Polityka Cookies


Ekshumacja żołnierzy II konspiracji na wieluńskim cmentarzu
środa, 26 września 2018 12:19

W dniu 19 września 2018 roku pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęli wcześniej zaplanowaną ekshumację żołnierzy II konspiracji. Prace rozpoczęto w miejscu, gdzie pierwotnie nie było grobów, a jedynie trawnik, miejsce to znajduje się pod południowym murem cmentarza.

W latach 80-tych ubiegłego wieku w miejscu tym tj . pod murem zaczęto grzebać zmarłych. Pracownicy IPN ekshumację rozpoczęli od miejsca, w którym znajdowały się symboliczne groby min. Alfonsa Olejnika ps. Babinicz. Wykopy prowadzono za zgodą rodzin posiadających groby na tym terenie, kopano również w alejkach pomiędzy mogiłami.

W wyniku ekshumacji odnaleziono szczątki 7 osób (żołnierzy niezłomnych), które to czekać będą na identyfikację metodami analizy materiału genetycznego.

Na zakończenie prac ekshumacyjnych odbyła się uroczystość religijna w kaplicy cmentarnej w obecności rodzin, wolontariuszy oraz pracowników IPN, która prowadził proboszcz wieluńskiej Kolegiaty, a zarazem gospodarz wieluńskiego cmentarza.

Dzięki pobytowi zespołu prof. Szwagrzyka oraz przedstawiciela IPN Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Łodzi korzystając z okazji poruszyliśmy sprawę ekshumacji żołnierza Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, który pochowany jest w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu w Ochędzynie Starym. Od przedstawicieli IPN uzyskaliśmy zapewnienie, że sprawą zajmą się w przyszłym roku. Umówiliśmy się także na wizję lokalną na cmentarzu w Ochędzynie Starym na początku października br.

 

Relacje dotyczące w/w wydarzenia w lokalnych mediach :

 

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=29443

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/ipn-szukal-zolnierzy-pod-murem-cmentarza-w-wieluniu,4810277,artgal,t,id,tm.html

 

Film "Wieluńska Łączka" pochodzi ze strony  www.stratywojenne.pl

 

 

el-Gun

 


 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 29 | Wszystkie 116728

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO