Polityka Cookies


"Było nie minęło" w Kiełczygłowie
sobota, 12 maja 2018 18:46

W dniu 12 maja 2018 roku ekipa "Było nie minęło" z redaktorem  Adamem Sikorskim na czele gościła w Lipiu gmina Kiełczygłów. Na zaproszenie wójta Gminy Kiełczygłów Pana Kazimierza Jędrzejskiego poszukiwała mogiły powstańca styczniowego, który według starych przekazów poległ w okolicy przydrożnej kapliczki.

Działo się to po bitwie pod Radoszewicami, gdy uciekający powstaniec schronił się w drewnianej kapliczce znajdującej się pod lasem w Lipiu. Wytropiony przez Kozaków został w tym miejscu zabity, a następnie pochowany przy drodze. Drewnianą kapliczkę zniszczyli Niemcy podczas okupacji w 1940 roku. Po wojnie mieszkańcy odbudowali kapliczkę, przybrała ona murowana formę.

Opodal znajdowała się powstańcza mogiła, o którą dbano jeszcze w latach 60-70 ubiegłego wieku, głównie za przyczyną lokalnej społeczności, dzieci szkolnych z pobliskiej szkoły w Hucie. Czas sprawił, że ślad po mogile zatarł się i obecnie miejsce to nie jest oznaczone.

Dzięki ekipie "Było nie minęło" i redaktorowi Sikorskiemu wrócono do tematu i w dniu wczorajszym dokonano nieinwazyjnych badań za pomocą georadaru. Po dłuższym skanowaniu terenu nieopodal rosłego kasztana odnaleziono miejsce, wskazujące na pochówek. Z odczytów na ekranie georadaru stwierdzono charakterystyczne dla mogiły odczyty.

Miejsce to zostało oznaczone , opalikowane, sporządzono odpowiednia dokumentację. Z poszukiwań powstała oczywiście filmowa relacja, której narratorem był redaktor Adam Sikorski i zapewne zobaczyć ją będziemy mogli w kolejnym wydaniu programu "Było nie minęło".

Na miejscu poszukiwań licznie zgromadziła się miejscowa ludność, wśród niej co bardzo cieszy  młodzież i dzieci, ale także osoby wiekowe,  które pamiętały czas, gdy mogiła jeszcze istniała. Wśród zebranych można było dostrzec miejscowego księdza proboszcza, strażaków, ale także sporą grupę osób przyjezdnych.

Na miejscu poszukiwań pojawił się także  prof. Tadeusza Olejnika znawca tematu Powstania Styczniowego 1863 roku na Ziemi Wieluńskiej, autor wydanej w 2013 roku monografii zatytułowanej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Wieluńskiej", pozycji która wyróżnia się na tle kraju, jeżeli chodzi o lokalne badania i omówienie tematu.

Ponadto na miejscu  byli także koledzy z "Grupy Poszukiwawczej" współpracującej z redaktorem Adamem Sikorskim oraz relacjonujący poszukiwania  członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Na razie miejsce ma być oznaczone przez władze gminne, a co do dalszego losu maja być podjęte odpowiednie decyzje.

 

el-Gun

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO