Polityka Cookies


SHBON w Warszawie
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 09:07

W dniach 7-8. kwietnia 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia przebywali w Warszawie. Pobyt związany był w głównej mierze z XI Katyńskim Marszem Cieni, na który to Stowarzyszenie nasze zostało zaproszone przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław, współorganizatora imprezy.

Pobyt w Warszawie postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzanie stolicy i odkrywaniu piękna tego miasta.. Po dotarciu do Warszawy pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Część kolegów była tam po raz pierwszy i to na nich muzeum i zgromadzone tam eksponaty wywarły największe wrażenie, choć i pozostali również z ciekawością podziwiali nowoczesne metody ekspozycji jakie zostały zastosowane w tym muzeum.

Zwiedzanie MPW zajęło sporo czasu i tak kolejnym punktem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa  mieszczące się w al. Szucha. Miejsce to budzące trwogę Polaków w czasie okupacji niemieckiej i dzisiaj powoduje, że oglądając cele, pokoje przesłuchań czujemy się nieswojo, tym bardziej, że mamy świadomość ilu patriotów cierpiało i oddało swoje życie za Ojczyznę w tym miejscu. Na zakończenie zwiedzania w księdze pamiątkowej zostawiliśmy wpis mówiący o hołdzie dla wszystkich, którzy przeszli przez to straszne miejsce podpisując SHBON z Wielunia i umieszczając podpisy uczestników.

Będąc w pobliżu Alei Ujazdowskich nie mogliśmy się oprzeć zobaczeniu miejsca, gdzie miał miejsce sławetny zamach na SS-Brigadeführera und Generalmajora der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę. Naocznie mogliśmy  stwierdzić jak to wydarzenie przebiegało w terenie, od wyjazdu z Alei Róż, aż do miejsca, gdzie nastąpił zamach. Dziś w tej strefie znajduje się okolicznościowy głaz ze stosownym napisem.

Kierując się w stronę Alei Ujazdowskich na Placu Na Rozdrożu przechodziliśmy koło budynku, gdzie mieściło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie na ścianie budynku możemy dostrzec  pamiątkowa tablicę poświęcona ofiarom komunistycznego systemu siła narzuconego Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Z Aleji Ujazdowskich spacerem udaliśmy się na Plac Zbawiciela i tu dopiero można było zobaczyć tętniącą życiem Warszawę, mnóstwo turystów, pełne kawiarnie, duży ruch uliczny, w tym spora ilość rowerzystów, co cieszy na rowerach wypożyczanych w ulicznych wypożyczalniach.

Na tym zakończyliśmy sobotnie zwiedzanie, w drodze do hotelu podziwialiśmy piękno Warszawy, ale to już za szyb samochodu. Wieczorem wspólnie z kolegami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58pp 4psw, jako ze również spali w tym hotelu, zjedliśmy wspólną kolację.

Niedziela to był dzień, w którym odbywał się XI Katyński Marsz Cieni i tu tylko udało nam się odwiedzić Bazar na Kole, by poszukać interesujących nas zabytkowych przedmiotów, żołnierskiego wyposażenia. Kilku kolegów było przebranych w mundury II RP, w tym kolega Dawid występował w mundurze Policji Państwowej co wywoływało wśród sprzedających jak i kupujących na bazarze osób spore zaskoczenie, połączone z  sympatycznymi komentarzami.

Po zakończeniu pobytu na bazarze udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie początek miał XI Katyński Marsz Cien, ale o tym w kolejnej relacji.

 

el-Gun

 

 

 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO