Polityka Cookies


Uroczyste odsłonięcie obelisku przy byłym moście granicznym w Praszce
sobota, 12 maja 2018 16:23

W miniona niedzielę przy byłym moście granicznym w Praszce odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego st.uł. Józefowi Góreckiemu, człowiekowi który zatrzymał Niemców 1 września 1939 roku. Wysadzając most przyczynił się do opóźnienia marszu 1 Dywizji Lekkiej na Wieluń i dalej w drodze na Łódź.

Piękną inicjatywę nadania im. Józefa Góreckiego dla mostu i odsłonięcia pamiątkowego obelisku zrealizowali koledzy z  MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele). Projekt "Most 1939" trwał kilka lat i pomimo początkowych trudności został w całości zrealizowany.

Uroczystości związane z odsłonięciem obelisku poprowadził kolega Jarosław Woliwoda szef MIWO Praszka i na wstępie przedstawił historie projektu. Kolejnymi mówcami byli Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, starosta oleski Stanisław Belka, a na zakończenie głos zabrał syn ppor. Józefa Góreckiego Pan Stanisław Górecki, który podzielił się z zebranymi opowieścią ojca dotyczącą tych wydarzeń.

Podczas ceremonii przy obelisku wartę honorową wystawiła Straż Graniczna z Opola oraz Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, ponadto wystawiliśmy asystę w postaci pocztu proporcowego.

Kolejny punkt to złożenie kwiatów  przez delegacje władz miasta i powiatu oraz przez zastępcy komendanta placówki Straży Granicznej w Opolu mjr. Jacka Jacykowa i st. chor. sztab. Marcina Wojtasika z Jednostki Wojskowej Nr 2286 w Opolu.

W uroczystościach wzięła udział liczna grupa mieszkańców Praszki, w tym duża grupa dzieci i młodzieży.

Na zakończenie zebrani zwiedzili ekspozycje  sprzętu, uzbrojenia przygotowane przez Straż Graniczną w Opolu, MIWO Praszka (Młodzi i Waleczni Obywatele) i Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

 

Zdjęcia z imprezy otrzymane od Kolegów z  MIWO Praszka prezentujemy pod "Zobacz więcej zdjęć" serdeczne podziękowania za udostępnienie oraz za możliwość udziału w tym patriotycznym projekcie.

 

el-Gun

 

Obszerna relacja Gabriela Wyględacza na łamach Radia Ziemi Wieluńskiej  w linku ponizej:

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28188

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO