janina i Józef - historia miłości 1937-1939
piątek, 11 marca 2016 00:00

I choć od tego wydarzenia minęło już sporo czasu, wspominamy je na naszej stronie, bo naprawdę warto. 14 luty 2016 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego Adam Jerzy Ustyniak przedstawił historię wielkiej miłości Janiny Gradowskiej i Józefa Marciniaka - przedwojennych mieszkańców podwieluńskich Bieniądzic, podwieluńskiej Cukrowni.

Był to dzień Św. Walentego i tym bardziej miłosna opowieść pasowała do klimatu jaki powstał w sali wieluńskiego muzeum. Spora grupa zebranych, w tym liczna rodzina uczestniczyła w tej podróży do czasów, w których żyli Janina i Józef.

W spotkaniu udział wzięła sześcioosobowa grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Daria wraz z Bartkiem wcielili się w postacie głównych bohaterów, by w nastrojowej atmosferze, odegrać wcześniej przygotowany dialog jaki mógł zaistnieć pomiędzy Janiną i Józefem.

Całość w sposób perfekcyjny przygotowana była i prowadzona przez Pana Adama Jerzego Ustyniaka, syna Janiny z drugiego małżeństwa.

Nad całością jak zwykle czuwali pracownicy Muzem Ziemi Wieluńskiej i oni to przygotowali okolicznościową wystawę poświęconą Janinie Gradowskiej i Józefowi Marciniakowi.

Na zakończenie zebrani, w tym głównie rodzina, przy herbacie i kawie wspominali Janinę i Józefa oraz dziękowali Adamowi Jerzemu Ustyniakowi za kultywowanie rodzinnych historii oraz przepiękne opracowanie i wspaniałe niedzielne popołudnie.

Również SHBON z Wielunia dziękuje Panu Adamowi za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w mundurach II Rzeczypospolitej Polskiej. Nasz udział w spotkaniu, to bez wątpienia hołd oddany Józefowi Marciniakowi i jego Kolegom poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

 

 

 

 

Informacje o spotkaniu ze stron internetowych:

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/walentynki-w-wielunskim-muzeum-opowiedzieli-historie,3650630,artgal,t,id,tm.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=19680

http://www.muzeum.wielun.pl/wydarzenia16/02.html

 

 

 

Opracowanie o Józefie Marciniaku autorstwa Adama Jerzego Ustyniaka

http://adamus.fm.interiowo.pl/amaciniak/a2.html

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 9 | Wszystkie 111424

SH "BON" na facebooku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO