Polityka Cookies


155. Rocznica Bitwy pod Kluskami - zaproszenie
piątek, 13 kwietnia 2018 15:31

Dnia 22 kwietnia 2018 roku o godz.15:00 w lesie dzietrznickim koło Kałuż odbędą się uroczystości poświęcone 155. Rocznicy Bitwy pod Kluskami. bitwy stoczonej w czasie Powstania Styczniowego przez oddziały powstańcze pod dowództwem Franciszka Parczewskiego z wojskami rosyjskimi.

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie polowa  Msza Św. celebrowana przez księdza proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.

W imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym patriotycznym wydarzeniu, dojazd na drodze 43 będzie oznaczony przez strażaków z OSP Dzietrzniki.

 

 

 

 

Poniżej krótki opis wydarzeń sprzed 155 lat zamieszczony na stronie :     www. kaluzewies.tnb.pl

 

22 kwietnia 1863 roku miała miejsce bitwa pod Kluskami. Oddziały polskie dowodzone przez F. Parczewskiego po kilkudniowej ucieczce przyjęły atak wroga. Powstańcy utworzyli szyk bojowy, strzelców ustawiono w tyralierę, z tyłu ustawiono rezerwowy oddział strzelców, za nimi zaś kosynierów oraz mało przydatny w gęstwinie leśnej oddział jazdy. W ponad godzinnym starciu żadna ze stron nie mogła przechylić na swoją korzyść szali zwycięstwa. Sytuacja zmieniła się dopiero wówczas, gdy z pomocą walczącym Rosjanom przybyły dodatkowe oddziały. Przewaga oddziałów wroga dowodzonych przez A. Oranowskiego była ogromna, tym bardziej, że do walki wprowadził także działa. Powstańcy byli stopniowo wypierani z zajmowanych stanowisk, a nieprzyjaciel powoli ich okrążał. Próba wsparcia strzelców kontratakiem kosynierów nie udała się, pomimo rozkazów i nalegań nie ruszyli się z bezpiecznego miejsca. Następnie pierwsi poczęli uciekać z placu boju. Powstał ogólny popłoch i panika. Dowódcy nie byli w stanie utrzymać porządku, ścigani przez kozaków powstańcy poszli w rozsypkę.

Straty Polaków to kilkudziesięciu zabitych i rannych. Podobnie kształtowały się straty wśród Rosjan.

Niektórzy powstańcy z rozbitego oddziału trafili następnego dnia do partii powstańczej A. Litticha, która składała się w dużej mierze z mieszkańców Wielunia. Oddział ten stoczył jedną z większych swych bitew pod wsią Wąsosz z wojskami rosyjskimi majora Pisanko z garnizonu wieluńskiego. Bez wyszkolenia słabo uzbrojona partia powstańcza została rozbita dzień po bitwie rudnickiej 23 kwietnia 1863 roku.

W czasie tej bitwy poległo 30 powstańcu m.in. ksiądz. Stanisław Klemczyński, ofc. Teodor Suchorski, Erazm Barski, Piotr Chlebowski, Józef Fornalczyk oraz 25 nieznanego nazwiska.

 

el-Gun

 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO