Polityka Cookies


Noc Muzeów 2018
niedziela, 20 maja 2018 18:21

Tegoroczna "Noc Muzeów" przebiegała w Wieluniu w inny niż dotychczas sposób. Sporo wydarzeń miało miejsce w plenerze w okolicach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Forma ta widać przypadła uczestnikom wydarzeń do gustu, gdyż w tym roku liczba biorących udział w "Nocy Muzeów" wydaje się być największa z dotychczasowych.

Z pewnością na dużą frekwencję miały wpływ tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 735-leciu Wielunia. W związku z tym organizatorzy przygotowali dwie bardzo interesujące wystawy dotyczące tej tematyki.

Punktem kulminacyjnym było przybycie do Wielunia Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został w sposób owacyjny przyjęty przez mieszkańców Wielunia. Na plantach przed muzeum miało miejsce wiele imprez, pokazów, występów, konkursów,  także zebrani na pewno nie nudzili się.

Podczas tegorocznej "Nocy Muzeów" gościliśmy grupę rekonstrukcyjną Walhalla, która prezentowała umundurowanie z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz zorganizowała kilka okolicznościowych dioram.

Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia w "Nocy Muzeów" uczestniczyło już po raz ósmy, prezentowaliśmy się zarówno na plantach jak i wewnątrz muzeum. Na zewnątrz było to obozowisko żołnierskie, zaś wewnątrz pokazywaliśmy umundurowanie dwóch wrześniowych armii tj. polskiej i niemieckiej. Przedstawiliśmy też zdjęcia z okresu kampanii 1939 roku oraz publikacje książkowe dotyczące tego okresu. Po raz pierwszy jeden z kolegów prezentował mundur policjanta Policji Państwowej II RP, wyposażenie jakie posiadał  funkcjonariusz tj. broń, środki przymusu, służbowy rower.

Jak zwykle prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne elementy uzbrojenia, wyposażenia cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających. Mamy nadzieję, ze przygotowany przez nas pokaz sprawił dużą frajdę uczestnikom "Nocy Muzeów", tym bardziej, że koledzy z grupy niemieckiej oferowali przejażdżkę zabytkowym motocyklem oraz możliwość oddania serii strzałów z repliki niemieckiego ciężkiego karabinu maszynowego.

Tegoroczną "Noc Muzeów" zaliczamy do udanych i dziękujemy pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej za zaproszenie i współpracę.

 

Relacje w lokalnych mediach :

 

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/marszalek-pilsudski-przyjechal-do-wielunia-piknik,4654336,artgal,t,id,tm.html

http://www.muzeum.wielun.pl/wielun/wydarzenia18/06.html

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=28269

https://kocham.wielun.pl/kultura/2018/05/21/noc-muzeow-w-muzeum-ziemi-wielunskiej-i-w-muzeum-wnetrz-dworskich-w-ozarowie

el-Gun

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO