Polityka Cookies


Reportaz z poszukiwań - SHBON z Wielunia odnalazło grób gen. Jerzego Grobickiego
środa, 30 listopada 2016 23:35

Jesienny  listopad powodował, że zatrzymaliśmy się na chwilę i zaczęliśmy zastanawiać się nad przeszłością, przemijaniem, wspominaliśmy ludzi, którzy byli przed nami, a sprzyjał do tego dzień Wszystkich Świętych. Następnie Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada przyczyniło się, że cofaliśmy się pamięcią do naszych bohaterów narodowych, żołnierzy którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny, o to abyśmy mogli dziś cieszyć się wolnością.

Jednym z takich właśnie żołnierzy był  z pewnością gen. Jerzy Grobicki w 1939 roku dowódca Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej, w skład której wchodziły dwa wieluńskie bataliony Obrony Narodowej.

Około dwa lata temu powstał pomysł, aby odnaleźć grób Generała w odległym Toronto i złożyć kwiaty i zapalić znicz w hołdzie temu wielkiemu Polakowi. Ponad roczne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z Panem dr. Marcinem Majewskim z IPN w Warszawie, autorem biografii gen. Jerzego Grobickiego, jednak on także nie znał dokładnego miejsca pochówku.

Sytuacja wydawała się patowa, gdyż pogrzeb Generała miał miejsce 22 września 1972 r. w Toronto, jednak nie wiadomo było na jakim cmentarzu został pochowany, a odległy czas powoduje, ze pewne fakty zacierają się w ludzkiej pamięci. Jak zwykle w takich sytuacjach często rozwiązanie jest dziełem przypadku.

Okazało się, że w ostatnim czasie ze stowarzyszeniem współpracę nawiązała i w szeregi jego wstąpiła koleżanka Zosia Siwik, która to kiedyś zamieszkiwała w Kanadzie i ona to odnalazła wydanie lokalnej gazety "Związkowiec", w której znajdowała się informacja o pogrzebie gen. Jerzego Grobickiego.

Poniżej oryginalny tekst z tej gazety : "Związkowiec"  PAŹDZIERNIK wtorek; 3 — 1972 :

"Pogrzeb śp., gen. Jerzego Grobickiego odbył się w poniedziałek 25 bm. W przeddzień, w niedzielę wieczorem w kaplicy domu pogrzebowego przy Roncesvalles Ave. żegnali Generała b. żołnierze.

Przybyły tam delegacje i poczty sztandarowe Koła Nr 20 SPK z przez: J. Sobieniakiem na czele, poczet Placówld 621 Kar nad. Legionu prowadził prez. Marian Nejman;: przybyła też z sztandarem Plac. 114 ; SWAP, Placówka 350 II Korpusu wraz z Korpusem Pomocniczym Pań, był również sztandar b. Junaków, z Galt przyjechali repre-ziuianci, 1 Dywizji Pancernej z p; R; Proszkiem- na czele oraz reprezentanci Związku- Kawalerii i .Art. Konnej z p.'.Zb.Gierą.

Po odmówieniu różańca krótkie; ale bardzo wymowne przemówienie pożegnalne wygłosił ks. prob. F...Kwiatkowski, który wskazał na czyny zmarłego

Generała i jego ofiarną służbę dla Polski.

W imieniu b. żołnierzy - żegnał Zmarłego p. Zo..Giera. odegrany został : ostatni, capstrzyk, pochyliły się sztandary przed trumną sędziwego żołnierza.

W. poniedziałek rano w kościele św. Kazimierza ks. Kwiatkowski . odprawił, nabożeństwo, żałobne. Po odmówieniu egzek-' wii zwłoki. odprowadzone zostały na. wieczny, spoczynek na cmentarz. Ostatnie słowa pożegnania wypowiedział w imieniu organizacji weterańskich p. S. Pieczara. Na zakończenie tej smutnej notatki należy dodać, że organizacje.: weterańskie i ich poczty sztandarowe wezwane zostały do udziału w pogrzebie przez Centralny .Korni tct Organ. Weterańskich i były dowodzone przez p. M.; Nejmana, prez. Placówki 621. . w"

 

Kolejnym etapem było ustalenie przez koleżankę Zosię cmentarza, na którym pochowano gen. Jerzego Grobickiego. Okazało się, że jest to Holy Cross Catholic Cemetery. Następnie wysłano kilka mail do różnych organizacji polonijnych działających w Kanadzie.

Jedną z osób, które podjęły temat był Sekretarz Generalny ZG SPK Kanada Pan Tomasz Bakalarz.

Dotarł on na cmentarz i w kancelarii cmentarnej odszukał miejsce pochówku gen. Jerzego Grobickiego. Na jego prośbę płyta nagrobna została oczyszczona, a fakt ten został uwidoczniony na wykonanych przez Pana Tomasza Bakalarza zdjęciach, które publikujemy poniżej :

 

 

 

Element kolejny naszego działania to to,  o czym marzyliśmy zawsze. By móc w imieniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie  gen. Jerzego Grobickiego, żołnierza który wspólnie z Wieluńskimi Batalionami Obrony Narodowej w dniu 1 września 1939 roku pod Krajanką stanął na drodze niemieckiej inwazji na Polskę.

Na grobie Generała w imieniu SHBON z Wielunia kwiaty złożyli i zapalili znicz Państwo Grażyna i Jerzy Białas mieszkańcy Toronto.

W imieniu członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Bakalarzowi za zaangażowanie w sprawę i zdjęcia, jak również Państwu Białasom za modlitwę, złożenie kwiatów i zapalenie znicza.

Oni także wykonali reportaż zdjęciowy z pobytu na cmentarzu, wykonane przez nich zdjęcia publikujemy poniżej :

el-Gun

 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 16 | Wszystkie 113690

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO