Polityka Cookies


Spotkania, w których uczestniczyło SHBON
środa, 17 października 2018 17:39

W dniu 19 września 2018 roku w  Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu miało miejsce spotkanie pracowników IPN z ekipy prowadzącej ekshumacje,wolontariuszy oraz przedstawicieli rodzin pomordowanych żołnierzy KWP. Dzięki spotkaniu zebrani mogli dowiedzieć się o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na wieluńskim cmentarzu.

O szczegółach prac opowiadał dr Krzysztof Latocha pracownik IPN Łódź - Stanowisko do spraw​ Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi, zaś o historii poszczególnych żołnierzy członkowie rodzin. Do momentu, w którym odbywało się spotkanie znaleziono szczątki czterech żołnierzy, do końca prac było ich już siedem. W tym roku prace dobiegły końca i obecnie nastąpi identyfikacja za pomocą metody  porównania materiału genetycznego.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, w ten sposób oddając hołd pomordowanym żołnierzom II konspiracji oraz zdobywając wiedzę na temat Konspiracyjnego Wojska Polskiego pragniemy móc przekazywać ją kolejnym pokoleniom Polaków.

 

 

25 września 2018 roku na zaproszenie Organizatorów wzięliśmy udział w spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie, a poświęconym filmowi Ewy Szakalickiej zatytułowanym  „Podwójnie Wyklęty” o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury”, dowódcy 1 kompanii szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), dowódcy 2 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK (1945) i dowódcy 3 Brygady Wileńskiej NZW i szefa PAS w KO NZW Białystok (1945-1946).

Po projekcji filmu reżyser Ewa Szakalicka odniosła się do treści zawartych w swoim dziele, przedstawiła oraz uzupełniła dane biograficzne dotyczące kpt. Romualda Rajsa oraz odpowiadała na liczne pytania publiczności.

Członkowie SHBON z Wielunia wzięli udział w spotkaniu pragnąc zapoznać się lepiej z postacią  kpt. Romualda Rajsa, by móc mieć szersze spojrzenie na walkę toczoną przez żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady AK zarówno w latach okupacji  niemieckiej, jak i późniejszej sowieckiej.

 

Dziękujemy serdecznie Organizatorom z możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.

 

 

el-Gun

 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 19 | Wszystkie 117250

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
XHTML and CSS. | stat4u | Aktualny PageRank strony shbon.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO