Polityka Cookies


JÓZEF PIŁSUDSKI - Życie - Śmierć - Kult
wtorek, 17 kwietnia 2018 15:55

W dniu wczorajszym w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa okolicznościowa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów dr Mariusza Kolmasiaka częstochowianina, historyka, doktoranta w Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,  autora  monografii „Król żandarmów”, biografii Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego wydanej w 2013 roku.

Przedstawiony przez prelegenta wykład dotyczący życia, śmierci, kultu Józefa Piłsudskiego w sposób barwny, nietuzinkowy ukazał zebranym postać marszałka. Pokazał też duża wiedzę, można by rzec pasję z jaką dr Mariusz Kolmasik opowiadał o Józefie Piłsudskim, przez co wzbudził ogromne zainteresowanie słuchaczy.

Również zgromadzone na wystawie eksponaty to w większości oryginały, wśród których możemy odnaleźć swoiste perełki kolekcjonerskie. Nie brak tu zdjęć, czasopism z okresu życia Marszałaka Józefa Piłsudskiego, popiersi, medali z Jego wizerunkiem, obrazów i karykatur.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło też członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, dla których to postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jest niedoścignionym wzorem  Polaka, męża stanu, żołnierza.

Poniżej prezentujemy krótką relację z tego wydarzenia, zachęcając wszystkich do zwiedzenia wystawy, która czynna będzie do 24 czerwca br. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

monografii „Król żandarmów”. Biografia Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego (2013),

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO